Web | IT Osobnosti | Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee vyvíjí jednu z nejošklivějších věcí na internetu [komentář]

Před třiceti lety vdechl život World Wide Webu a způsobil revoluci. Teď to chce Tim Berners-Lee zkusit znovu. Říká tomu Solid.

Solid je decentralizovaný systém vaší internetové identity a dat, která mohou být uložená na serveru některého z poskytovatelů, anebo si takový server spustíte sami. Data jsou uložená ve vašem zabezpečeném domečku – v systému Solid se mu říká pod, a vy jen třetím stranám dáváte přístup k vybraným datům a další patřičná práva.

Klepněte pro větší obrázek
Vítejte v mém podu...

Pointa spočívá v tom, že máte větší kontrolu nad daty, protože nejsou na Facebooku, na Googlu, Microsoftu, Applu, ale prostě ve vašem podu. Má to pochopitelně jeden háček. Pokud si pod nenastartujete sami na vlastním serveru, spustíte jej opět u některého z chystaných poskytovatelů, čili se kruhem dostáváme opět na začátek – jaký je pak faktický rozdíl, zdali máte data v komerčním podu, anebo na Facebooku atp.?

Klepněte pro větší obrázek
V podu, který vzhledem připomíná UX z přelomu století

V každém případě, v podu si vytvoříte třeba vlastní adresář kontaktů, chaty, nahrajete tam dokumenty a tak dále. K tomu budou sloužit chystané webové aplikace třetích stran. API je už na GitHubu.

Ačkoliv Solid alespoň po technické – inženýrské – stránce vypadá zajímavě, zůstává otázkou, jestli něco takového běžní spotřebitelé opravdu chtějí. Troufám si tvrdit, že v éře, kdy máme na Facebooku (a dalších službách) miliardy e-duší a kdy jsou nejoblíbenějšími komunikátory FB Messenger a WhatsApp, jsou karty alespoň prozatím rozdané.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Práce v podu u jednoho z dostupných poskytovatelů

Ostatně nepomáhá tomu ani vzhled celého systému. Ačkoliv teprve začíná a mohli bychom mu tedy ledacos odpustit, jedinou hezkou věcí je úvodní stránka. Po přihlášení na svůj pod vás překvapí poměrně ošklivé webové rozhraní a vtíravá otázka, proč by proboha něco takové chtěl kdokoliv a dobrovolně používat.

Princip decentralizovaných osobních dat na internetu každopádně není nikterak nový a prozatím si na něm všichni vylámali zuby. Za zmínku stojí třeba sociální síť DiasporaFacebook pro ty, kteří nechtějí centrální autoritu. Diaspora sama o sobě, jako technologie, funguje, jedná se však o okrajovou službu pro pár nadšenců, lidem totiž, přes veškerou kritiku, Facebook, Twitter, Instagram a další vlastně vyhovují.

Diskuze (8) Další článek: Univerzální Office od Microsoftu končí. Bude vám chybět?

Témata článku: Google, Microsoft, Internet, Apple, Web, Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, GitHub, IT Osobnosti, API, Tim Berners-Lee, Data, Celý systém, Sociální síť, Velká kontrola, World Wide Web, Poskytovatel, Technická stránka, Decentralizovaný systém, Diaspora, Okrajová služba, Solid, Internetová identita


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky