Web | IT Osobnosti | Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee vyvíjí jednu z nejošklivějších věcí na internetu [komentář]

Před třiceti lety vdechl život World Wide Webu a způsobil revoluci. Teď to chce Tim Berners-Lee zkusit znovu. Říká tomu Solid.

Solid je decentralizovaný systém vaší internetové identity a dat, která mohou být uložená na serveru některého z poskytovatelů, anebo si takový server spustíte sami. Data jsou uložená ve vašem zabezpečeném domečku – v systému Solid se mu říká pod, a vy jen třetím stranám dáváte přístup k vybraným datům a další patřičná práva.

Klepněte pro větší obrázek
Vítejte v mém podu...

Pointa spočívá v tom, že máte větší kontrolu nad daty, protože nejsou na Facebooku, na Googlu, Microsoftu, Applu, ale prostě ve vašem podu. Má to pochopitelně jeden háček. Pokud si pod nenastartujete sami na vlastním serveru, spustíte jej opět u některého z chystaných poskytovatelů, čili se kruhem dostáváme opět na začátek – jaký je pak faktický rozdíl, zdali máte data v komerčním podu, anebo na Facebooku atp.?

Klepněte pro větší obrázek
V podu, který vzhledem připomíná UX z přelomu století

V každém případě, v podu si vytvoříte třeba vlastní adresář kontaktů, chaty, nahrajete tam dokumenty a tak dále. K tomu budou sloužit chystané webové aplikace třetích stran. API je už na GitHubu.

Ačkoliv Solid alespoň po technické – inženýrské – stránce vypadá zajímavě, zůstává otázkou, jestli něco takového běžní spotřebitelé opravdu chtějí. Troufám si tvrdit, že v éře, kdy máme na Facebooku (a dalších službách) miliardy e-duší a kdy jsou nejoblíbenějšími komunikátory FB Messenger a WhatsApp, jsou karty alespoň prozatím rozdané.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Práce v podu u jednoho z dostupných poskytovatelů

Ostatně nepomáhá tomu ani vzhled celého systému. Ačkoliv teprve začíná a mohli bychom mu tedy ledacos odpustit, jedinou hezkou věcí je úvodní stránka. Po přihlášení na svůj pod vás překvapí poměrně ošklivé webové rozhraní a vtíravá otázka, proč by proboha něco takové chtěl kdokoliv a dobrovolně používat.

Princip decentralizovaných osobních dat na internetu každopádně není nikterak nový a prozatím si na něm všichni vylámali zuby. Za zmínku stojí třeba sociální síť DiasporaFacebook pro ty, kteří nechtějí centrální autoritu. Diaspora sama o sobě, jako technologie, funguje, jedná se však o okrajovou službu pro pár nadšenců, lidem totiž, přes veškerou kritiku, Facebook, Twitter, Instagram a další vlastně vyhovují.

Diskuze (8) Další článek: Univerzální Office od Microsoftu končí. Bude vám chybět?

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Web, Internet, Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter, GitHub, API, IT Osobnosti, Tim Berners-Lee, Vybrané data, World Wide Web, Diaspora, FB messenger, Data, Solid, Spotřebitel, Úvodní stránka, Technická stránka, Celý systém, Poskytovatel, Velká kontrola


Určitě si přečtěte

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

** USA platí Rusku stamiliony dolarů za dopravu astronautů na ISS ** Dopravu amerických astronautů mají nyní převzít soukromé lodě ** Rusko je vytlačováno ze hry, mohou ho spasit vesmírní turisté

Petr Kubala | 70

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

** Před deseti lety měly Windows 7 tzv. XP Mode ** Microsoft se k nápadu opět vrací ** V Desítkách budou schované další Desítky

Jakub Čížek | 18

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?