Web | IT Osobnosti | Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee vyvíjí jednu z nejošklivějších věcí na internetu [komentář]

Před třiceti lety vdechl život World Wide Webu a způsobil revoluci. Teď to chce Tim Berners-Lee zkusit znovu. Říká tomu Solid.

Solid je decentralizovaný systém vaší internetové identity a dat, která mohou být uložená na serveru některého z poskytovatelů, anebo si takový server spustíte sami. Data jsou uložená ve vašem zabezpečeném domečku – v systému Solid se mu říká pod, a vy jen třetím stranám dáváte přístup k vybraným datům a další patřičná práva.

2f108dda-6a3e-4ad8-a2c0-2600031478f8
Vítejte v mém podu...

Pointa spočívá v tom, že máte větší kontrolu nad daty, protože nejsou na Facebooku, na Googlu, Microsoftu, Applu, ale prostě ve vašem podu. Má to pochopitelně jeden háček. Pokud si pod nenastartujete sami na vlastním serveru, spustíte jej opět u některého z chystaných poskytovatelů, čili se kruhem dostáváme opět na začátek – jaký je pak faktický rozdíl, zdali máte data v komerčním podu, anebo na Facebooku atp.?

c87a5828-1d40-4a78-892b-e81d6105ff01
V podu, který vzhledem připomíná UX z přelomu století

V každém případě, v podu si vytvoříte třeba vlastní adresář kontaktů, chaty, nahrajete tam dokumenty a tak dále. K tomu budou sloužit chystané webové aplikace třetích stran. API je už na GitHubu.

Ačkoliv Solid alespoň po technické – inženýrské – stránce vypadá zajímavě, zůstává otázkou, jestli něco takového běžní spotřebitelé opravdu chtějí. Troufám si tvrdit, že v éře, kdy máme na Facebooku (a dalších službách) miliardy e-duší a kdy jsou nejoblíbenějšími komunikátory FB Messenger a WhatsApp, jsou karty alespoň prozatím rozdané.

6685439d-c3b7-42e0-a4fb-e1c2492a3d99891f1bd5-e48e-41d4-887e-dc57ae0d0b2bobrázek 020.pngobrázek 021.png
Práce v podu u jednoho z dostupných poskytovatelů

Ostatně nepomáhá tomu ani vzhled celého systému. Ačkoliv teprve začíná a mohli bychom mu tedy ledacos odpustit, jedinou hezkou věcí je úvodní stránka. Po přihlášení na svůj pod vás překvapí poměrně ošklivé webové rozhraní a vtíravá otázka, proč by proboha něco takové chtěl kdokoliv a dobrovolně používat.

Princip decentralizovaných osobních dat na internetu každopádně není nikterak nový a prozatím si na něm všichni vylámali zuby. Za zmínku stojí třeba sociální síť DiasporaFacebook pro ty, kteří nechtějí centrální autoritu. Diaspora sama o sobě, jako technologie, funguje, jedná se však o okrajovou službu pro pár nadšenců, lidem totiž, přes veškerou kritiku, Facebook, Twitter, Instagram a další vlastně vyhovují.

Diskuze (8) Další článek: Univerzální Office od Microsoftu končí. Bude vám chybět?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,