TikToku došly nervy s hloupými výzvami, mládež před nimi bude varovat. A také před hoaxy | Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

TikToku došly nervy s hloupými výzvami, mládež před nimi bude varovat. A také před hoaxy

Když se někde mluví o TikToku, dost často je to v souvislosti s nějakou výzvou, která je na síti zrovna populární. Ať už to bylo polykání kapslí na praní nebo škrcení, občas se po TikToku rozšíří nápady, které jsou v lepším případě jen hloupé, v horším přímo nebezpečné. Několikrát už dokonce došlo na smrti dětí v důsledku následování online výzev. TikTok se teď rozhodl zakročit a slibuje, že posílí svůj systém varování.

Po síti se pravidelně šíří desítky až stovky výzev a nebylo by férové tvrdit, že všechny jsou špatné. Některé jsou prostě jen humorná volnočasová kratochvíle, která ničemu neškodí a dokonce může mladé uživatele poučit. Část tzv. TikTok Challenge je ale opravdu pochybná a zejména malým dětem může fyzicky či psychicky ublížit. 

Problém je o to větší, že výzvy jsou neuvěřitelně populární. TikTok si nechal vypracovat výzkum mezi 10 000 teenagery v několika zemích světa, ze kterého vyplynulo, že 31 procent dotazované mládeže se někdy v průběhu svého života účastnilo nějaké online výzvy, byť ne nutně té z TikToku. Jen půlka uvedla, že tato výzva byla bezpečná. 

Druhá půlka naopak risk přiznala. Konkrétně 32 procent teenagerů popsalo výzvu, které se účastnilo jako lehce nebezpečnou, 14 procent jako nebezpečnou a jako vysoce nebezpečnou 0,3 procenta. Přitom 46 respondentů zároveň uvedlo, že by ocenilo, kdyby o kolujících výzvách existovalo více informací. 

I proto TikTok nyní slíbil, že se pokusí udělat víc. Jako největší riziko vnímá výzvy o sebepoškozování, ty bude rovnou ze své platformy odstraňovat. U jiných, které vyhodnotí jako nebezpečné, pak bude zobrazovat upozornění – to dělá už nyní, ale síť avizuje, že technologii ještě rozšíří. Varovné boxy budou častější i u hoaxů. 

Pokud uživatel přímo vyhledá rizikovou výzvu, TikTok jej také nově odkáže na své centrum o bezpečnosti, kde se může dočíst, jak virální nápady, nacházející se na hraně smysluplnosti rozpoznávat. Při vyhledávání sebepoškozovacího obsahu pak budou přítomné odkazy na úřady a organizace pomáhající s prevencí, jako je linka bezpečí. TikTok však nezmínil, zda či jak moc tyto odkazy budou lokalizované.

Příklady nebezpečný výzev na TikToku

Scull Breaker Challenge – Osoba vyskočí, zatímco dvě osoby vedle ní se pod jejími nohami pokusí vzájemně kopnout (hrozí zranění) 

Blackout Challenge – Člověk škrtí buď sám sebe nebo někoho druhého tak dlouho, než omdlí (hrozí udušení)

Tide Pods Challenge – Uživatel pozře kapsli na praní (hrozí otrava)

Milk Crate Challenge – Z krabic na mléko se postaví schody, po kterých se pak chodí (hrozí zranění)

Full Face Vax Challenge – Obličej kompletně celý pokrytý voskem (hrozí udušení)

Tooth Filing Challenge – Člověk si zbrousí zuby pilníkem na nehty (hrozí trvalé poškození zubů)

Určitě si přečtěte

Články odjinud