Sociální sítě | TikTok

TikToku došly nervy s hloupými výzvami, mládež před nimi bude varovat. A také před hoaxy

Foto: Pixabay
TikToku došly nervy s hloupými výzvami, mládež před nimi bude varovat. A také před hoaxy | Foto: Pixabay

Když se někde mluví o TikToku, dost často je to v souvislosti s nějakou výzvou, která je na síti zrovna populární. Ať už to bylo polykání kapslí na praní nebo škrcení, občas se po TikToku rozšíří nápady, které jsou v lepším případě jen hloupé, v horším přímo nebezpečné. Několikrát už dokonce došlo na smrti dětí v důsledku následování online výzev. TikTok se teď rozhodl zakročit a slibuje, že posílí svůj systém varování.

Po síti se pravidelně šíří desítky až stovky výzev a nebylo by férové tvrdit, že všechny jsou špatné. Některé jsou prostě jen humorná volnočasová kratochvíle, která ničemu neškodí a dokonce může mladé uživatele poučit. Část tzv. TikTok Challenge je ale opravdu pochybná a zejména malým dětem může fyzicky či psychicky ublížit. 

Problém je o to větší, že výzvy jsou neuvěřitelně populární. TikTok si nechal vypracovat výzkum mezi 10 000 teenagery v několika zemích světa, ze kterého vyplynulo, že 31 procent dotazované mládeže se někdy v průběhu svého života účastnilo nějaké online výzvy, byť ne nutně té z TikToku. Jen půlka uvedla, že tato výzva byla bezpečná. 

Druhá půlka naopak risk přiznala. Konkrétně 32 procent teenagerů popsalo výzvu, které se účastnilo jako lehce nebezpečnou, 14 procent jako nebezpečnou a jako vysoce nebezpečnou 0,3 procenta. Přitom 46 respondentů zároveň uvedlo, že by ocenilo, kdyby o kolujících výzvách existovalo více informací. 

I proto TikTok nyní slíbil, že se pokusí udělat víc. Jako největší riziko vnímá výzvy o sebepoškozování, ty bude rovnou ze své platformy odstraňovat. U jiných, které vyhodnotí jako nebezpečné, pak bude zobrazovat upozornění – to dělá už nyní, ale síť avizuje, že technologii ještě rozšíří. Varovné boxy budou častější i u hoaxů. 

Pokud uživatel přímo vyhledá rizikovou výzvu, TikTok jej také nově odkáže na své centrum o bezpečnosti, kde se může dočíst, jak virální nápady, nacházející se na hraně smysluplnosti rozpoznávat. Při vyhledávání sebepoškozovacího obsahu pak budou přítomné odkazy na úřady a organizace pomáhající s prevencí, jako je linka bezpečí. TikTok však nezmínil, zda či jak moc tyto odkazy budou lokalizované.

Příklady nebezpečný výzev na TikToku

Scull Breaker Challenge – Osoba vyskočí, zatímco dvě osoby vedle ní se pod jejími nohami pokusí vzájemně kopnout (hrozí zranění) 

Blackout Challenge – Člověk škrtí buď sám sebe nebo někoho druhého tak dlouho, než omdlí (hrozí udušení)

Tide Pods Challenge – Uživatel pozře kapsli na praní (hrozí otrava)

Milk Crate Challenge – Z krabic na mléko se postaví schody, po kterých se pak chodí (hrozí zranění)

Full Face Vax Challenge – Obličej kompletně celý pokrytý voskem (hrozí udušení)

Tooth Filing Challenge – Člověk si zbrousí zuby pilníkem na nehty (hrozí trvalé poškození zubů)

Diskuze (5) Další článek: Nová 3D tiskárna Original Prusa XL: Obří tiskový objem, až pět různých materiálů a senzory prošpikovaný extruder

Témata článku: Sociální sítě, Smrt, TikTok, Nerv, Hoax, Kapsle, Výzva, Uživatelé, Mládež, PraníTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2