TikTok

TikTok vydal zprávu o transparentnosti. Nejvíce obsahu chtěly ze sítě mazat Spojené státy a Indie

TikTok vydal zprávu o transparentnosti. Nejvíce obsahu chtěly ze sítě mazat Spojené státy a Indie

Čím dál populárnější sociální síť TikTok zveřejnila svoji historicky první zprávu o transparentnosti, ve které informuje, jaké světové vlády během první poloviny roku 2019 žádaly platformu o stažení obsahu uživatelů. Chce tím ukázat, že není ovládána čínskými cenzory, ale že určité požadavky přicházely z úplně jiných koutů světa. 

Podle TikToku si nejvíce na obsah stěžovaly indické úřady, celkem poslaly 107 žádostí týkající se 143 účtů. Firma poskytla informace ke zhruba půlce z těchto žádostí. Po Indii následovaly Spojené státy, které jich poslaly 79 ke 255 účtům. Komunistická strana Číny údajně nevyprodukovala ani jednu. Z České republiky přišla jedna.

TikTok se tím snaží bránit nařčení, že jeho čínský majitel, společnost ByteDance, aktivně cenzuruje obsah, který odporuje komunistické politice Číny. Dřívější informace například naznačovaly, že jsou mazána videa podporující demonstranty v Hongkongu. TikTok to dlouhodobě odmítá, nicméně američtí zákonodárci stejně začali volat po bezpečnostní prověrce sítě. Američtí vojáci dokonce těsně před koncem roku dostali zákaz TikTok používat. 

I proto se nyní snaží být firma více transparentní a říká, že podobné zprávy bude vydávat pravidelně. Všechny požadavky o stažení obsahu, které obdržela, podle svých slov dostala, protože příspěvky měly porušovat zákony jednotlivých zemí. Konkrétně v USA vyhověla 86 procentům žádostí - buď účty smazala nebo předala potřebná data. 

„TikTok je odhodlaný pomáhat bezpečnostním složkám a zároveň respektuje soukromí a práva uživatelů,“ píše v blogovém příspěvku zástupce firmy. I síť nedávno oznámila, že přemýšlí o přesunu vedení TikToku mimo Čínu - v zemi v této podobně ani neoperuje, čínská verze aplikace, kterou provozuje odlišná společnost, se jmenuje Douyin. 

Diskuze (12) Další článek: Samsung chce na CES 2020 představit „umělého člověka“. Co se skrývá za tajemným projektem NEON?

Témata článku: TikTok, Sociální sítě, USA, Čína, síť, Indie, Douyin, Transparentnost, Hongkong, Česká republika, Komunistická strana Číny, Obsah, Účet, ByteDance, Stažení


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 111

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu