Čím dál populárnější sociální síť TikTok zveřejnila svoji historicky první zprávu o transparentnosti, ve které informuje, jaké světové vlády během první poloviny roku 2019 žádaly platformu o stažení obsahu uživatelů. Chce tím ukázat, že není ovládána čínskými cenzory, ale že určité požadavky přicházely z úplně jiných koutů světa.
Podle TikToku si nejvíce na obsah stěžovaly indické úřady, celkem poslaly 107 žádostí týkající se 143 účtů. Firma poskytla informace ke zhruba půlce z těchto žádostí. Po Indii následovaly Spojené státy, které jich poslaly 79 ke 255 účtům. Komunistická strana Číny údajně nevyprodukovala ani jednu. Z České republiky přišla jedna.
TikTok se tím snaží bránit nařčení, že jeho čínský majitel, společnost ByteDance, aktivně cenzuruje obsah, který odporuje komunistické politice Číny. Dřívější informace například naznačovaly, že jsou mazána videa podporující demonstranty v Hongkongu. TikTok to dlouhodobě odmítá, nicméně američtí zákonodárci stejně začali volat po bezpečnostní prověrce sítě. Američtí vojáci dokonce těsně před koncem roku dostali zákaz TikTok používat.
I proto se nyní snaží být firma více transparentní a říká, že podobné zprávy bude vydávat pravidelně. Všechny požadavky o stažení obsahu, které obdržela, podle svých slov dostala, protože příspěvky měly porušovat zákony jednotlivých zemí. Konkrétně v USA vyhověla 86 procentům žádostí - buď účty smazala nebo předala potřebná data.
„TikTok je odhodlaný pomáhat bezpečnostním složkám a zároveň respektuje soukromí a práva uživatelů,“ píše v blogovém příspěvku zástupce firmy. I síť nedávno oznámila, že přemýšlí o přesunu vedení TikToku mimo Čínu - v zemi v této podobně ani neoperuje, čínská verze aplikace, kterou provozuje odlišná společnost, se jmenuje Douyin.