Sociální sítě | TikTok | Děti

TikTok přichází s funkcí Family Pairing – poskytuje rodičům větší kontrolu nad účty jejich dětí

Provozovatel sociální sítě TikTok dostal loni od americké Federální obchodní komise pokutu ve výši 5,7 milionů dolarů (cca 143 milionů korun) za porušení zákona o ochraně soukromí dětí. Za největší problém byla označena skutečnost, že síť umožňovala uživatelům mladším 13 let zaregistrovat se bez souhlasu rodičů. Vedle toho byl TikTok kritizován za fakt, že vystavuje děti takzvaným „internetovým predátorům“.

TikTok se nyní snaží poskytnout rodičům větší kontrolu nad soukromím a bezpečím jejich dětí pomocí nové funkce Family Pairing. Ta umožňuje propojit dětský účet s účtem rodiče a ovlivňovat některá nastavení, jako je možnost zakázat zasílání zpráv, nastavení časového omezení nebo aktivace režimu s omezením obsahu.

Ochrana dětí na TikToku

Nejedná se o první aktivitu v tomto směru – již počátkem tohoto roku TikTok představil režim „Family Safety Mode“, který poskytoval rodičům podobné funkce. V tomto případě však bylo nutné provádět nastavení přímo na telefonu dítěte.

Po propojení účtu rodiče s telefonem dítěte přes Family Pairing lze příslušné parametry nastavovat vzdáleně. Rodič například může určit, kolik hodin denně smí dítě trávit na TikToku, jaký obsah může sledovat (včetně možnosti omezit citlivá videa s ohledem na věk) a kdo může ratolesti posílat zprávy.

To, že jste rodičem konkrétního dítěte, je nutné prokázat souhlasem v aplikaci a oskenováním QR kódu z jeho telefonu. Dítě sice může propojení deaktivovat, nicméně v takovém případě dostane rodič upozornění a může funkci opět vzdáleně zapnout.

Prevence proti predátorům

Další závažný problém, spočívající v ohrožování dětí internetovými predátory TikTok vyřešil vypnutím možnosti posílat přímé zprávy všem uživatelům mladším 16 let. „Věříme, že tyto možnosti podpoří bezpečnější a důvěryhodnější zážitek pro naše uživatele všech věkových skupin“ uvádí v tiskovém prohlášení.

Nová opatření získala pochvalu od prezidenta amerického Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti Johna Clarka. „Věříme, že tato snaha je důležitým krokem v pomoci rodinám bezpečně procházet online svět,“ uvedl ve svém prohlášení.

Diskuze (4) Další článek: „Vypalování červa“ alkoholem na koronavirus nefunguje, tvrdí Světová zdravotnická organizace

Témata článku: Sociální sítě, Komunikace, Instant Messaging, TikTok, Děti, Rodičovství, Pai, Uživatelé, Funkce, Rodiče, Predátor, Účet, Nastavení, Velká kontrola, Telefon