USA | TikTok | Čína | Soukromí

TikTok je v podezření, že sbírá osobní data a je napojen na čínskou vládu. Bude soud

V USA se nyní celkem intenzivně řeší TikTok. Sociální síť nabírá milony nových uživatelů a stává se populární právě i v Americe. Sílí ovšem obavy, že je napojena na čínské zákonodárce a sbírá uživatelská data. Aplikaci totiž vlastní a provozuje čínská firma ByteDance. Na tu teď míří žaloba a vyšetřování.

Žalobu podala ke kalifornskému soudu Misty Hong a staví ji proti americkým pobočkám čínské firmy. Tu dívka osočuje z nedovoleného sběru a uchovávání soukromých dat bez vědomí uživatele. Navíc prý tato data putují na čínské servery a vytváří se z nich profily uživatelů, přestože se do sítě nikdy neregistrovali. Má jít přitom o servery Tencentu a Alibaby, což jsou firmy podezřelé ze silného napojení na čínskou vládu. 

Jak upřesňuje BBC, žaloba je odůvodněna také tím, že na základě sebraných privátních dat cílí provozovatel reklamu a díky tomu navyšuje svoje příjmy. Jedná se tedy o obohacování na úkor soukromých dat. 

Kromě toho podali podnět k prošetření společnosti ByteDance a jejího nakládání s uživatelskými daty někteří američtí senátoři. Například senátor Josh Hawley přímo varuje před napojením TikToku na čínskou vládu. Jiní vyzvali americkou tajnou službu, aby TikTok prověřili, upozorňuje The Hill.

Problematika TikToku je teď v USA velmi ožehavá a nejen tam. Podezření na zneužívání dat bují a přitom se jedná o sociální síť oblíbenou masově oblíbenou dětmi a mladistvými. 

TitTok se brání, že data neshromažďuje a do Číny neposílá. Pro uživatele z USA prý data ukládá na serverech umístěných v Americe, ze kterých vytváří zálohu na servery v Singapuru. 

Diskuze (21) Další článek: ZONER software startuje novou cloudovou službu Cloud Mail

Témata článku: USA, TikTok, Čína, Sledování, Soukromí, Soudy, Amerika, BBC, The Hill, Osobní data, Uživatelská data, Čínská vláda, Singapur, Tencentu, Žaloba, Podezření, Uživatelé, Alibaba, Data, Soukromá data, ByteDance


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu