TikTok | Čína | USA | Soukromí

TikTok je v podezření, že sbírá osobní data a je napojen na čínskou vládu. Bude soud

V USA se nyní celkem intenzivně řeší TikTok. Sociální síť nabírá milony nových uživatelů a stává se populární právě i v Americe. Sílí ovšem obavy, že je napojena na čínské zákonodárce a sbírá uživatelská data. Aplikaci totiž vlastní a provozuje čínská firma ByteDance. Na tu teď míří žaloba a vyšetřování.

Žalobu podala ke kalifornskému soudu Misty Hong a staví ji proti americkým pobočkám čínské firmy. Tu dívka osočuje z nedovoleného sběru a uchovávání soukromých dat bez vědomí uživatele. Navíc prý tato data putují na čínské servery a vytváří se z nich profily uživatelů, přestože se do sítě nikdy neregistrovali. Má jít přitom o servery Tencentu a Alibaby, což jsou firmy podezřelé ze silného napojení na čínskou vládu. 

Jak upřesňuje BBC, žaloba je odůvodněna také tím, že na základě sebraných privátních dat cílí provozovatel reklamu a díky tomu navyšuje svoje příjmy. Jedná se tedy o obohacování na úkor soukromých dat. 

Kromě toho podali podnět k prošetření společnosti ByteDance a jejího nakládání s uživatelskými daty někteří američtí senátoři. Například senátor Josh Hawley přímo varuje před napojením TikToku na čínskou vládu. Jiní vyzvali americkou tajnou službu, aby TikTok prověřili, upozorňuje The Hill.

Problematika TikToku je teď v USA velmi ožehavá a nejen tam. Podezření na zneužívání dat bují a přitom se jedná o sociální síť oblíbenou masově oblíbenou dětmi a mladistvými. 

TitTok se brání, že data neshromažďuje a do Číny neposílá. Pro uživatele z USA prý data ukládá na serverech umístěných v Americe, ze kterých vytváří zálohu na servery v Singapuru. 

Diskuze (22) Další článek: ZONER software startuje novou cloudovou službu Cloud Mail

Témata článku: TikTok, Čína, USA, Soukromí, Sledování, Soudy, Alibaba, The Hill, Amerika, Soukromá data, Uživatelé, BBC, Uživatelská data, Podezření, ByteDance, Žaloba, Singapur, Data, Tencentu, Osobní data, Josh Hawley, Čínská vláda


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači