Čínský internetový obr ByteDance, který mimo jiné v Česku spoluvlastní brněnské herní studio Madfinger Games, rozjel nákladnou akci na záchranu pozice své sociální sítě TikTok v Evropě.
Podle nových informací během následujících deseti let investuje 12 miliard eur, téměř 300 miliard korun, do ukládání dat této sítě na území starého kontinentu. Zintenzivňuje také lobbing. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který proti TikToku vydal bezpečnostní varování, ale nadále důvěru v ByteDance nemá.
Varování NÚKIB platí od letošního března. Kyberúřad upozornil kromě jiného na to, že TikTok sbírá velké množství dat, která nejsou relevantní pro chod samotné aplikace, a že tato data mohou být v budoucnu zneužita.
Slovenská kyberbezpečnostní společnost Eset přitom uvedla, že co do množství informací, které sbírá, je TikTok až za západními službami Google, Instagram, Facebook a LinkedIn. NÚKIB se ale obává čínského právního prostředí, které občanům Číny a tamějším firmám nařizuje podílet se na špionáži.
Český bezpečnostní úřad doporučil institucím, jejichž zaměstnanci přistupují k citlivým informačním systémům a kritické infrastruktuře státu, aby TikTok zakázaly. Učinila tak například Armáda ČR. Zákaz není povinný, hrozbu je ale nutné zohlednit v analýze rizik. K zákazům přistoupily i Evropská komise a Evropský parlament.
Běžných českých uživatelů TikToku se varování nedotklo. Podle ByteDance jich je okolo dvou a půl milionu a číslo neustále roste. „Naše opatření pravděpodobně nebude mít vliv na to, kolik šestnáctiletých uživatelů si tuto aplikaci stáhne,“ řekl ostatně letos v létě ředitel odboru centrální analytiky NÚKIB Michael Myklín na setkání poslaneckého výboru pro obranu, jehož se e15 zúčastnila.
ByteDance na obavy Česka a dalších evropských zemí zareagovala projektem Clover. Jeho součástí jsou dvě datová centra v Irsku, z nichž jedno už je vybudované. Stavbu dalšího nedávno rozjela v Norsku. V těchto centrech mají být ukládána data evropských uživatelů TikToku. To, jak s nimi ByteDance zachází, a zda neodcházejí do Číny, má ověřovat společnost NCC Group sídlící ve Velké Británii.
NÚKIB je přesto nadále skeptický. „S ohledem na mateřskou společnost TikToku, která je subjektem spadajícím do působnosti čínské legislativy a má tak mimo jiné povinnost spolupracovat s tamními státními organizacemi, bude hrozba, před kterou NÚKIB varoval, s největší pravděpodobností nadále trvat,“ řekla e15 mluvčí úřadu Eva Rajlichová.
Pro TikTok je Evropa důležitý trh. Služba má podle údajů firmy kolem miliardy aktivních uživatelů, přičemž na starém kontinentu jich je víc než 150 milionů, podobně jako v USA. ByteDance proto kromě projektu Clover zintenzivňuje lobbistické aktivity v Evropě. Tým pro veřejné záležitosti středoevropského regionu sídlí ve Varšavě, často jezdí do Prahy a postupně se rozšiřuje. Aktuálně je v hledáčku člověk pro Rumunsko.
Otázku, jestli TikTok najme někoho na public affairs přímo do Česka, firma odbyla jen obecným komentářem. „Naše investice, do nichž zahrnujeme i lidské zdroje, jsou úzce spojené s rozvojem daných trhů,“ řekl e15 manažer komunikace TikToku pro středoevropský region Piotr Żaczko. A pouze upřesnil, že druhým největším trhem ve střední Evropě je pro TikTok Rumunsko.