TikTok | Cenzura

TikTok cenzuruje obsah uživatelů, bojí se americký senátor. Žádá vyšetřování 

Foto: Pexels
TikTok cenzuruje obsah uživatelů, bojí se americký senátor. Žádá vyšetřování  | Foto: Pexels

Americký senátor Marco Rubio vyzval vládu, ať zahájí vyšetřování populární aplikace TikTok. Podle něj existuje čím dál více důkazů, že čínští majitelé aplikace cenzurují obsah uživatelů, který odporuje politice komunistické země. 

Rubio, který v minulosti kandidoval na amerického prezidenta, o tom mluvil na svém Twitteru. Reaguje především na nedávný text deníku The Guardian, jenž na základě údajných interních dokumentů společnosti odhalil, že moderátoři TikTok mají mazat příspěvky, které by mohly naštvat čínskou vlády.

Podle senátora je toto zjištění vážné a je třeba, aby se jím začal zabývat senátní Výbor pro zahraniční investice (CFIUS). Ten spadá pod ministerstvo financí a vyhodnocuje bezpečnostní rizika zahraničních firem investujících v USA.

Možná cenzura TikTok vyvolala zájem především proto, že aplikace je v západních zemích masivně populární, hlavně mezi velmi mladými lidmi, kteří na ní vytvářejí krátké hudební příspěvky. 

TikTok je původně americký software dříve zvaný Musical.ly. Fungoval velmi podobně a už před lety se těšil rozsáhlému zájmu. V listopadu 2017 proto aplikaci koupil čínský startup ByteDance (mimochodem svého času nejhodnotnější startup na světě) za miliardu dolarů a přejmenoval ji na TikTok. 

Zajímavostí je, že TikTok ve verzi, kterou známe, existuje pouze mimo Čínu. V ní ByteDance provozuje prakticky totožnou síť nazvanou Douyin. I proto firma říká, že zprávy o cenzuře nejsou pravda – moderátoři podle ní nemají žádné instrukce od čínské vlády. Tvrdí, že ani mít nemůžou, protože celý tým sídlí v USA. 

Nicméně přesně tomuto faktu se věnovala zpráva The Guardian. Podle ní cenzura probíhá přesto, že TikTok oficiálně v Číně neexistuje. Vše má vycházet z čínských majitelů. A jak mohou čínské investice pronikat do amerického byznysu, ukazuje například i aktuální kauza Blizzardu.

Diskuze (7) Další článek: Astronauti si na Mezinárodní vesmírné stanici vytiskli hovězí maso

Témata článku: USA, Sociální sítě, TikTok, Čína, Cenzura, Komunikace, Blizzard, Senátor, Vyšetřování, Uživatelé, Obsah, Musical, Americký senátor, Ministerstvo financí, Guardian, ByteDance, Aplikace


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky