Sociální sítě | TikTok

TikTok čelí nové žalobě, své moderátory obsahu má vystavovat nesmírně brutálním videím

Moderátoři, kteří kontrolují obsah na TikToku, jsou pravidelně vystavováni explicitním záběrům zahrnujícím dětskou pornografii, ubližování zvířatům, znásilnění, popravy a dokonce kanibalismus. Uvádí to nová žaloba, kterou na sociální síť a její mateřskou společnost ByteDance podala moderátorka Candie Frazierová. Žena teď podle slov svého právníka trpí PTSD a nočními můrami.

Seznam zvěrstev, které se na TikToku pravidelně objevují a moderátoři jsou jim vystavováni, je podle Frazierové ohromný, kromě výše jmenovaného opakovaně narážela například na masové střelby ve školách či záběry smrtelných nehod a rozdrcených lebek, což bylo mnohdy doplněno i o původní zvuk.

Moderátorka v žalobě tvrdí, že práce u ní vyvolala posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), protože společnost podle ní nemá nastavené žádné mechanismy, jak svým zaměstnancům, kteří podobné brutality ze sítě odstraňují, psychologicky pomoci. Přitom TikTok byl ve skupině firem, jež slibovaly, že pravidla nastaví. Ovšem společnosti se podle moderátorky nepovedlo je implementovat. 

Frazierová navíc popisuje své směny jako hektické, jedna obvykle trvá 12 hodin, během kterých musí moderátoři zkontrolovat stovky videí, přičemž dosáhnou jen na hodinovou pauzu na oběd a pak dvě 15 minutové pauzy. „Kvůli ohromnému objemu obsahu, nemají moderátoři povoleno více než 25 sekund na video a k tomu sledují tři až deset videí ve stejnou dobu,“ stojí v dokumentu.

Je v něm také uvedeno, že žena nyní kvůli videím, kterým byla během práce vystavena, nemůže spát, jelikož trpí „strašlivými noční můrami“. Od TikToku požaduje odškodnění za způsobenou psychologickou újmu a vyzývá další moderátory obsahu, ať se ke stížnosti připojí.

Podobné žalobě čelil v roce 2018 Facebook, také si jeho moderátor stěžoval, že kvůli práci utrpěl mentální trauma, videa byla neúnosně brutální a společnost jej neochránila. Problém je pak zřejmě rozšířený více, dokonce firma Accenture, která několika sociálním sítím dodávala moderátory, v jejich smlouvách měla výslovně uvádět, že tento typ zaměstnání může vyvolat PTSD. 

Zdroj: NDTV

Diskuze (34) Další článek: Mraky, prach a kyselina sírová. Co planetám brzdí výhled do vesmíru a jak se s tím lidstvo vyrovnává

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, TikTok, PTSD, Obsah, Noční můra, Moderátor, Accenture, ByteDance, Žaloba, NDTV, Moderátorka