Tihle Japonci: Sony vyvinula plastické harddisky

Plastik má znamenat pokles nákladů skoro o polovinu, ale analytici se na to zatím moc netváří.
Japonská firma Sony ohlásila, že ve spolupráci s chemickým koncernem Nippon Zeon vyvinula první plastické pevné disky pro osobní počítače. Nová technologie zatím ještě není doladěna, ale podle zdrojů od Sony má být produkce těchto disků o 30-40 % levnější než u dnešních disků, které mají substrát z hliníku; disky nebudou mít navíc oproti dnešním diskům nějaká jiná technologická či kapacitní omezení. Firma zatím neohlásila, kdy hodlá spustit výrobu; v poslední době navrhla několik jiných alternativních technologií pro pevné disky, ale zatím se žádný nedostal do masové produkce.

Živě komentuje: Sony není Seagate, a když bude chtít tyto své vyrobené disky prodat, bude muset najít partnera. V tom je zřejmě zatím hlavní kámen úrazu: plastické disky mohou mít před sebou ještě dost problémů, včetně například nutných gigantických investic do výrobních kapacit, které se musí zaplatit. Je to docela klasický případ, kdy se vedle zavedeného odvětví objeví nová, levnější technologie, ale změna (kupř. z benzínu na plyn u pohonu aut) je nesmírně drahá. Protože z velkých výrobců má Seagate jako jediná firma vše ve vlastní režii, od návrhu přes výrobu až po prodej, asi pro Sony nepřipadá v úvahu – uvádí se, že Sony jedná o produkci pro Quantum a Western Digital.

Diskuze (1) Další článek: Vypnutí cacheování uživatelských profilů

Témata článku: Sony, Nippon, Hlavní kámen, Klasický případ, Zavedená firma, Omezená kapacita, Pohon, Harddisk, Plast


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu