Tichý chladič Cooler Master DP5-7H53F-0L

Většině uživatelů na stále se zvyšujícím výkonu procesorů nejvíce vadí... hluk, který generují stále výkonnější a výkonnější procesorové chladiče (v tomto směru nejvíce trpěli uživatelé procesorů AMD - "boxované" chladiče pro Pentia 4 se s úkolem chlazení vypořádávají značně tišeji). Ve věci hluku se však začíná se blýskat na lepší časy i u výrobců značkových chladičů - souběžně s klasickými chladiči se totiž konečně začínají objevovat stále oblíbenější řady "silent" a "low-noise".
Tichý chladič Cooler Master DP5-7H53F-0L

Chladiče firmy Cooler Master si v posledním roce u nás vydobyly pravděpodobně pozici číslo jedna - jestli ne celkově, tak zcela určitě v segmentu "udělej / uprav si doma". Stalo se tak nejspíše zásluhou dobré kvality při docela ještě přijatelných cenách (jedinou výjimkou byly měně zdařilé chladiče s termoregulací otáček). Jedinou nevýhodou bylo - jak dosud - chybějící řada chladičů s velmi nízkým hlukem. To by se však mělo změnit nástupem řady "SILENCE"...

Babylón jazyků...

První věcí, na kterou v souvislosti s uvedením nových chladičů téměř jistě narazíte je "user non-firendly" označení celé řady chladičů Cooler Masteru (dále CM). Nestačí totiž říci, že jsme k testu obdrželi typ DP5-7H53F - ten je totiž dobře znám, a i když je kvalitní, nijakou speciální tichostí nevyniká - za označení musíte ještě připojit kombinaci "0L". Kompletní označení tedy zní: DP5-7H53F-0L.

P.S. K orientaci v celé problematice vám nepomůže ani návštěva webu www.coolermaster.com - pokud bych měl tuto oblast známkovat, vyvázl by CM maximálně se čtyřkou.

DP5-7H53F-0L

Tento chladič vychází z nejvýkonnější řady CM určené pro procesory AMD Athlon XP (je certifikován do modelu 2200+, v případě 0.13um jádra Thoroughbred dokonce do 2600+), potažmo pro AMD Durony (i když jej lze použít pro procesory Socket 370: Pentium III a Celeron).

Základ tvoří ověřený radiátor okoukaný z "hlučného" typu DP5-7H53F: je vyrobený z 40mm vysokého hliníkového profilu (základna je "tlustá" 9mm, žeber je 21) a vyznačuje se mírně obdélníkovým půdorysem 70 x 80mm. Rozměry radiátoru odpovídají maximálnímu půdorysu chladiče doporučenému firmou AMD - ve většině desek by tedy nemělo být problémem tento chladič - byť někde natěsno - osadit.

Spona

Výhodou je použití spony s třemi očky na každé straně - značně se tak snižuje nebezpečí odpadnutí radiátoru, které jinak hrozí při případném utržení prostředního kotvícího "zobáčku" na socketu.

Montáž i demontáž spony je snadná - tedy pokud máte dostatek místa potřebného k vychýlení šroubováku z vertikální pozice (budete potřebovat minimálně 30o směrem "od chladiče"). Tip: pokud je to možné, doporučuji instalovat tyto velké chladiče předem - tedy ještě před vlastní montáži základní desky do skříně.

Další výhodou je "předtištěná" termální pasta - již s přídavkem stříbra (před případnou druhou montáži chladiče však budete muset tepelnou pastu nanést znovu). Spodní část chladiče je před otěrem a poškrábáním při transportu chráněna plastovou vaničkou.

Ventilátor

Větrák je právě tím, čím se liší "normální" a "tiché" provedení DP5-7H53F. Nový větrák (také vybavený kuličkovými ložisky) je odlišný již na první pohled: je téměř dvojnásobně vyšší a má nižší otáčky: cca 3000 oproti 4500 ot./min. Odlišná konstrukce lopatek přispívá k tomu, že objem vzduchu protékajícího chladičem zůstal praktický stejný - 21CFM.

Závěr

Nové provedení emituje hluk, který je KONEČNE srovnatelný s tichými "boxovanými" chladiči pro Pentia 4 od Intelu. Pokud nejsou v okolí chladiče žádné větší aerodynamické překážky, chladič se zvukově téměř ztratí - přesněji řečeno, přehluší jej většinou větráky zdroje, případně grafické karty. Největší výhodou však je, že výrazně nižší hluk není vykoupen značně nižším chladícím účinkem tak, jak by tomu bylo, kdybychom pouze snížili otáčky klasického větráku DP5-7H53F. Testovanému chladiči chybí k dokonalosti (k ocenění "Golden Award" :-)) snad pouze precizně obráběná měděná, teplo rozvádějící vložka zapracovaná do základny radiátoru - pak by se totiž jistě jednalo o skutečně ultimátní řešení tichého a efektivního chlazení.


typu Cooler Master DP5-7H53F-0L udělujeme
ocenění "Silver Award" PCtuningu
za
"vynikající užitné vlastnosti vlastnosti + dobrý poměr cena / výkon"

Dříve jsem uvažoval o tom, že si budu nucen vyrobit supertichý chladič sám - teď už vím, že klidně mohu vyjít z výše recenzovaného typu  - plánuji k němu pouze přidat externí regulátor otáček a řešit tedy budu pouze tok vzduchu (zásobování "čerstvým vzduchem" a odvod tepla) v okolí chladiče.

Poznámka: tento chladič jistě zařadíme i do nejbližšího "shoot-outu" chladičů, který by měl na PCtuningu proběhnout ke konci prázdnin.

Chladič DP5-7H53F-0L zapůjčila firma Elko Ostrava.

distributory značky Cooler Master u nás jsou firmy:
ProCa a Levi International.

Jiří Kwolek

"EU" cena testovaného chladiče se v době testu pohybovala kolem 485Kč bez DPH.

Diskuze (68) Další článek: OpenOffice 1.0 CZ Release Candidate 1

Témata článku: Cooler Master, Externí radiátor, Past, C/C, Dobrá pozice, Nejbližší okolí, Tichý profil, Spona, Pasta, Chladič, Master, Tichý chladič, Čerstvý vzduch, Čerstvý pohled, Montáž, COO, Golden, Babylón, Silence, Odlišná konstrukce, Tichý


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11