THX: nejvyšší standard kvality nejen pro domácí kino

Určitě jste si na mnoha produktech pro domácí kino nebo počítačové systémy všimli značky THX. Stejně tak se toto logo objevuje na DVD filmech. Co znamená? Vyplatí se kupovat produkty označené touto třípísmenou zkratkou?
THX: nejvyšší standard kvality nejen pro domácí kino

Značka kvality reprodukce filmů má za sebou více než dvacetiletou historii. Poprvé se objevila v roce 1982, kdy vznikla první norma, která zaručovala, aby reprodukce filmů v kině dosahovala určité, stanovené kvality. Za značkou THX stojí společnost Lucasfilm, resp. přímo sám George Lucas, který nebyl příliš potěšen tím, v jaké kvalitě je v kinech reprodukován jeho druhý film Impérium vrací úder ze série Hvězdných válek. Film byl totiž natočen v novém zvukovém standardu Dolby System, který se dochoval dodneška pod název Dolby Surround Pro Logic.

V kinech se setkal s následujícími neduhy:

 • vnější hluk,
 • vnitřní hluk (projektro, klimatizace),
 • špatné úhly pohledu na plátno,
 • zkreslený, nekvalitní zvuk bez basového základu,
 • nedostatečný jas obrazu.

Proto George pověřil svého technického ředitel Thomlinsona Holmana, aby vytvořil základní balíček požadavků pro kvalitu reprodukce filmů v kinech. Prvním filmem, který reprodukován v kinech dle standardu THX byl třetí díl Hvězdných válek, Návrat Jediho. Od té doby se značka THX stále vyvíjí, nejprve ji získávaly kina vyhovující přísným požadavkům, časem se rozšířila i na domácí kina, počítačové zvukové systémy a rovněž i filmy na DVD, které musí vznikat přesně daným způsobem, aby byl výsledek kvalitní, a to jak po obrazové, tak po zvukové stránce. THX ceritifikace se rovněž udílí také zvukovým systémům do automobilů.

Poznámka: Za užívání loga THX se platí licenční poplatek, který např. u kin činí procento z tržeb.

Kina: THX Certified Cinemas

V současné době vyhovuje standardu THX Certified Cinemas po celém světě zhruba tři tisíce kin. Pokud kino získá tento certifikát, může si být divák jist, že dostane patřičný servis ve formě špičkového obrazu, eliminace vnějšího hluku a kvalitního zvuku. Zkrátka vše musí vyhovovat přísným požadavkům, mezi které patří:

 • minimální hluk z reprodukčních zařízení a klimatizace, odhlučnění od vnějších prostor,
 • patřičné vybavení pro reprodukci obrazu a zvuku,
 • přesná a plná reprodukce zvuku bez nežádoucích interferencí na každém sedadle v sále,
 • správný úhel pohledu ze všech míst v sále, vyhovují umístění projektoru umožňující optimální reprodukci obrazu. 

Seznam kin, které vyhovují THX, najdete na webu THX.com.

Domácí kino: THX Certified Home Theatre

Nejen v kinech si ale můžete užít pořádný zvuk a obraz, současné systémy domácího kina umožňují podobné zážitky i v teple domova. Certifikát THX pro domácí kina se začal udílet v roce 1990, přičemž se týkal převážně systémů přehrávání filmů na kazetách VHS. V roce 1996 byl THX pro domácí kina rozšířen i na systémy přehrávající filmy na DVD. Certifikát THX ale na rozdíl od kin nezíská domácí kino jako celek, ale jeho jednotlivé komponenty, kam patří:

 • DVD a VHS přehrávače,
 • DD a DTS receivery,
 • zesilovače zvuku,
 • reproduktorové soustavy (5+1 či 7+1),
 • příslušenství jako kabely či ekvalizéry,
 • projekční plátna.

V současné době existují dva standardy THX Home Theatre, a sice THX Select a THX Ultra/Ultra2. První standard není tak přísný a je určen pro systémy dlo menších prostor (do dvou tísíc kubických stop) např. v bytě nebo menším rodinném domku. Systémy THX Select jsou levnější a zpravidla běžně dostupné i méně majetným, kteří ovšem vyžadují vysokou kvalitu reprodukce.

Naopak THX Ultra/Ultra2 je už norma podstatně náročnější, technika označená THX Ultra by se už mněla instalovat do speciálních místoností určených pouze k filmové reprodukci, měla by být vybavena nabytkem, který zamezuje interferencím a rezonanci zvuku, a měla by izolovat vnější hluk. Pokud si budete chtít pořídit vybavení označené THX Ultra, vaše konto už zhubne docela značně.

Norma THX Ultra2 je nejpřísnější a její požadavky jsou prakticky tytéž jako požadavky na profesionální studio. Zde je nutné např. použít zvukový systém 7+1, basový reproduktor musí zvládat zvuky od 20 Hz apod. Tato norma je poměrně mladá, výrobky, které ji splňují jsou drahé a běžný divák si je nepořídí. THX Ultra2 reprosoustava vás může přijít klidně i na 200 tisíc.

Počítačové komponenty: THX Certified Multimedia

Certifikát THX však nezískávají už jen kina nebo systémy domácího kina. Mohou jej bez problému, avšak po splnění požadavků, získat i počítačové komponenty jako reproduktorové soustavy nebo zvukové karty. V současné době totiž mnozí uživatelé využívají počítačů rovněž ke sledování filmů - proč si tedy nedopřát i na počítači pořádný zážitek?

Certifikát THX se v současné době týká zejména reproduktorových soustav, které musí zprostředkovat divákovi špičkový zvukový doprovod, musí mít dané parametry apod. Zkrátka aby nebyl ochuzen o zážitky, které současná DVD technologie nabízí. Certifikát THX Multimedia získali do nynějška tyto produkty:

Počítačové reprosoustavy:

 • Altec Lansing ADA 885 4.1 System
 • Creative MegaWorks THX 6.1 650 speaker system
 • Creative MegaWorks THX 5.1 550 speaker system
 • Cambridge SoundWorks MegaWorks THX 5.1 550 speaker system
 • Cambridge SoundWorks MegaWorks THX 2.1 250D speaker system
 • Klipsch ProMedia 5.1 System
 • Klipsch ProMedia 4.1 System
 • Klipsch ProMedia 2.1 System
 • Logitech Z-680 5.1 System (recenze na Živě.cz)
 • Logitech Z-560 4.1 System

Počítačové systémy:

 • Dell Dimension 4400 System
 • Dell Dimension 8200 System

Zvukové karty:

 • Sound Blaster AudigyTM 2
 • Sound Blaster AudigyTM 2 Platinum sound card with internal drive
 • Sound Blaster AudigyTM 2 Platinum Ex sound card with external I/O module

Je patrné, že ne každý multimediální počítačový produkt dosahuje takových kvalit, aby mohl certifikát získat. Pokud vám opravdu záleží na kvalitě, měli byste se podle této značky orientovat.

THX najdete i na DVD titulech

S logem THX se setkáte nejen na reprodukčních systémech, ale také přímo na filmových titulech. Pokud máte doma nějaká filmová DVD nebo pokud si občas DVD půjčíte v půjčovně, určitě jste si už u některých titulů všimli znělky „THX Mastered“. To znamená, že toto DVD bylo připraveno tak, aby celý proces přípravy titulu vyhovoval THX standardům. Je-li takto film označen, máte záruku, že zvuk i obraz budou zkrátka špičkově zpracované.

Mimochodem, na THX DVD najdete většinou také sadu speciálních testů THX Optimizer, které vám pomohou správně nastavit THX obraz i zvuk vašeho domácího kina. Stejné testy používají výrobci pro kontrolu kvality DVD titulů. Pokud si podle těchto test nastavíte domácí kino, budete mít jistotu, že všechny anomálie, s nimiž se setkáte, jsou už součástí sledovaného filmu a nikoliv chybou vašeho domácího kina.

Důležité odkazy

Pokud vás THX certifikace zajímá více do hloubky, doporučuji prostudovat následující odkazy:

Diskuze (12) Další článek: Chystají se nové levné čipsety Intelu a ATI

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Běžný divák, Architects, Zvuková kvalita, Filmy, Domácí kino, Speciální místo, Současný systém, Základní balíček, Správný úhel, Klipsch, Pořádný zvuk, THX, Film, Platinum, Altec, Domácí kina, Receiver, Kvalita obrazu, Projekční plátna, Počítačové komponenty, Kino, What, Speaker, System


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji