Intel | Thunderbolt | USB-C

Thunderbolt 4 je nablýskanou verzí trojky. Rychlost ale Intel nezvýšil

  • Thunderbolt 4 přichází po dlouhých pěti letech od předchůdce
  • Novinek ale není tolik, rychlost zůstává, USB-C také
  • Největšími inovacemi jsou podpora hubů a ochrana před útoky

Intel včera představil čtvrtou generaci bleskového rozhraní. Thunderbolt 4 není žádnou velkou revolucí. Vzhledem k novinkám by mu spíš slušelo označení 3.1.

Totéž ovšem platilo také o přechodu z jedničky na dvojku, které se po fyzické stránce nezměnily, upravila se jen logika rozhraní. Thunderbolt 4 opět používá konektor USB-C. U zdířky (samice) změny nepoznáte, na kabelech s mužskou koncovkou ale novou verzi prozradí číslovka 4.

Nezměnila se ani propustnost. Ta činí 40 Gb/s současně v obou směrech. Thunderbolt 4 nadále umí najednou přenášet datový signál PCIe i obrazový/zvukový DisplayPort. Podporované verze Intel nijak nespecifikuje, ale protože se nezvýšila propustnost, logicky můžeme opět počítat jen se čtyřmi linkami PCIe 3.0. To je vzhledem k zrychlujícím se SSD a možnostem připojení externí grafiky velká škoda.

Srovnání Thunderboltů
  Thunderbolt 1 Thunderbolt 2 Thunderbolt 3 Thunderbolt 4
konektor mDP mDP USB-C USB-C
full duplex propustnost 20 Gb/s (2× 10 Gb/s) 20 Gb/s 40 Gb/s 40 Gb/s
PCI Express PCIe ×4 2.0 PCIe ×4 2.0 PCIe ×4 3.0 ? PCIe ×4 3.0
DisplayPort DP 1.1a DP 1.2 2× DP 1.2 ? DP 1.4
USB USB 3.2 10 Gb/s USB 3.2 10 Gb/s
TB Networking (10Gb/s Ethernet) ano ano
řetězení TB 6 zařízení 6 zařízení 6 zařízení 6 zařízení
rozbočení TB ano
ochrana DMA ano
nabíjení příslušenství 10 W 10 W 15 W 15 W
nabíjení PC až 100 W až 100 W
vydání 2011 2013 2015 2020

Co Intel změnil, jsou minimální požadavky, které bude muset každé zařízení s TB4 splnit.

  • Na obrazovém výstupu musí podporovat dva 4K nebo jeden 8K displej (bez upřesnění barevné hloubky, frekvence nebo použité komprese). Obojí ale bylo fakticky možné i na TB3, jen ne garantované.
  • Data přes PCIe musí proudit rychlostí 32 Gb/s. Takovou propustnost teoreticky nabízel také TB3.
  • Počítače s příkonem do 100 W musí jít napáje alespoň jedním z nabízených Thunderboltů. Napájení až 100 watty bylo též u TB3, ale ne garantované.
  • Počítač musí podporovat virtualizační technologii Intel VT-d, která bude sloužit jako ochrana před zneužitím přímého přístupu do paměti. Tím Intel snad definitivně vyléčil zranitelnost Thunderboltu skrz DMA (viz exploity Thunderclap a Thunderspy).

Huby a delší kabely

Thunderbolt 4 ale přinese i několik užitečných novinek. Všechny dosavadní verze rozhraní podporovaly sériové řetězení (daisy chaining) pro až šest zařízení (ze sedmého už signál nešel). Nově lze využít i paralelní zapojení formou rozbočovačů (hubů). Výrobci tedy mohou vyrobit dokovací stanice s jedním vstupním TB4 a až třemi výstupními. Samozřejmě se ale budou dělit o pásmo. O to větší škoda, že zůstává na 40 Gb/s.

Myši nebo klávesnice připojené přes doky s Thunderboltem budou moci probouzet počítač.

Intel navíc ještě mluví o podpoře univerzálních dvoumetrových kabelů o délce 2 metry. Co onou univerzálností myslí, ale neupřesňuje. Tedy jestli půjde o pasivní, či aktivní měděné kabely. Stejně tak vágně zmiňuje budoucí podporu pro 5–50m kabely, aniž by u nich uvedl, že jde o optické linky, které nebudou schopny přenášet energii.

V počítačích ještě letos

Thunderbolt 4 budou jako první podporovat procesory Intel Tiger Lake. O to smutnější je, že nevyužívá linek PCIe 4.0, když už si s ním poradí nové čipy.

Intel kromě toho uvede i samostatné řadiče: dvouportový Maple Ridge JHL8540 a jednoportový JHL8340. Pro koncová zařízení jako doky, monitory nebo úložiště pak poslouží nový řadiče Goshen Ridge JHL8440.

Podle Anandtechu je standard Thunderbolt 4 otevřený a jeho používání nebude nic stát (platí se jen za logo). Rýsuje se tak šance, že by mohly vznikat i řadiče jiných firem (typicky například ASMedia). Pak je ale otázkou, jak moc povinná je podpora technologie Intel VT-d a jestli jde před útoky na DMA chránit jiný způsoby.

Osobně jsem z představení Thunderboltu 4 velmi rozpačitý. Intel v prezentaci velmi mlží a novinek opravdu není tolik, aby vydaly za označení jako nové generace. U Thunderboltu 3 měl dvě verze řadičů Alpine Ridge a Titan Ridge, které se rovněž lišily některými vlastnostmi, ale pořád spadaly pod jednu generaci. Maple Ridge k nim má velmi blízko.

Důvod pro nový název je spíš obchodní. Na trh totiž míří USB4 založené na Thunderboltu 3, které ale nemá garantovány všechny schopnosti svého vzoru. Z toho vyplývají i hororové zážitky při nákupech kabelů či příslušenství. S Thunderboltem 4 takové problémy nehrozí. Vše označené tímto logem poběží tak, jak Intel zamýšlel. Proto už v prezentaci zmiňuje, že TB4 je samozřejmě lepší než USB4.

Váš názor Další článek: Hudební služby si už předplácí skoro 400 milionů posluchačů. MP3 by dnes pirátil jen blázen

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, SSD, DisplayPort, Thunderbolt, USB-C, Zařízení, TB Networking, Samice, Everyone, Exploit, Počítač, Propustnost, Kabel, Alpine, PCI Express, Ridge, Anandtechu, Tiger Lake, Hub, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Duna od Funcomu se ukázala na prvních obrázcích. Online survival s otevřeným světem nás vezme na Arrakis

Duna od Funcomu se ukázala na prvních obrázcích. Online survival s otevřeným světem nás vezme na Arrakis

Úspěch filmové Duny nedoprovodí jen strategie s podtitulem Spice Wars. Chystá se také velká mutliplayerovka, na které pracují tvůrci Conan Exiles.

Martin Nahodil
FuncomKomentář
Ve vlnách bez emisí. Evropský trajektový průmysl se vydal vstříc lodím na elektrický a vodíkový pohon

Ve vlnách bez emisí. Evropský trajektový průmysl se vydal vstříc lodím na elektrický a vodíkový pohon

Evropský trajektový průmysl se vydal na cestu k budoucnosti bez emisí. V plánu jsou lodě na elektrický a vodíkový pohon.

Horizon magazine
VodíkElektřinaLoděElektromobily
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid