Intel | USB-C | Thunderbolt

Thunderbolt 4 je nablýskanou verzí trojky. Rychlost ale Intel nezvýšil

  • Thunderbolt 4 přichází po dlouhých pěti letech od předchůdce
  • Novinek ale není tolik, rychlost zůstává, USB-C také
  • Největšími inovacemi jsou podpora hubů a ochrana před útoky

Intel včera představil čtvrtou generaci bleskového rozhraní. Thunderbolt 4 není žádnou velkou revolucí. Vzhledem k novinkám by mu spíš slušelo označení 3.1.

Totéž ovšem platilo také o přechodu z jedničky na dvojku, které se po fyzické stránce nezměnily, upravila se jen logika rozhraní. Thunderbolt 4 opět používá konektor USB-C. U zdířky (samice) změny nepoznáte, na kabelech s mužskou koncovkou ale novou verzi prozradí číslovka 4.

Nezměnila se ani propustnost. Ta činí 40 Gb/s současně v obou směrech. Thunderbolt 4 nadále umí najednou přenášet datový signál PCIe i obrazový/zvukový DisplayPort. Podporované verze Intel nijak nespecifikuje, ale protože se nezvýšila propustnost, logicky můžeme opět počítat jen se čtyřmi linkami PCIe 3.0. To je vzhledem k zrychlujícím se SSD a možnostem připojení externí grafiky velká škoda.

Srovnání Thunderboltů
  Thunderbolt 1 Thunderbolt 2 Thunderbolt 3 Thunderbolt 4
konektor mDP mDP USB-C USB-C
full duplex propustnost 20 Gb/s (2× 10 Gb/s) 20 Gb/s 40 Gb/s 40 Gb/s
PCI Express PCIe ×4 2.0 PCIe ×4 2.0 PCIe ×4 3.0 ? PCIe ×4 3.0
DisplayPort DP 1.1a DP 1.2 2× DP 1.2 ? DP 1.4
USB USB 3.2 10 Gb/s USB 3.2 10 Gb/s
TB Networking (10Gb/s Ethernet) ano ano
řetězení TB 6 zařízení 6 zařízení 6 zařízení 6 zařízení
rozbočení TB ano
ochrana DMA ano
nabíjení příslušenství 10 W 10 W 15 W 15 W
nabíjení PC až 100 W až 100 W
vydání 2011 2013 2015 2020

Co Intel změnil, jsou minimální požadavky, které bude muset každé zařízení s TB4 splnit.

  • Na obrazovém výstupu musí podporovat dva 4K nebo jeden 8K displej (bez upřesnění barevné hloubky, frekvence nebo použité komprese). Obojí ale bylo fakticky možné i na TB3, jen ne garantované.
  • Data přes PCIe musí proudit rychlostí 32 Gb/s. Takovou propustnost teoreticky nabízel také TB3.
  • Počítače s příkonem do 100 W musí jít napáje alespoň jedním z nabízených Thunderboltů. Napájení až 100 watty bylo též u TB3, ale ne garantované.
  • Počítač musí podporovat virtualizační technologii Intel VT-d, která bude sloužit jako ochrana před zneužitím přímého přístupu do paměti. Tím Intel snad definitivně vyléčil zranitelnost Thunderboltu skrz DMA (viz exploity Thunderclap a Thunderspy).

Huby a delší kabely

Thunderbolt 4 ale přinese i několik užitečných novinek. Všechny dosavadní verze rozhraní podporovaly sériové řetězení (daisy chaining) pro až šest zařízení (ze sedmého už signál nešel). Nově lze využít i paralelní zapojení formou rozbočovačů (hubů). Výrobci tedy mohou vyrobit dokovací stanice s jedním vstupním TB4 a až třemi výstupními. Samozřejmě se ale budou dělit o pásmo. O to větší škoda, že zůstává na 40 Gb/s.

Myši nebo klávesnice připojené přes doky s Thunderboltem budou moci probouzet počítač.

Intel navíc ještě mluví o podpoře univerzálních dvoumetrových kabelů o délce 2 metry. Co onou univerzálností myslí, ale neupřesňuje. Tedy jestli půjde o pasivní, či aktivní měděné kabely. Stejně tak vágně zmiňuje budoucí podporu pro 5–50m kabely, aniž by u nich uvedl, že jde o optické linky, které nebudou schopny přenášet energii.

V počítačích ještě letos

Thunderbolt 4 budou jako první podporovat procesory Intel Tiger Lake. O to smutnější je, že nevyužívá linek PCIe 4.0, když už si s ním poradí nové čipy.

Intel kromě toho uvede i samostatné řadiče: dvouportový Maple Ridge JHL8540 a jednoportový JHL8340. Pro koncová zařízení jako doky, monitory nebo úložiště pak poslouží nový řadiče Goshen Ridge JHL8440.

Podle Anandtechu je standard Thunderbolt 4 otevřený a jeho používání nebude nic stát (platí se jen za logo). Rýsuje se tak šance, že by mohly vznikat i řadiče jiných firem (typicky například ASMedia). Pak je ale otázkou, jak moc povinná je podpora technologie Intel VT-d a jestli jde před útoky na DMA chránit jiný způsoby.

Osobně jsem z představení Thunderboltu 4 velmi rozpačitý. Intel v prezentaci velmi mlží a novinek opravdu není tolik, aby vydaly za označení jako nové generace. U Thunderboltu 3 měl dvě verze řadičů Alpine Ridge a Titan Ridge, které se rovněž lišily některými vlastnostmi, ale pořád spadaly pod jednu generaci. Maple Ridge k nim má velmi blízko.

Důvod pro nový název je spíš obchodní. Na trh totiž míří USB4 založené na Thunderboltu 3, které ale nemá garantovány všechny schopnosti svého vzoru. Z toho vyplývají i hororové zážitky při nákupech kabelů či příslušenství. S Thunderboltem 4 takové problémy nehrozí. Vše označené tímto logem poběží tak, jak Intel zamýšlel. Proto už v prezentaci zmiňuje, že TB4 je samozřejmě lepší než USB4.

Váš názor Další článek: Hudební služby si už předplácí skoro 400 milionů posluchačů. MP3 by dnes pirátil jen blázen

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, SSD, DisplayPort, USB-C, Thunderbolt, Zařízení, Alpine, Počítač, Kabel, Tiger Lake, Propustnost, Anandtechu, Hub, PCI Express


Určitě si přečtěte

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11