Thunderbolt 3: 40 Gb/s v konektoru USB-C

Nový Thunderbolt 3 přináší nejen dvojnásobnou rychlost oproti minulé generaci, ale z mini Displayportu se mění na oboustranný konektor USB-C. Jeden konektor vládne všem?

Už minulý rok se objevily první zmínky o tom, že Intel chystá novou generaci Thunderboltu, která přinese další zvýšení rychlosti a také optimalizaci spotřeby  čipů, které se starají o řízení datového toku.

Klepněte pro větší obrázek

Když Intel v roce 2011 představil Thunderbolt první generace, byla to vize, že by mohlo jít o „jeden port, který bude vládnout všem“. Rozšíření však nebylo rozhodně tak velké, jak by si Intel přál a s třetí generací tak přišel s nečekaným zlepšovákem, který možná konečně umožní obrovský úspěch pro Thunderbolt.

Thunderbolt 3 jako oboustranné USB-C

Doposud byl Thunderbolt integrován s konektorem mini Displayport, který má tloušťku 5 mm. Vzhledem ke stále tenčím zařízením nejen v oblasti tabletů či mobilních telefonů, ale i notebooků, je to však už příliš.

Klepněte pro větší obrázek
Kabel pro USB-C lze použít i pro Thunderbolt 3

Intel tak s Thunderboltem třetí generace přináší opravdu velkou revoluci – používá totiž nový oboustranný konektor USB-C, který má tloušťku pouze 3 mm a je tak použitelný i pro tenká mobilní zařízení.

Thunderbolt 3 ale ukrývá obrovské možnosti, které předčí pouhé USB. Řadič totiž podporuje protokoly USB 3.1, USB 3.0 a starší, Displayport 1.2 (1.3 zatím ještě ne) i originální Thunderbolt. Vše to běží přes rychlou interní sběrnici PCI Express 3.0.

Klepněte pro větší obrázek
Podpora více protokolů

Všechny tyto porty budou dostupné přes jediný tenký oboustranný konektor USB-C a díky vysoké rychlosti klidně i najednou.

Rychlost až 40 Gb/s a napájení až 100 W

Thunderbolt 3 přináší dvojnásobné zvýšení propustnost oproti druhé generaci, zvládne tak až 40 Gb/s přes jediný aktivní měděný kabel, který bude samozřejmě dražší. Tento kabel bude zároveň podporovat i USB 3.1 (10 Gb/s) a maximální délka bude dva metry.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlost je vyšší než u předchozí generace a jakékoli konkurence

Intel ale počítal i s klasickým levným pasivním kabelem pro USB-C, pomocí kterého bude možné využít propustnost až 20 Gb/s s podporou protokolu Thunderbolt, USB 3.1 a Displayportu 1.2. Délka kabelu je rovněž omezena na dva metry.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlosti a délky dle druhu kabelu

Pokud jde o aktivní optické kabely, které umožní délku až 60 metrů při zachování rychlosti 40 Gb/s, ty jsou ještě ve vývoji a budou dostupné v roce 2016. Přesnější termín zatím není k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek
Nabíjení až 100 W

Důležitým prvkem je i výkon pro napájení. V případě běžných zařízení je k dispozici až 15 W, pro zařízení kompatibilní s USB PD (Power Delivery) je možné využít až 100 W, což stačí třeba i pro nabíjení výkonných herních notebooků nebo displejů.

Dva 4K displeje přes jediný kabel

Díky vysoké propustnosti se nový Thunderbolt 3 chlubí možností připojit přes jediný kabel dva monitory s rozlišení 4K s 60 snímky za sekundu (4 096 × 2 160) nebo jedním 5K@60.

Klepněte pro větší obrázek
Přes jeden konektor a kabel i dva 4K monitory

Přes jediný kabel lze také provozovat různé adaptéry a dokovací stanice, které mají větší počet různých portů – ethernet, výstup zvuku, USB-C, USB 3.1 nebo HDMI (i 2.0). V případě samostatného adaptéru lze také přes Thunderbolt 3 provozovat ethernet s rychlostí 10 Gb/s, přičemž lze takto spojit i více počítačů v režimu peer-to-peer. Samozřejmostí je i podpora různých čteček karet, eSATA, FireWire a podobně přes adaptéry.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti dokovacích stanic budou obrovské

Skvělou ukázkou využití propustnosti je možnost v jednu chvíli provozovat přes jediný Thunderbolt 3 reprezentovaný jedním konektorem USB-C – gigabitový ethernet, USB 3.0 (5 Gb/s), USB 3.1 (10 Gb/s), dva displeje 4K@60 a ještě k tomu jeden QuadHD displej s 60 Hz.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání propustnosti

Intel zmiňuje i podporu externích grafických karet, které by přišly vhod především v kombinaci s notebooky a podobnými mobilními zařízeními, kde nelze do tenkého těla dostat výkonnou grafiku pro hraní ve vysokém rozlišení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Thunderbolt i v této generace podporuje zapojení do série, takže přes jediný kabel lze takto postupně zapojit až šest samostatných zařízení.

Konečně jediný kabel, který vládne všem?

Intel s novým Thunderboltem 3 využívá přechodu na nový standard USB-C, od kterého se očekává obrovské rozšíření. S touto vlnou by se tak mohl Intel svézt a nabídnout ultimátní univerzální řešení, které na první pohled vypadá jako obyčejné USB-C.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti běžným řadičům pro USB 3.1 zde bude pravděpodobně vyšší cena za řadič (Alpine Ridge), který byl původně plánován pro generaci čipů Skylake, podle informací ale může být teoreticky i v zařízeních s čipy Broadwell.

A kdy se nového Thunderboltu 3 s USB-C dočkáme? První zařízení budou na trhu až koncem tohoto roku, přičemž vlna produktů s Thunderboltem 3 se očekává až v roce 2016. Asi nejvíce ho lze očekávat s novou generaci v MacBooku Pro od Applu, která by už mohla mít čipy Skylake a tedy i Thunderbolt 3.

Diskuze (36) Další článek: Bezplatný upgrade na Windows 10 umožní i čistou instalaci

Témata článku: Notebooky, Technologie, Počítače, Intel, Tablety, USB, USB-C, Thunderbolt, Computex 2015, USB kabely, Rychlé USB-C, Obyčejné USB, Dokovací konektor, Kabel, GB, Alpine, USB 3.0, Zlepšovák, Power Delivery, Jediný kabel, Maximální délka, Jediný akt, Univerzální řešení, Dvojnásobné zvýšení


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji