Thunderbird je zdarma dostupný poštovní klient s otevřeným zdrojovým kódem, který v posledních pár letech zažívá renesanci. To asi víte. Vývojový tým nedávno zkrátil cyklus distribuce novinek a teď mluví o placené službě Thunderbird Pro.
Začněme vývojovým cyklem. Pošťák si nové funkce schovával pro hlavní vydání, která vycházela jednou za rok, případně delší dobu. Např. verze 102 vyšla koncem června 2022 a nástupnická verze 115 až v červenci 2023.
Těmto prodlevám je konec, Thunderbird napodobuje přístup Firefoxu. Od března se novým standardem stává to, že hlavní verze vyjde každý měsíc. Vylepšení tak budou do klientu přicházet průběžně. Thunderbird 136 vyšel 4. března, verze 137 zase 1. dubna.
Kdyby vám vyhovoval dosavadní přístup, můžete sáhnout po variantě ESR. Ta jednou za rok nabídne velký balík novinek a v mezičase servisní vydání.
Cesta do cloudu
Thunderbird Pro posune nabídku Mozilly do cloudu. Vývojový tým klasický Thunderbird nezpoplatní a ani neruší vývoj. Ne všechno se ale dá dělat lokálně a dosavadní postup ukazuje svou nevýhodu. Výrobce ústy Ryana Sipese, výkonného produktového ředitele, otevřeně přiznává, že Thunderbird každý den ztrácí uživatele a uživatelky.
Přechozí totiž na komplexní řešení jako Gmail nebo Outlook.com. Tyto služby slouží jako e-mailové klienty, současně nabízí vlastní úložiště a jsou spojené s řadou dalších aplikací. Do nějaké míry trpí proprietárním uzamčením.

Thunderbird 137 vyšel 1. dubna
Mozilla chce vybudovat plnohodnotnou alternativu, která ovšem bude plně open source. To bude téměř jistě trvat roky, ale někde začít musí. Momentálně chystá tyto služby:
- Thunderbird Appointment. Nástroj na sjednávání schůzek vám umožní, abyste protistraně poslali odkaz. Ona vybere termín dle vašeho kalendáře. Momentálně probíhá uzavřený betatest, repozitář je veřejný.
- Thunderbird Send. Sdílení souborů s koncovým šifrováním vychází z někdejšího Firefox Send. Tvůrčí tým ale kód z velké části přepsal, aby služba podporovala i přímé sdílení, tj. bez přenosů souborů na server. Brzy začne neveřejné betatestování. Repozitář se nedávno otevřel.
- Thunderbird Assist. AI bude pomocník. Projekt vzniká ve spolupráci s Flower AI. Většina výpočtů proběhne lokálně, nevýkonná zařízení využijí Flower Confidential Remote Compute (něco jako Apple Private Cloud Compute). Funkce budou volitelné, Thunderbird na vašich datech nebude trénovat AI. Repozitář se otevře brzy.
- Thundermail. Mozilla nabídne také klasickou e-mailovou službu, která ovšem nebude prodávat vaše data a nebude živena reklamami. E-mail doprovodí kontakty s kalendářem. Dnes se můžete zapsat na čekají listinu na adresách tb.pro nebo thundermail.com. Protože půjde o standardní e-mail, nebude vázaný na Thunderbird, připojíte jej k libovolnému klientu.
Vývoj ani provoz těchto služeb pochopitelně nebude laciný. Sipes říká, že třeba Send je finančně nákladný, protože úložiště je drahé. Cloudové služby pod značkou Thunderbird Pro budou nejdříve zpoplatněné. Tarifů bude více, detaily zatím neznáme.
Až si Thunderbird Pro vybuduje silnou platící základnu, která rozvoj služeb uživí, nabídne Mozilla omezený bezplatný tarif. Nezisková organizace zaspala. Poptávka po alternativách ke Gmailu nebo Outlooku.com existuje, např. ProtonMail.
Zdroje a další informace: The Thunderbird Blog (
1,
2)