Software | E-mail | Thunderbird

Thunderbird 91 se lépe spojí s Gmailem, obsahuje čtečku PDF a má i další novinky

Po více než roce vyšla další verze poštovního klientu od Mozilly. Thunderbird tak skočil z verze 78 rovnou na 91. Aplikace je k dispozici v češtině pro Windows, macOS a Linux. Tvůrci přidali desítky nových funkcí a změny, opravovali také chyby.

Poprvé vyšla nativní armová verze pro procesory Apple M1. Všechny edice pak využívají „novou“ architekturu Electrolysis, kterou již před několika lety nasadil Firefox. Díky ní už Thunderbird bude fungovat vícevláknově, operace rozdělí do více procesů, což by mělo pomoci výkonu i stabilitě.

Dialog pro vkládání nových účtů dostal šikovnějšího průvodce, který rovnou pomůže s úpravou podpisu a nastavením šifrování. Zlepšila se podpora CalDAV a přibyl CardDAV, takže Thunderbird už i bez doplňků umí synchronizovat kalendář a adresář. Při vložení účtu Gmailu pak rovnou doporučí, aby se vedle pošty synchronizoval i právě s kalendářem a seznamem kontaktů.

Thunderbird 91 podporuje již experimentálně podporuje i chatovací protokol Matrix. Dále přibyla čtečka PDF schopná otevírat příslušné dokumenty z příloh. A pokud budete přílohy vkládat, čekají vás také změny. Soubory jsou nově vidět ve spodní části okna.

A při přetažení souborů z plochy do okna editoru na uživatele vyskočí nový overlay upozorňující, že vkládáte přílohu. Pokud je onou přílohou obrázek, dostane i na výběr, jestli jej má vložit rovnou do těla HTML zprávy.

V editoru pak mohou přijít vhod nové klávesové zkratky Ctrl+Shift+T/C/B, které vás rovnou přesunou do pole pro adresáta, kopii a skrytou kopii. Přibyla nová funkce pro přesměrování e-mailů. Oproti dosavadnímu přeposlání se ale liší jen v tom, že původní zprávu neodsadí a nedoplní novou hlavičku.

Thunderbird 91 slibuje i vylepšený tmavý vzhled a širší možnosti nastavení. Zvolit lze tři úrovně hustoty zobrazení a je možné jednoduše přehazovat pořadí e-mailových účtů.

Kompletní seznam změn najdete na oficiálním webu. Tvůrci už mimochodem lákají, na čem pracují nyní. Chtějí zlepšit adresář, kalendář a nástroje pro import/export. Zlepšit by se měla i podpora šifrování.

Zkoušeli jste naše hrátky s Gmailem?

Diskuze (23) Další článek: YouTube chystá několik kosmetických vylepšení. Třeba kapitoly a zrychlené náhledy

Témata článku: Software, Apple, Linux, Gmail, Firefox, Open source, E-mail, Čtečka, Matrix, Komunikace, Mozilla, PDF, Thunderbird, HTML, Ctrl + Shift, Electrolysis, Příloha, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze klávesnice Logitech MX Mechanical a myši MX Master 3S. Prémiová řada dostala mechanické spínače

Recenze klávesnice Logitech MX Mechanical a myši MX Master 3S. Prémiová řada dostala mechanické spínače

** Bez drátů, podsvícená, pro tři počítače a nyní s mechanickými spínači ** Nová myš nabídne hlavně tišší stisk tlačítek ** Novinku jsme srovnali s etalonem třídy - membránovou MX Keys

Tomáš Holčík
LogitechPříslušenstvíTesty
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle