Threedegrees: Tři stupně ke sdílení

Microsoft tento týden uvedl betaverzi svého peer-to-peer programu Threedegrees, jehož hlavním účelem je vzájemná komunikace a zábava v uzavřené skupině kamarádů.
O Threedegrees jsme již psali lehké preview, které čerpalo ze značně obecných informací, nyní je již k dispozici reálná aplikace a tak lze hodnotit, jak se Microsoft popral s touto novinkou.

Threedegrees zkráceně 3° je nadstavbou MSN Messengera 5.0 a využívá nová peer-to-peer rozšíření pro Windows XP s podporou IPv6 (budoucí náhrada současných IP adres). Podpora IPv6 umožňuje komunikovat i skrze firewally, kde tradiční apliakce mívají problém. Proto ale také 3° obsahuje vestavěný firewall (podobně jako Windows XP), který brání před zneužitím. Samotná instalace 3° není tedy instalací jednoho megového programu, ale několika vyžadovaných komponent, mezi kterými je i SP1 pro Windows XP.

Pokud máte vybavený počítač a vše nainstalované, můžete 3° spustit. Základem je netradičně tvarované okno aplikace, ze kterého nastavujete základní parametry. Principem 3° je práce ve skupinách. Každý uživatel může být členem několika různých skupin, ale jedna skupina může mít pouze 10 členů. Pokud tedy třeba vaše hospodská formace obsahuje více členů, musíte založit dvě skupiny a nějak zvládnout jejich vzájemnou komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek

Skupinu vytvoříte jednoduše, zadáte její jméno vyberete ikonku a ze svého seznamu kontaktů v Messengeru vyberete jednotlivé členy skupiny. Každá skupina má pak na ploše vlastní obrázek (větší než normální ikona) spolus se stavovými informacemi. Ve skupině lze samozřejmě normálně chatovat, posílat si animace či obrázky. Asi nejzajímavější součástí je MusicMix, tedy sdílení skladeb v uzavřené skupině.

Klepněte pro větší obrázek

Právě MusicMix je tím, kde jde Microsoft také do sdílení hudby po internetu, má to ale pochopitelně v jeho provedení omezení, aby to nebylo tak free jako u programů, které čelí neustálému tlaku RIAA. MusicMix umožňuje poslouchat ve skupině až 60 skladeb přičemž skladby nasdílené jedním členem jsou ostatním přístupné jen ve chvíli, kdy je tento sdílející uživatel připojen do skupiny. To by sice naznačovalo, že tu půjde o nějaký streaming ve stylu ShoutCast, není tom ale tak. V rámci MusicMixu se všem připojeným členům po internetu kopírují celé skladby, které se stanou součástí playlistu. Jednotlivé skladby jsou potom pomocí DRM chráněny proti kopírování a přehrávání bez připojeného původního majitele. V případě betaverze 3° se navíc skladby kopírují při každé změně playlistu, i když již jsou k dispozici na disku. Pochopitelně tak tato metoda spotřebovává značnou kapacitu přenosového pásma připojení a na pomalých linkách trvá dlouho (používá se 64kbps WMA). V zásadě to není špatná funkce, všichni členové skupiny mohou v daném okamžiku poslouchat tu samou skladbu a komentovat ji. Pro šíření informací o nahrávkách – poslechni si, co mám, a líbí se mi to, je ale současné kopírování souborů se skladbami mezi uživateli, což i ten MSN Messenger umožňuje, stále praktičtější.

Threedegrees se staví do pozice programu pro mladou internetovou generaci, která žije každodenním chatováním. V Zajímavém obalu přináší zajímavé funkce, nedá se ale říci, že by některé byly nedostupné současnými prostředky z jiných používaných programů. Vazba na Messenger Microsoftu je vcelku logická, bohužel je u nás rozšířenější přece jen ICQ. Jedná se nicméně o první program z rodiny peer-to-peer programů Mcirosoftu a tak lze čekat další podobné programy, které osloví i starší generaci.

Diskuze (19) Další článek: Problém s hibernací u Windows XP a 1GB RAM

Témata článku: Microsoft, Formace, Základní skladba, Shoutcast, Messenger, Nejzajímavější program, Ostatní přístupy, Základní princip, Sdílení, Peer, Jednotlivý člen


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji