Thoroughbred bude uveden 10. června a velké slevy u AMD

Ještě před uvedením Thoroughbreda nás čeká velká sleva procesorů AMD. Začátkem června se už dočkáme 0,13 mikronového Thoroughbreda, který bude charakteristický zejména nižším napětím a lepší přetaktovatelností.

 

Dlouho očekávaný procesor AMD Athlon XP 2200+ (frekvence 1,8 GHz) založený na 0,13 mikron jádru Thoroughbred bude oficiálně uveden 10. června. Athlon XP 2200+ založený na jádru Palomino byl zrušen, i když bylo vyrobeno několik kusů.

Od nových Thoroughbredů, které jsou architektonicky shodné s Palominy, se očekává vyšší přetaktovatelnost a nižší emise zbytkového tepla (napětí bude 1,6 V). Podle několika preview je přetaktovatelnost nových procesorů slušná, avšak nijak neoslňuje.

Procesory půjdou ze svých startovních 2200+ přetaktovat na 2400+ až 2600+, v závislosti na použitém napětí. Vyloučeno není ani 2800+, ale to už s náležitým chalzením (dusík, peltier či voda). Pravděpodobně jste čekali více, ale podle zákulisních informací to vypadá, že 0,13 mikron technologie od AMD není tak kvalitní jako ta od Intelu (používá širší tranzistorové brány). Situace by se měla změnit s příchodem procesoru Barton. Tento procesor bude pro AMD outsourcově vyrábět UMC, která disponuje lepší 0,13 mikron technologií (dokonce od příštího roku začne používat 300 mm waffery).

Klepněte pro větší obrázek

Ještě před červnovým uvedením Thoroughbredu AMD rapidně sníží ceny svých procesorů. Nejcitelněji se to projeví na špičkových typech 2000+ a 2100+, které zlevní skoro o 50 %.

  Dnešní cena 27. květen
Athlon XP 2200+
(jádro Throughbred)
- $250 (uvedení 10. června)
Athlon XP 2100+ $330 $185
Athlon XP 2000+ $280 $152
Athlon XP 1900+ $220 $124
Athlon XP 1800+ $180 $115
Athlon XP 1700+ $157 $109
Athlon XP 1600+ $130-
Duron 1300$84$65
Duron 1200$79$55
Duron 1100$69-
Duron 1000$64-

PCtuning komentuje:

Thoroughbred už není žádná novinka, protože se už prodává do notebooku. S příchodem tohoto procesoru nás nečeká žádné kladné ani záporné překvapení. Dostaneme to, co jsem chtěli - tedy lépe přetaktovavelný Athlon XP s menším ztrátovým teplem. Mnozí si určitě přáli, aby přetaktovací možnosti Thoroughbredu byly vyšší, ale myslím si, že i rating 2600+ (frekvence 2,066 GHz) není špatný. Pokud toužíte překonat rating 3000+, tak si musíte počkat na Bartona, který se už možná bude jmenovat Duron XP.

Dalším procesorem s jádrem Thoroughbred bude Athlon XP 2400+, který je ohlášen na třetí kvartál tohoto roku (tedy někdy během prázdin či začátku září). Posledním Thoroughbredem bude podle všeho 2600+, který se objeví těsně před příchodem ClawHammera a Bartona (512 KB L2 cache a 333 MHz FSB). Procesory nyní budou modelově "skákat" po 200+.

Velké slevnění u AMD je velmi příjemné, důvodem je pravděpodobně zbavování se procesorů na jádru Palomino. Intel sice má frekvenci 2,53 GHz, ale určitě nemá tak příjemné ceny jako AMD. Myslím, že tímto krokem si částečně ospravedlnila svůj nynější přechodný výkonnostní deficit. 

 

Diskuze (31) Další článek: Microsoft kupuje Navision za 1,3 miliardy dolarů

Témata článku: Slevy, Kladný ohlas, Bude, Rating, Palomino, Dnešní cena, Příjemná cena, Deficit, Červ


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky