ThinkPad X300: temná strana síly nehraje na efekt

O ThinkPadu X300 se mluví jako o konkurenci MacBook Air. Měli jsme příležitost si jej osahat. Jaké jsou naše první dojmy?
Kapitoly článku

Je to jen pár dní, co společnost Apple Computer ohromila svět uvedením tenkého notebooku MacBook Air, a tak se není co divit, že je další ultratenký notebook ThinkPad X300, který v pondělí představila společnost Lenovo, srovnáván právě s tímto produktem Apple.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tým designérů a konstruktérů Lenova pracoval na ultrapřenosném ThinkPadu X300, vyvíjeném pod kódovým jménem Kodachi, přes dvacet měsíců. Cílem nebylo vyvinout produkt pro masy (s cenou pohybující se kolem dvou a půl až tří tisíc dolarů to ani není dost dobře možné), ale špičkový produkt pro náročné zákazníky, který zvýší prestiž značky Lenovo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Původní koncept elegantních matně černých hranatých ThinkPadů má na svědomí německý průmyslový designér Richard Sapper, který začal v roce 1981 pro IBM navrhovat mobilní počítače. Dlužno říci, že v počítačové branži nenajdete moc produktů, které by se tak dlouho dokázaly držet unikátního designu, podle kterého bezpečně identifikujete jeho výrobce. A Richard Sapper spolupracoval i na vývoji posledního modelu. Co myslíte, je jeho první věta narážka na MacBook Air?

Odkud se vzal tenký notebook?

S myšlenkou na supertenký notebook přišel před lety hlavní designér Lenova, David Hill. Cílem bylo postavit nejpokročilejší ThinkPad všech dob, tak tenký a lehký, jak je to jen možné. Původně měl být ThinkPad X300 notebook s úhlopříčkou menší než deset palců s „butterfly“ klávesnicí – tedy takovou, která se dá složit na rozměry 10" notebooku, přičemž bude po rozložení širší než samotný notebook a bude mít běžnou velikost kláves. Tu IBM použilo u Thinkpadu 701.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ThinkPad 701C z roku 1995 měl TrackWrite klávesnici (zdroj: Funkygoods.com)

Všechny konektory měly zmizet pod kryty a na viditelných místech notebooku měla zůstat jen jediná nálepka – logo ThinkPad, tak, aby byl vzhled notebooku stylisticky čistý.

Klepněte pro větší obrázek

Po konzultacích se svými kolegy z Japonska a Číny Hill od původní myšlenky upustil a koncepci přehodnotil. Namísto desetipalcového notebooku se nakonec Lenovo rozhodlo pro klasický větší třináctipalcový model. S větším displejem už nebyla zapotřebí skládací klávesnice. Ukázalo se také, že konstrukce, která by umožňovala ukrýt konektory, by měla výrazný dopad na celkovou hmotnost notebooku, a tak od ní Hill upustil a vývoj se ubíral jiným směrem.

Klepněte pro větší obrázek

LCD s LED podsvícením, SSD a supertenké mechaniky

V Lenovu se v říjnu 2006 rozhodli využít tři nové důležité technologie, které se objevily – SSD flashdisky, LED podsvícení displeje a supertenkou DVD mechaniku, jejíž útroby mají na výšku jen sedm milimetrů, díky čemuž je možné osadit ji i do tak tenkého těla, jako má X300. Z konceptu se v lednu 2007 stal plánovaný produkt a projekt dostal název Kodachi (ten najdete i na jedné z fotografií předprodukčních vzorků z prezentace). V září roku 2007 byl hotový prototyp.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedení produktu na trh ale pozdržely problémy s dodávkami SSD disků – disky žádného ze dvou dodavatelů neprošly testy kvality. První testovací vzorky se podařilo zkompletovat 10. prosince a hromadná výroba začala ke 25. lednu 2008.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledek snažení je podrobně rozebrán na následujícím schématu. Najdete na něm jednotlivé komponenty a jejich hmotnost.

Klepněte pro větší obrázek

Co je uvnitř?

Podobně, jako MacBook Air, vzbudil tenký černý notebook rozruch po celém světě. Thinkpad X300 má 13,3" LCD s TN technologií, LED podsvícením, a oproti Macbooku Air vyšším rozlišením 1440×900 bodů. Osazen je procesorem Core 2 Duo SL7100 LV se sníženou spotřebou. Ten by měl mít podobně, jako procesor v MacBooku Air, menší rozměry díky zmenšenému balení (oné destičce, na které je upevněno jádro procesoru). Jde o 65nm Core 2 Duo se 4MB L2 cache a taktovací frekvencí 1,2 GHz a TDP 12 W. Core 2 Duo v MacBook Air běží na frekvenci 1,6-1,8 GHz a má TDP 20 W. Šasi je z hořčíkové slitiny, víko displeje má kryt z kompozitů z uhlíkových a skleněných vláken, které jej pomáhá chránit při pádech a nárazech.

Klepněte pro větší obrázek 

Jako úložné zařízení slouží výhradně 64GB SSD disky (které se velkou měrou promítají do celkové ceny zařízení). Notebook má vestavěnou webkameru a čtečku prstů. Integrovaný je WLAN 802.11n a WWAN adaptér, gigabitový ethernet, Bluetooth 2.0 a modem. Později by se s inovovanou platformou Centrino měl objevit i WiMAX adaptér. Má trojici USB portů, ale postrádá digitální DVI výstup (k dispozici je pouze klasický analogový VGA konektor) a schází i televizní výstup. Standardně se dodává s méně náročnými Windows XP Profesional.

 Lenovo ThinkPad X300
processorIntel® Core™ 2 Duo SL7100 (1,2GHz, 4MB L2, 800MHz FSB)
operační systémGenuine Windows XP Professional, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate 
displej13,3 WXGA+ TFT (LED podsvícen), 1 440 × 900, 128 DPI, 3×3 UltraConnect II
grafická kartaIntel® Graphics Media Adapter X3100
paměť1 GB PC2-5300 DDR2 SDRAM 667MHz SODIMM Memory (1 DIMM), max. 4 GB
pevný disk64GB Solid State Drive
mechanikaultratenká DVD vypalovačka
síťová kartaIntel Wireless WiFi Link 4965AG (supporting Centrino Pro)
baterieThinkPad X300 Series tříčlánková LiPolymer baterie (volitelně šestičlánková a tříčlánková místo DVD mechaniky)

 Klepněte pro větší obrázek

Jak je to s bateriemi

V nejlehčí konfiguraci, bez optické mechaniky a se tříčlánkovou baterií, váží jen 1,33 kg. Výdrž je závislá na konfiguraci baterií – notebook lze osadit tříčlánkovou či šestičlánkovou baterií a dovybavit další tříčlánkovou baterií namísto mechaniky. Ta je ale v notebooku přišroubovaná napevno a není možné ji vyměňovat za chodu. A ještě krátké srovnání s MacBookem:

 Thinkpad X300MacBook Air
tloušťka18 až 23 mm4 až 19 mm
hmotnost1,33 až 1,4 kg1,36 kg
úhlopříčka13,3"13,3"
rozlišení1 440 × 9001 280 × 800
baterievyjímatelnánevyjímatelná
síťEthernet, Wi-FiWi-Fi
porty3× USB, VGA1× USB, mini-DVI
DVD mechanikaanone
cena2 450-3 000 USD 1 800-3 000 USD 

ThinkPad X300 naživo

Ačkoliv nemáme X300 zatím v redakci pro podrobné testy, na tiskové konferenci konané 26. února v Paříži byla možnost si jej krátkou chvíli naživo vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek
Prvním přednášejícím na tiskové konferenci byl Per Ronn Olesen, který prezentoval novinky z oblasti stolních počítačů – zaměření na úsporné a malé kancelářské počítače i nové pracovní stanice řady ThinkStation. Důležitost stolních počítačů podtrhl i zmínkou o tom, že nová továrna Lenovo v Polsku bude zatím vyrábět pouze stolní počítače.
Klepněte pro větší obrázek
David McQuarrie se věnuje hlavně notebookům a proto oficiálně představil ThinkPad X300. Jako hlavní trumfy identifikoval plnohodnotnou výbavu, délku výdrže na baterie a kompaktní rozměry.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Milko van Duijl (President of Lenovo EMEA, Senior Vice President of Lenovo Group) předestřel obchodní strategii, směřování a vize společnosti Lenovo. Produktům své značky neochvějně důvěřuje, novou X300 přitom nepovažuje za žádný milník ve vývoji – jde „pouze“ o potvrzení kvalit a pokročilosti notebooků ThinkPad.
Klepněte pro větší obrázek
Zástupce Intelu, Christian Morales, vyzdvihl pokročilost mobilních procesorů této značky a nadšení Intelu z možnosti být motorem nového dalšího špičkového ThinkPadu.Specifikace mluví jasně – jde o štíhlý notebook s muší hmotností, což potvrzuje při prvním zvednutí ze stolu. Útlé tělo v temně černé barvě si nehraje na efekty ani lesk – podobně jako ostatní ThinkPady sází na špičkovou funkcionalitu a ergonomii použití. Ačkoliv je X300 nepochybně výjimečný notebook, tak to o sebe příliš neprozrazuje. Ve skutečnosti je natolik nenápadný, že neznalé oko jej nerozliší od ostatních ThinkPadů. Rozhodně by se bylo čím chlubit, ale proč vlastně? Pracovní nástroj musí jednoduše fungovat a to půjde X300vce nepochybně skvěle.
Klepněte pro větší obrázek
Výstavka novinek zahrnovala i jiné notebooky, než jen ThinkPad X300. Prvnímu čtenáři, jenž správně identifikuje všechny modely na záběru, zašleme polokošili s logem Živě.
Klepněte pro větší obrázek
Menší výstavka příslušenství k notebookům Lenovo
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden z přítomných exemplářů X300 byl i vzorek vyrobený přímo v japonském vývojovém centru Lenova

Na další straně se dozvíte, jaké jsou první praktické zkušenosti s novinkou Lenovo X300.

Témata článku: Apple, Windows, ThinkPad, Li-Pol, Výrazný dopad, Kosmetická úprava, Ledek, Lipo baterie, MacBook Air, Str, Tenký notebook, Kvalita zvuku, TN technologie, Stráň, Butterfly, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Dokovací konektor, 64Gb, Jasný displej, Obvyklá dvojice, Efekt, Hlavní trumf, ThinkPad x, Nenápadný design, Mini destička, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači