Theme Maker 1.0: Windows podle vašich představ

Na Internetu lze nalézt několik tisícovek motivů pracovní plochy, ovšem jak to udělat, když budete chtít mít svůj vlastní? Odpověď je jednoduchá: stačí si stáhnout a nainstalovat program Theme Maker.
Motivy pracovní plochy, známé též pod anglickým označením Themes, jsou jedním z mnoha způsobů, kterým lze změnit vzhled Windows takřka přesně podle požadavků uživatele. Poprvé se motivy objevily v balíku Plus! pro Windows 95, a protože se setkaly s velkou odezvou uživatelů toužících po změně, byla podpora tohoto rozšíření zaintegrována přímo do Windows 98. Na Internetu lze nalézt několik tisícovek motivů pracovní plochy, ovšem jak to udělat, když budete chtít mít svůj vlastní? Odpověď je jednoduchá: stačí si stáhnout a nainstalovat program Theme Maker, jehož verzi 1.0 vám dnes stručně představíme.

Okno programu se skládá ze čtyř záložek, na kterých můžete změnit kurzory, ikony, tapetu na pozadí pracovní plochy a jednotlivé zvuky.

  • Cursors/Icons – Na této záložce můžete určit, jak bude vypadat kurzor při různých událostech (normální ukazatel, čekání, výběr textu, změna velikosti okna, ...). Kromě nabídky osmnácti předdefinovaných kurzorů lze využít i kurzory uložené na disku (tj. soubory .cur, .ani a .ico), případně si můžete v editovacím okně nakreslit svůj vlastní kurzor, a to dokonce i animovaný. Zajímavé je též využití funkce Capture, která umožňuje sejmout libovolnou část obrazovky a vložit ji do editačního okna.
  • Wallpaper – Tato karta dovoluje změnu tapety pracovní plochy a změnu některých ikon (Koš, Ovládací panely, Tiskárny, Tento počítač a Pošta). Změnu tapety provedete stiskem tlačítka Get Wallpaper, čímž se otevře standardní okno pro výběr souborů (za nevýhodu považuji skutečnost, že není možné vybrat obrázek v jiném formátu než BMP, WMF a EMF). Pak jen určíte, zda chcete obrázek umístit na střed pracovní plochy, či zda jej chcete vyskládat vedle sebe jako dlaždice (možnost roztáhnout obrázek bohužel chybí). Systémové ikony můžete měnit pouze tehdy, když se rozhodnete pro registraci programu – v opačném případě se setkáte s hláškou Not available in Unregistered version.
  • Sounds – Zde je možné přiřadit zvuky celkem sedmnácti událostem, jako je start a ukončení Windows, kritické zastavení, přijetí nové zprávy či minimalizace nebo maximalizace okna. Události, které mají přidělen nějaký zvuk, jsou označeny ikonkou s reproduktorem, po jejímž stisknutí si můžete příslušný zvuk poslechnout. Změna se provádí stiskem tlačítka s názvem události a výběrem zvukového souboru (podporován je pouze formát .wav).
  • Register – Jestliže se rozhodnete pro registraci programu, můžete na této kartě zadat licenční číslo, čímž získáte přístup ke všem funkcím a zbavíte se nápisu Shareware u všech vytvořených kurzorů a ikon.

Řadu možností, kterými tento program disponuje, najdete přímo ve Windows 98. Theme Maker tedy využijí především majitelé starších Windows 95 a dále pak ti, kdo si chtějí vytvářet vlastní animované či neanimované kurzory a ikony, nebo uživatelé, kteří chtějí mít všechna nastavení při ruce na jediném místě. Jistě se jedná o zajímavý produkt, který může zpestřit vaše soužití s operačními systémy Windows.

Pochvalu si nezaslouží odinstalace, která zapomněla na disku poloprázdnou složku programu s pěti soubory zabírajícími 33 KB.

Shareware, Download, velikost: 1,37 MB

Váš názor Další článek: Týden: I Love You a zbývající bezvýznamnosti

Témata článku: Windows, Wallpaper, Editační funkce, Window, Pracovní plocha, Available, Win +, Pochvala, Make, Windows +, Editační možnosti


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5