The Brain: Nestačí vám jeden mozek?

Společnost Natrificial si nechala patentovat svůj systém The Brain, který vám, podle slov tvůrců, umožňuje pracovat s počítačem tak, jak pracujete se svým mozkem. Obávám se ale, že na něco takového pár futuristických „hejblátek“ a možnost exhibování na webu nestačí.
Tento článek je převzat z časopisu Connect!Pavel Vymazal: Společnost Natrificial si nechala patentovat svůj systém The Brain, který vám, podle slov tvůrců, umožňuje pracovat s počítačem tak, jak pracujete se svým mozkem. Obávám se ale, že na něco takového pár futuristických „hejblátek“ a možnost exhibování na webu nestačí.

Nainstaloval jsem zkušební 30denní verzi programu The Brain (Mozek). Program se spustil a já jsem (přesně podle doporučení) zadal jako název mozku své jméno. Program mi na mou žádost do mozku zařadil nějaké „myšlenky“, naneštěstí zcela nepodobné tomu, co ve svém skutečném mozku mám (Zdravotnická příručka, odkaz na webovou stránku s mapami). Myšlenky jsou ostatně hlavním stavebním prvkem vašeho počítačového mozku. Objevil se graf mého mozku a věta „Vítejte ve svém mozku“. Brzy jsem zjistil, že myšlenky jsou trojího typu – rodič, potomek a skok. Ve vztahu rodiče a potomka jsou myšlenky typu „Dovolená – v Itálii“, tedy Obecnější téma – konkrétnější myšlenka. Skoky jsou určeny k vytvoření vazby mezi vzdálenými myšlenkami. Může jít o silnou vazbou – například článek, který je otištěn v časopise, přesunu do oblasti „Otištěné“, a proto si vytvořím skok z „Rozpracované“ do „Otištěné“. Může jít také o pouze nepatrnou vazbu – například Anglii si spojím s hranostajem kvůli tomu, že královna nosí plášť z hranostají kůže.

Myšlenky lze tvořit pomocí funkce táhni a pusť z určitých významných bodů kolem jednotlivých myšlenek. Každá myšlenka může mít obsah, přičemž obsahem může být cokoliv, co může být v počítači – obrázek, písnička, text, odkaz... Program dokonce obsahuje i možnost načítat celé adresářové struktury a z jejich obsahu vytvářet větve mozku. Při cestování grafovou strukturou mozku je vše pěkně animováno, uprostřed se točí podivný symbol vzdáleně připomínající biohazard – sci-fi film jak vyšitý.

To všechno vypadá velice pěkně a zpočátku jsem si opravdu říkal, jak je to skvělý systém. Bohužel, po pár hodinách nadšení zmizelo. Důvod: Jen těžko je člověk, který počítač používá k tvůrčí činnosti (spisovatel, novinář, programátor, designer) natolik postižený genialitou, že mu dělá problémy mít v jedné složce rozpracované záležitosti, v druhé hotové produkty a ve třetí smlouvy se zákazníky či pokyny od nadřízených. Ono je samozřejmě roztomilé, pochlubit se na internetu se svým mozkem (což je jedna ze stěžejních funkcí, dokonce přístupná jedním klepnutím v záhlaví), ale nedokážu si představit důvod k něčemu takovému. Autoři argumentují tím, že Lou Green, dopisovatel amerických novin, tento program také používá, ale to je asi tak silný argument jako vystupování herců v reklamách. Je sice pravda, že stromová struktura složek a souborů v počítači neumožňuje „skoky“, ale jednak není problém si do souboru, který by měl vyvolat „skok“ poznamenat, že k němu patří další soubory, a navíc – soubory nejsou myšlenky, aby vyvolávaly desítky či stovky rozličných asociací typu „Motýl – vypadá jako kráva – krávy se pasou na horách – v Tatrách je pěkně“. Což je mimochodem jeden z argumentů autorů, proč je The Brain tím jediným správným systémem. Není.

The Brain je natolik neobvyklý produkt, že vám doporučuji si jeho zkušební verzi nainstalovat a vyzkoušet, ale osobně si neumím představit, že bych jej skutečně používal. Pro exhibicionisty jasná volba, ale pro normálně myslícího uživatele, který zařazuje dokumenty do Dokumenty a obrázky do Obrázky, spíše ke škodě. Je mi líto.

Proč to nemůže fungovat?

Lidský mozek obsahuje zhruba 15 miliard buněk. Když dojde k asociaci, stane se to mimoděk, bez vašeho přičinění. Příčinou asociací bývají mnohdy nepatrné podněty typu „Řekl to jako James Dean ve filmu XXX.“. The Brain umožňuje až 65 000 myšlenek. To je hezké číslo, ale jednak - k provedení asociace musíte klepat myší, a navíc si neumím představit, že by někdo po shlédnutí filmu šel k počítači a přepisoval do něj děj, výroky a herce. Přičemž toto je další věc, kterou autoři argumentují, když říkají, že pomocí bran může existovat spojitost mezi Královnou Alžbětou a medvědem. Proto jsem přesvědčen, že počítačový systém, který by vám umožňoval pracovat s počítačem jako s vlastním mozkem, tedy pomocí asociací a vztahů mezi myšlenkami, je až do doby neurálních helem nevytvořitelný.

Název produktu: The Brain
Zapůjčil: Melzer
Výrobce: Natrificial LLC
Cena: cca 2000 Kč (49,95 USD)
E-mail: brain@melzer.cz
Web: www.natrificial.com, www.melzer.cz
Diskuze (12) Další článek: Canon IXUS 300 - Základní technické parametry

Témata článku: Mozek, Jed, Významný bod, Skvělý systém, Jednotlivá buňka, Nést, Silný argument, Hotový produkt, Neobvyklé provedení, Jednotlivý výrok, Nesta, Myšlenka, Podivný program, Významná složka, Hezké číslo, Brain, Královna


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu