Kryptoměny | Grafické karty | Těžba

Těžaři kryptoměn jen za první čtvrtletí letošního roku vykoupili 700 tisíc grafických karet

Těžaři kryptoměn jen za první čtvrtletí letošního roku vykoupili 700 tisíc grafických karet

Že se těžaři kryptoměn podílejí na nedostupnosti a růstu cen grafických karet, už víme delší dobu. Ale co to znamená v reálných číslech? Analýzu prodejů a vlivu těžařů na trh s grafickými kartami odhalila společnost Jon Peddie Research.

Dle odhadů se jen za první čtvrtletí tohoto roku prodalo těžařům kryptoměn kolem 700 tisíc grafických karet z vyšší a střední třídy a platí to dohromady pro modely od Nvidie i AMD. Z pohledu obratu se jedná o pořádnou sumu – asi 500 milionů dolarů, což jistě těší oba výrobce grafických karet.

Klepněte pro větší obrázek

Z celkového trhu to představuje poměrně vysokých 25 % všech prodaných grafických karet po celém světě. Je to však dvousečná zbraň – jakmile klesne cena kryptoměn nebo se objeví efektivnější zařízení pro těžbu, těžaři tyto grafiky obvykle velmi rychle prodávají, zaplaví bazary a rapidně snižují ceny. Kvůli tomu pak může nastat problém s prodejem nových modelů, protože lidé si raději koupí velmi levně stále ještě moderní modely z druhé ruky za nízké ceny.

Nvidia se už proti tomuto scénáři začala bránit tím, že uměle omezuje výpočetní výkon pro těžbu u nových grafických karet řady GeForce RTX 3000 LHR (Lite Hash Rate), které jsou díky tomu zajímavé jen pro hráče a pro těžaře nabízí nové modely CMP (Cryptocurrency Minin Processor). AMD zatím k žádnému omezení nepřistoupilo.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (65) Další článek: Hackujeme Gmail v Apps Scriptu: Vyrobíme hlídacího psa, který bude sledovat cenu eura

Témata článku: Byznys, AMD, Kryptoměny, Grafické karty, Nvidia, Těžba, Ethereum, Statistiky, Grafická karta, Čtvrtletí, Jon Peddie Research, CMP, Letošní rok, Cena, Těžař, ModelHalf-Life 2 a jeho epizody dostanou fanouškovský remaster posvěcený Valve

Half-Life 2 a jeho epizody dostanou fanouškovský remaster posvěcený Valve

Na nový díl očividně ještě nepřišel ten správný čas. Každopádně to vypadá, že si zanedlouho budeme moci druhý Half-Life projít v líbivějším provedení.

Martin Nahodil
Half Life 2OznámeníValve
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
V nejnovější aktualizaci Flight Simulatoru se vydáme do Skandinávie

V nejnovější aktualizaci Flight Simulatoru se vydáme do Skandinávie

Země Skandinávie dostanou pořádnou nadílku nového obsahu.

Michal Maliarov
Flight SimulatorMicrosoft