Testy | AMD | Procesory

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

  • AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3
  • K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa
  • AMD překonává Intel ve všech směrech

AMD už začátkem minulého měsíce oficiálně představilo novou generaci desktopových procesorů Ryzen 5000, které jsou postavené na 7nm architektuře Zen 3. Oproti generaci s architekturou Zen 2 se AMD chlubilo hlavně masivním zlepšením v oblasti IPC (instrukce na takt), a to kolem 19 %.

Tak vysoký rozdíl mezi jednou generaci se spolu s vyššími frekvencemi byl motivací pro šéfku AMD, aby sebevědomě prohlásila, že se jedná o nejlepší procesory na trhu. Nyní přišel okamžik pravdy – procesory vstupují na trh a spolu s tím se ukázaly první nezávislé testy. A ukazuje se, že po dekádě paběrkování za Intelem se AMD skutečně podařilo dostat opět na špici. 

Silná čtyřka

AMD zatím uvedlo čtyři modely, které pokrývají hlavní střední a výkonný segment. K dispozici je tak šestijádro Ryzen 5 5600X, osmijádro Ryzen 7 5800X, 12jádro Ryzen 9 5900X a nejvyšší 16jádro s označením Ryzen 9 5950X.

Procesory AMD Ryzen 5000 (Zen 3)
Model procesoru Jádra Frekvence Turbo L3 cache TDP Cena
Ryzen 9 5950X 16/32 3,4 GHz 4,9 GHz 64 MB 105 W 22 390 Kč
Ryzen 9 5900X 12/24 3,7 GHz 4,8 GHz 64 MB 105 W 15 390 Kč
Ryzen 7 5800X 8/16 3,8 GHz 4,7 GHz 32 MB 105 W 12 390 Kč
Ryzen 5 5600X 6/12 3,7 GHz 4,6 GHz 32 MB 65 W 8 390 Kč

Dva vyšší čipy mezigeneračně mírně podražily, což má důvod - AMD si věří a výkon posouvá za hranice konkurence, která je cenově v podobné oblasti. Pouze šestijádro má TDP 65 W, ostatní vyšší modely mají společných 105 W, což je rovněž na lepší úrovni, než má Intel.

AMD těží také z pokročilého 7nm výrobního procesu u TSMC, zatímco Intel je u desktopu stále ještě na 14nm a to už několik let. Díky další optimalizaci se AMD podařilo zvýšit frekvence, které ovlivňují jak maximální výkon při zapojení všech jader, tak i turbo frekvence důležité při jednovláknových aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní rozdíly v konstrukci jednotlivých jader, modulů a cache paměti

Typickým zástupcem řekněme „méněvláknových“ aplikací jsou hry. Zatímco Intel už od minulých procesorů AMD Zen 2 prohrál v oblasti vícejádrového použití, stále si držel příčku nejlepšího herního procesoru, kdy se používá méně jader. AMD ale konečně překonává Intel i v této oblasti a drží tak trůny pro všechny druhy výpočtů na obecných procesorech s instrukční sadou x86.

Testy z celého světa

Abychom si ověřili výkon nových procesorů skrz naskrz, podívali jsme se na měření různých zahraničních redakcí a na jednotlivé testy se můžete podívat i sami. K dispozici jsou jak klasické články, tak i videorecenze. Ve všech případech jsou k dispozici různé konfigurace základních desek, grafických karet ale také operačních pamětí - zde pozor. Některé redakce zvolily paměti s frekvencí 3 200 MHz, což je pro Ryzeny nevhodná frekvence, která značně ovlivňuje výkon (obzvláště při hraní v nízkém rozlišení pro vysoké fps).

I pro Ryzeny 5000 platí, že ideální paměti DDR4 jsou s frekvencí 3 600 MHz s co nejnižším časováním. Procesory od AMD jsou oproti Intelu více závislé na pamětech a při nákupu je tak třeba na to dávat pozor, abyste si zbytečně neubrali pár procent výkonu.

Nejvyšší model dosahuje s turbem až na 4,9 GHz a lze očekávat, že s další generací Ryzen 6000, která už by měla být vyráběná pomocí 5nm technologie, se AMD dostane na hranici 5 GHz a možná ještě výše.

Když se podíváme na pár vybraných grafů a srovnání, je vidět, že AMD rozneslo na kopytech minulou generaci vlastních procesorů, ale také modely od Intelu. Již dříve zmiňovaný nárůst výkonu je reálný a 20% skok je skutečně takový průměr.

Tento skok ve výkonu je vidět ve všech oblastech - hry, profesionální aplikace, kancelářské aplikace, rendering, vědecké výpočty, kompilace, je to úplně jedno. Všude AMD válcuje konkurenci a předchozí generaci Ryzen 3000, která už sama o sobě dosahovala skvělých výsledků při zapojení všech jader.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroje: LinusTechTips, OC3D, Guru3D, Legit Review, Hexus

I ten nejnižší model Ryzen 5 5600X překonává v jednojádrovém testu v programu Cinebench R20 hranici 600 bodů, zatímco dříve slavný Intel Core i9-10900K s téměř dvojnásobnou cenou končí s 528 body.

Jaký je to masakr si lze uvědomit při pohledu na vícejádrový test ve stejném Cinebench R20 - zatímco osmijádro Ryzen 5 5800X s 105 W dosáhne na 6 tisíc bodů, 10jádrový Intel Core i9-10900K se 125 W dává jen kolem 6 300 bodů. 

Typickým zástupcem her, které jsou v nízkém rozlišení závislé na procesoru, je Counter-Strike: Global Offensive. Jak je vidět na jednom z grafů, zatímco generace Ryzen 3000 poskytovala maximum kolem 480 fps při rozlišení Full HD, Ryzen 5000 tuto laťku zvedly k hranici 700 fps u nejvyššího modelu, tedy takřka o 40 %.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekZdroje: Anandtech, HotHardware

Neuvěřitelný jednojádrový výkon se pochopitelně podepisuje třeba i na něčem tak základním, jako je prohlížení webových stránek.

Spotřeba a přetaktování

Je třeba podotknout, že zvýšení výkonu se vůbec nepodepsalo na spotřebě, která je více méně stejná jako u minulé generace a odpovídá nastaveným hodnotám TDP dle modelu.

Zajímavostí je ale třeba špičková spotřeba, kterou otestoval web Anandtech. Zatímco AMD se v tomto směru drží u nejvyšších modelů na hranici kolem 143 wattů, konkurenční procesory od Intelu dosahují téměř na dvojnásobek a třeba u Intel Core i9-10850K je to až 265 W.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: Anandtech, HotHardware 

Nové procesory AMD Ryzen 5000 nelze skoro vůbec přetaktovat, respektive můžete nahnat trochu výkonu při zatížení všech jader, ale zbytečně ztratíte chytré možnosti turba v méněvláknových aplikacích.

Přetaktování Ryzenů 5000 tak přestává dávat smysl, protože jsou už nyní optimalizované tak, aby běžely na co nejvyšší frekvence vzhledem ke schopnostem jednotlivých jader a teplotám. Podobný směr lze vidět i u grafických karet, které už rovněž pracují kolem reálného maxima a jen se štěstím se dostanete přes 5 %.

AMD přebírá trůny

Z výsledků je patrné, že Intel bude mít co dělat, aby se mu do budoucna podařilo konkurovat AMD v jakékoli oblasti, co si lze představit. AMD je nyní jako šíleně rozjetý vlak, který se díky rychlé inovaci vlastních inženýrů ale také inženýrů v TSMC rozhodně nezastaví a příští rok by nás měly čekat opět nové procesory Ryzen 6000 s architekturou Zen 4 s 5nm výrobou. To vše dohromady zase umožní posunout laťku výkonu a efektivity o kus dále.

AMD je nyní nejlepší volbou pro hráče i profesionály a nedává vůbec prostor k tomu, aby bylo nutné uvažovat o Intelu. Ceny jsou stále poměrně slušné a při porovnání výkonu s Intelem mnohem výhodnější. To se možná časem změní, pokud Intel výrazně sníží ceny.

Do té doby jsme ale svědky nového krále, který si svou těžce vydřenou pozici bude muset udržet i v následujících letech. Intel totiž chystá na příští rok procesory Rocket Lake, u kterých slibuje rovněž značné zvýšení IPC, takže souboj o pomyslné prvenství rozhodně neskončí.

Prezentace procesorů AMD Ryzen 5000

Diskuze (69) Další článek: Tekutá Tesla, kterou můžete vypít: tequila ve stylové lahvi přijde na bezmála 7000 korun

Témata článku: Testy, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Ryzen, Architektura, Hoth, Pár procent, Greg Salazar, ThinkComputers, Phoronix, Gamer Meld, Web Anandtech, Jádro Frekvence Turbo, Hardware Unboxed, Global Offensive, Rocket Lake, Kitguru, CSG, IPC, Tech Critter, Hexus, Pauls Hardware, Procesory na Heureka.czNový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko