Intel | Čipy | Procesory

Testy nových procesorů Intel Core i9-9900K, i7-9700K a i5-9600K. Upgrade se moc nevyplatí

  • Testy nových procesorů 9. generace jsou venku
  • Intel zatím poskytl k recenzím jen tři modely
  • Jaký mají nové procesory výkon, spotřebu a vyplatí se upgradovat?

Na začátku měsíce Intel oficiálně představil nové desktopové procesory 9. generace řady Core a také vylepšené modely s architekturou Skylake-X. Vzhledem k tomu, že v případě klasických modelů se stále jedná jen o vylepšenou architekturu Coffee Lake Refresh, větší rozdíly ve výkonu se příliš nepředpokládaly. Intelu se ale podařilo dostat do řady osmijádrové modely a z šestijáder už udělal procesory střední třídy a nejnižší modely pak jsou rovnou čtyřjádra.

I když představení recenzí předcházelo fiasko z podivného testování, které si Intel „objednal“ u „nezávislé“ testovací firmy, už máme konečně možnost se podívat na skutečně objektivní testy z celého světa.

Zatím jen tři modely

Většina redakcí měla k dispozici k testům pouze nejvyšší klasický model Core i9-9900K, který má 8 jader a v turbo režimu na jedno či dvě jádra dokáže zvýšit frekvenci až na 5 GHz. Pár vybraných redakcí se dostalo i k nižším modelům v podobě Core i7-9700K, což je rovněž osmijádro a Core i5-9600K, které má šest jader.

Klepněte pro větší obrázek

Je však důležité zmínit, že pouze Core i9-9900K má podporu HyperThreadingu, u ostatních modelů už se HyperThreadingu nedočkáte. To je velká změna oproti minulosti, kdy Intel nabízel HyperThreading u poměrně hodně modelů v nabídce klasických procesorů.

Všechny zmíněné modely mají TDP 95 W a stejně jako minulá generace i totožnou integrovanou grafiku Intel UHD 630. Podporovány jsou operační paměti DDR4. s frekvencí 2 666 MHz, ale pochopitelně lze použít i moduly s vyšší frekvencí, které jsou kompatibilní.

Procesory jsou vyráběné vylepšenou výrobní technologií 14nm++, na 10nm čipy od Intelu si budeme muset počkat pravděpodobně až do roku 2020. Vzhledem k tomu, že TSMC už tento rok hromadně vyrábí 7nm čipy, bude to pro Intel velký skluz.

Musíme totiž myslet na to, že zákazníkem TSMC je kromě Applu i AMD, které chystá nové procesory na bázi architektury Zen 2, takže získá značnou výhodu v podobě výrobní technologie. Intel se ale snaží hon na nanometry zlehčovat, protože jde prý o marketing a důležitější začíná být množství logických částí na plochu. Kde je ale pravda, to nás relativně nemusí zajímat. Důležitý je výsledek – jaký má procesor výkon a spotřebu.

Pájený rozvaděč tepla není výhra

Intel s novou generací procesorů začal konečně používat místo špatné pasty pájený rozvaděč tepla, podobně jako to už nějakou dobu používá AMD. Teoreticky to znamená, že už nebude nutný delid, pokud chcete snížit teploty procesory klidně o 20 stupňů Celsia, což umožní třeba vyšší frekvence pro přetaktování.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání tloušťky křemíkového jádra

Co se ale zdálo jako radostná událost, se nakonec ukazuje, že není taková výhra. Jak si totiž všimli expert na přetaktování - der8auer, Intel zcela změnil konstrukci, která je možná ještě horší než řešení s pastou.

Samotné křemíkové jádro čipu, které se stará o přenos tepla, je totiž přibližně dvakrát tlustší a vzhledem k tomu, že křemík nedosahuje tak skvělých teplovodivých hodnot jako měď nebo použité Indium, které je mezi křemíkovým jádrem a heatspreaderem, znamená to sníženou teplovodivost. Po jemném odstraněním větší části křemíkové plochy došlo k výraznému snížení tepla. Nakonec to tak vypadá, že delid bude nově zahrnovat i extrémně nebezpečné šmirglování křemíkové jádra tak, aby bylo mnohem tenčí a srovnatelné s minulou generací. Pochopitelně to ale znamená, že samotný čip může poté velmi snadno prasknout.

Testy ze světa

I tentokrát je k dispozici obrovské množství testů, které si můžete prohlédnout a najít konkrétní hry nebo aplikace, ve kterých byly nové procesory otestované. V některých případech ale počítejte s tím, že nepůjde jen o angličtinu a integrovaný překladač v Google Chrome tak určitě přijde vhod. Do galerie jsme vybrali některé grafy z různých webů.

Nejlepší herní procesory?

Starší generace měla jasného vítěze v oblasti nejlepšího herního procesoru – Intel Core i7-8700K, který v rámci šesti jader vítězil díky vysoké frekvence. Nové procesory přináší více jader a mírně vyšší frekvence, takže relativně snadno převzaly žezlo. Rozdíly ale rozhodně nejsou tak velké, aby se vyplatil upgrade.

Obzvláště to platí u her, které dnes většinou ještě nedokážou osmi nebo šesti jader využít naplno a navíc jsou rozdíly patrné jen při nižších rozlišeních, jako je například Full HD. Jakmile hrajete ve 2,5K nebo 4K, rozdíly se takřka smažou a hlavní roli hraje grafická karta.

Potvrzuje se tak klasické pravidlo, že pokud hrajete, vždy je lepší ušetřit na procesoru a peníze vrazit do grafické karty. Pokud ale chcete co nejlepší procesor pro hry z nové generace, zvolte raději Core i7-9700K, který je o dost levnější než Core i9-9900K a přitom z něj dostanete stejný herní výkon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání výkonu a ceny ve hrách a aplikacích dle Tech Report

V oblasti ostatních výpočtů si nové procesory vedou díky více jádrům mnohem lépe, protože v tomto případě hrají jádra mnohem důležitější roli. Zajímavostí je, Core i9-9900K si ve srovnání poměru ceny a výkonu vede mnohem lépe než Core i9-7900X i přes to, že nemá čtyřkanálové propojení pamětí. Je mnohem levnější a v průměru o trochu výkonnější.

Nejvyšší model Core i9-9900K je na našem trhu v prodeji za 17 tisíc korun s DPH, Core i7-9700K vyjde na 13 tisíc korun s DPH a šestijádro Core i5-9600K pak 9 tisíc korun s DPH.

Diskuze (52) Další článek: NASA v Antarktidě vyfotila bizarní, dokonale obdélníkový ledovec

Témata článku: Apple, Intel, Čipy, AMD, Procesory, TSMC, HotHardware, Logická část, Vylepšený model, Klasické pravidlo, WASD, Operační paměť, Poměr ceny, Křemíkové jádro, Stará generace, Linus tech Tips, Expreview, Čip, Vysoká frekvence, Intel Evo, Integrovaný překladač, Velká část, Model, Tech report, Výrazné snížení

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači