Raspberry Pi | Flash | SD

Testy microSD karet na Raspberry Pi 4 odhalily, jakou si pořídit pro nejlepší výkon za nízkou cenu

Nová generace Raspberry Pi 4 přináší vyšší procesorový i grafický výkon, ale to vše může být. k ničemu, pokud bude provozovaný systém na pomalé microSD kartě. Jakmile by jakákoli aplikace pracovala se soubory, může dojít k výraznému zpomalení celého systému. Proto je vhodné vybrat tu správnou microSD kartu.

A jakou vybrat? To se rozhodl prověřit fanoušek Jeff Geerling na blogu. Na Raspberry Pi 4 ale i starší třetí generaci otestoval několik levných microSD karet od různých výrobců a testoval jak sekvenční rychlosti při čten a zápisu, tak i náhodný přístup.

Všechny microSD karty jsou optimalizované pro sekvenční přístup, protože se v drtivé většině případů budou používat v různých kamerách, fotoaparátech a podobně. V případě Raspberry Pi je ale náhodný přístup stejně důležitý.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ukázka z naměřených hodnot testu karet

I když byly karty v mnoha oblastech vyrovnané, s přehledem zvítězily dva modely - Samsung Evo+ a. SanDisk Extreme, které rovněž patří mezi velmi levné karty. Konkrétně Samsung Evo+ dosahuje i přes velmi nízkou cenu výrazně vyšší rychlosti náhodného zápisu než jakýkoli konkurenční model.

V dalších grafech lze vidět zvýšení výkonu i díky mezigeneračnímu rozdílu Raspberry Pi a také rozdíl výkonu mezi microSD a klasickým SSD, které je připojené přes rozhraní USB 3.0.

Diskuze (13) Další článek: Bastlíři, pozor! Na Aliexpressu je v akci Wi-Fi deska s barevným displejem za 23 Kč

Témata článku: Raspberry Pi, Paměti, Flash, SD, Test, Nejlepší výkon, Karta, Výkon, Nízká cena, MicroSD karta, Samsung Evo, Ukázka

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky