Raspberry Pi | Flash | SD

Testy microSD karet na Raspberry Pi 4 odhalily, jakou si pořídit pro nejlepší výkon za nízkou cenu

Nová generace Raspberry Pi 4 přináší vyšší procesorový i grafický výkon, ale to vše může být. k ničemu, pokud bude provozovaný systém na pomalé microSD kartě. Jakmile by jakákoli aplikace pracovala se soubory, může dojít k výraznému zpomalení celého systému. Proto je vhodné vybrat tu správnou microSD kartu.

A jakou vybrat? To se rozhodl prověřit fanoušek Jeff Geerling na blogu. Na Raspberry Pi 4 ale i starší třetí generaci otestoval několik levných microSD karet od různých výrobců a testoval jak sekvenční rychlosti při čten a zápisu, tak i náhodný přístup.

Všechny microSD karty jsou optimalizované pro sekvenční přístup, protože se v drtivé většině případů budou používat v různých kamerách, fotoaparátech a podobně. V případě Raspberry Pi je ale náhodný přístup stejně důležitý.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ukázka z naměřených hodnot testu karet

I když byly karty v mnoha oblastech vyrovnané, s přehledem zvítězily dva modely - Samsung Evo+ a. SanDisk Extreme, které rovněž patří mezi velmi levné karty. Konkrétně Samsung Evo+ dosahuje i přes velmi nízkou cenu výrazně vyšší rychlosti náhodného zápisu než jakýkoli konkurenční model.

V dalších grafech lze vidět zvýšení výkonu i díky mezigeneračnímu rozdílu Raspberry Pi a také rozdíl výkonu mezi microSD a klasickým SSD, které je připojené přes rozhraní USB 3.0.

Diskuze (12) Další článek: Bastlíři, pozor! Na Aliexpressu je v akci Wi-Fi deska s barevným displejem za 23 Kč

Témata článku: Raspberry Pi, Flash, Paměti, SD, Ukázka, MicroSD karta, Karta, Test, Výkon, Nízká cena, Samsung Evo, Nejlepší výkon


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch