Testujeme PowerLine zařízení

V článku si povíme o stavbě počítačové sítě po silových rozvodech 230V elektrické sítě, kde jako přípojné body slouží jednotlivé zásuvky v domě.
Na kratší test jsme měli zapůjčen PowerLine adaptér PL101E firmy Planet. Jedná se o krabičku rozměrů 146 x 101 x 34 mm, kde se na jedné straně nachází odpojitelný elektrický napájecí kabel a na druhé vstup pro standardní síťový kabel zakončený konektorem RJ45 a přepínač. Přepínačem stanovíte zda zařízení funguje jako převodník signálu do elektrické sítě – bridge nebo jako přijímač signálu. Planet vyrábí také zařízení pro příjem signálu s rozhraním USB 1.1 a existuje zařízení s 4 portovým switchem. Obdobnou nabídku má ve svém portfoliu také Corinex.

Instalace a použití

Instalace celého zařízení je zcela bezproblémová a velmi rychlá. V malé 10 Mbit/s domácí síti to probíhá následovně: modemem je přiveden internetový signál, který jde do HUBu a poté je rozveden do dalších počítačů. Pro testy byl z HUBu síťovým kabelem doveden signál do adaptéru PL101E a ten byl připojen do sítě běžnou elektrickou zásuvkou. Přepnutím přepínače na čelní straně do polohy „Up Link“ se začal předávat signál do elektrické rozvodné sítě.

Druhý PowerLine adaptér Planet se zapojil v jiné místnosti do elektrické zásuvky a připojil k němu počítač, vybavený běžnou 10Mbit/s síťovou kartou, k níž vedl síťový kabel z PowerLine. Toto druhé zařízení bylo naopak nastaveno pro příjem signálu. Na čelním panelu byl přepínač nastaven do polohy „PC“.

Klepněte pro větší obrázek

Zařízení se okamžitě našla a byli jsme na síti, u ethernetových adaptérů není potřeba instalovat jakékoliv ovladače ani nic dalšího. O přenos signálu elektrickou sítí se starají adaptéry, připojené na běžné síťové karty, a proto máte k dispozici veškeré síťové protokoly.

V minulém článku jsem psal, že data jsou v elektrické síti chráněna 56bitovým DES šifrováním. Každý adaptér má heslo, a spolu tak dokáží komunikovat pouze adaptéry se stejným heslem. Proto bychom každému po koupi doporučil, co nejrychleji toto heslo změnit. Máte k tomu hned dva dobré důvody: mohla by to být lehká „postranní“ cesta k napadnutí vaší sítě a druhým důvodem je, že by vám někdo mohl takto krást internetovou konektivitu, protože propojení skrze rozvodnou síť je sdílené všemi připojenými přístroji. Změna hesla se dá provést pomocí malé utility od výrobce čipů Intellon, kterou stačí nainstalovat na jeden počítač a hesla pomocí ní postupně změnit na všech adaptérech.

Klepněte pro větší obrázek

Testování

V testech rychlosti komunikoval počítač připojený skrze elektrickou rozvodnou síť s druhým počítačem připojením síťovým kabelem přes HUB. Mezi sdílenými adresáři byly přenášeny běžné bloky dat o celkové velikosti okolo 200 MB. Při měřeních, kdy byl počítač různě přemísťován z místnosti do místnosti, bylo dosaženo přenosových rychlostí v rozmezí 450–510 kB/s. Jen pro srovnání, běžnou 10 Mbit/s ethernetovou sítí se stejný objem dat přenesl rychlostí pohybující se pokaždé těsně nad hranicí 1 000 kB/s. Dnes již u běžné 100 Mbit/s sítě by to bylo ještě daleko rychleji. Maximální dosah pro počítačové sítě vybudované na elektrických rozvodech je udáván na 90 metrů. Z důvodů omezených prostorů se nepovedlo tento údaj ověřit, a tak nezbývá nic jiného, než mu věřit.

Nic není bezchybné

Při testech se ovšem objevil jeden zásadní problém. Do každého bytu/domu vedou tři nezávislé fáze a jednotlivé zásuvky se mezi ně rozdělují, aby nedošlo k přetížení jedné z nich. Protože je modulace datového signálu prováděna právě na fázi, tak máme signál jenom někde a ne všude. Zjednodušeně: signál je pouze v zásuvkách připojených na stejnou fázi.

Srovnání s bezdráty

Bezdrátové technologie nabízí oproti zmíněným datovým sítím skrze elektrické rozvody skutečnou mobilitu uvnitř objektů i v jejich těsné blízkosti a také nevyžadují žádné instalační práce a budování nových drátových rozvodů. Dnes dokonce vycházejí cenově lépe, protože jeden adaptér Powerline PL101E se prodává okolo 5 500 Kč s DPH a vždy potřebujete nejméně dva anebo kombinaci Ethernet adaptér a USB adaptér.

Pro koho tedy?

Využití vidíme u průmyslových sítí menšího rozsahu, historických budov, kde je omezena výstavba, přestavba a montáž žlabů a lišt pro kabeláže, případně jako levné internetové připojení pro poskytovatele připojení sídlištního typu či jako dočasné řešení pro výstavy, semináře, školení nebo prezentace. Další možnost užití by mohla být u zařízení, u nichž není mobilita vyžadována. Mohlo by se jednat například o inteligentní ledničky či mikrovlnné trouby a další podobné přístroje, které se ovšem v současné době běžně sériově nevyrábí.

Klepněte pro větší obrázek

Závěrečné zhodnocení

Jak jsme si na praktických testech ověřili, technologie přenosu signálu po rozvodech elektrické sítě je použitelná i v našich podmínkách. Ovšem problémy, které způsobují rozdílné fáze a stále rychleji se vyvíjející oblast bezdrátových technologií odsouvá v současné době PowerLine zařízení na vedlejší kolej.

Zapůjčeno od: ASM

Diskuze (43) Další článek: Další členové rodiny Mimail

Témata článku: Powerline, Historická data, Omezený prostor, Elektrický rozvod, Signál, Elektrická síť, Běžný set, USB Hub, Historické datum, Stejný objem, Historický počítač, Rj45, Místnost, Síťové kabely, Planeta, Těsná blízkost, Zář, Fáze, Planet, Zásuvka, Datový signál, PoW, Maximální dosah, Přestavba


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky