Testujeme PowerLine zařízení

V článku si povíme o stavbě počítačové sítě po silových rozvodech 230V elektrické sítě, kde jako přípojné body slouží jednotlivé zásuvky v domě.
Na kratší test jsme měli zapůjčen PowerLine adaptér PL101E firmy Planet. Jedná se o krabičku rozměrů 146 x 101 x 34 mm, kde se na jedné straně nachází odpojitelný elektrický napájecí kabel a na druhé vstup pro standardní síťový kabel zakončený konektorem RJ45 a přepínač. Přepínačem stanovíte zda zařízení funguje jako převodník signálu do elektrické sítě – bridge nebo jako přijímač signálu. Planet vyrábí také zařízení pro příjem signálu s rozhraním USB 1.1 a existuje zařízení s 4 portovým switchem. Obdobnou nabídku má ve svém portfoliu také Corinex.

Instalace a použití

Instalace celého zařízení je zcela bezproblémová a velmi rychlá. V malé 10 Mbit/s domácí síti to probíhá následovně: modemem je přiveden internetový signál, který jde do HUBu a poté je rozveden do dalších počítačů. Pro testy byl z HUBu síťovým kabelem doveden signál do adaptéru PL101E a ten byl připojen do sítě běžnou elektrickou zásuvkou. Přepnutím přepínače na čelní straně do polohy „Up Link“ se začal předávat signál do elektrické rozvodné sítě.

Druhý PowerLine adaptér Planet se zapojil v jiné místnosti do elektrické zásuvky a připojil k němu počítač, vybavený běžnou 10Mbit/s síťovou kartou, k níž vedl síťový kabel z PowerLine. Toto druhé zařízení bylo naopak nastaveno pro příjem signálu. Na čelním panelu byl přepínač nastaven do polohy „PC“.

Klepněte pro větší obrázek

Zařízení se okamžitě našla a byli jsme na síti, u ethernetových adaptérů není potřeba instalovat jakékoliv ovladače ani nic dalšího. O přenos signálu elektrickou sítí se starají adaptéry, připojené na běžné síťové karty, a proto máte k dispozici veškeré síťové protokoly.

V minulém článku jsem psal, že data jsou v elektrické síti chráněna 56bitovým DES šifrováním. Každý adaptér má heslo, a spolu tak dokáží komunikovat pouze adaptéry se stejným heslem. Proto bychom každému po koupi doporučil, co nejrychleji toto heslo změnit. Máte k tomu hned dva dobré důvody: mohla by to být lehká „postranní“ cesta k napadnutí vaší sítě a druhým důvodem je, že by vám někdo mohl takto krást internetovou konektivitu, protože propojení skrze rozvodnou síť je sdílené všemi připojenými přístroji. Změna hesla se dá provést pomocí malé utility od výrobce čipů Intellon, kterou stačí nainstalovat na jeden počítač a hesla pomocí ní postupně změnit na všech adaptérech.

Klepněte pro větší obrázek

Testování

V testech rychlosti komunikoval počítač připojený skrze elektrickou rozvodnou síť s druhým počítačem připojením síťovým kabelem přes HUB. Mezi sdílenými adresáři byly přenášeny běžné bloky dat o celkové velikosti okolo 200 MB. Při měřeních, kdy byl počítač různě přemísťován z místnosti do místnosti, bylo dosaženo přenosových rychlostí v rozmezí 450–510 kB/s. Jen pro srovnání, běžnou 10 Mbit/s ethernetovou sítí se stejný objem dat přenesl rychlostí pohybující se pokaždé těsně nad hranicí 1 000 kB/s. Dnes již u běžné 100 Mbit/s sítě by to bylo ještě daleko rychleji. Maximální dosah pro počítačové sítě vybudované na elektrických rozvodech je udáván na 90 metrů. Z důvodů omezených prostorů se nepovedlo tento údaj ověřit, a tak nezbývá nic jiného, než mu věřit.

Nic není bezchybné

Při testech se ovšem objevil jeden zásadní problém. Do každého bytu/domu vedou tři nezávislé fáze a jednotlivé zásuvky se mezi ně rozdělují, aby nedošlo k přetížení jedné z nich. Protože je modulace datového signálu prováděna právě na fázi, tak máme signál jenom někde a ne všude. Zjednodušeně: signál je pouze v zásuvkách připojených na stejnou fázi.

Srovnání s bezdráty

Bezdrátové technologie nabízí oproti zmíněným datovým sítím skrze elektrické rozvody skutečnou mobilitu uvnitř objektů i v jejich těsné blízkosti a také nevyžadují žádné instalační práce a budování nových drátových rozvodů. Dnes dokonce vycházejí cenově lépe, protože jeden adaptér Powerline PL101E se prodává okolo 5 500 Kč s DPH a vždy potřebujete nejméně dva anebo kombinaci Ethernet adaptér a USB adaptér.

Pro koho tedy?

Využití vidíme u průmyslových sítí menšího rozsahu, historických budov, kde je omezena výstavba, přestavba a montáž žlabů a lišt pro kabeláže, případně jako levné internetové připojení pro poskytovatele připojení sídlištního typu či jako dočasné řešení pro výstavy, semináře, školení nebo prezentace. Další možnost užití by mohla být u zařízení, u nichž není mobilita vyžadována. Mohlo by se jednat například o inteligentní ledničky či mikrovlnné trouby a další podobné přístroje, které se ovšem v současné době běžně sériově nevyrábí.

Klepněte pro větší obrázek

Závěrečné zhodnocení

Jak jsme si na praktických testech ověřili, technologie přenosu signálu po rozvodech elektrické sítě je použitelná i v našich podmínkách. Ovšem problémy, které způsobují rozdílné fáze a stále rychleji se vyvíjející oblast bezdrátových technologií odsouvá v současné době PowerLine zařízení na vedlejší kolej.

Zapůjčeno od: ASM

Diskuze (43) Další článek: Další členové rodiny Mimail

Témata článku: Fáze, Síťové kabely, Stejný objem, Elektrický rozvod, Elektrická síť, Těsná blízkost, Powerline, Maximální dosah, Historické datum, USB Hub, Přestavba, Omezený prostor, Historická data, Běžný set, Planeta, Datový signál, Místnost, PoW, Historický počítač, Signál, Planet, Zář, Rj45, Zásuvka


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 163

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize