Test židle Therapia: zdravé sezení při práci s počítačem

  • Židle Therapia má unikátní vlastnosti podporující zdravé sezení
  • Při každodenní práci u počítače vám může ulevit od bolesti zad
  • Většinu zájemců však odradí vysoká cena

Když se začnete poohlížet po nějaké kvalitnější ergonomické židli, která by eliminovala zdravotní rizika spojená s dlouhým vysedáváním u počítače, zpravidla narazíte i na židle Therapia. Zaujmou vás svým neobvyklým tvarováním a vyšší cenou. Tyhle židle českého výrobce Prowork jsou zkrátka jiné a proto jsme jednu takovou v rámci tématu Zdraví při práci s počítačem osobně vyzkoušeli.

Klepněte pro větší obrázek
To je ona. Židle Therapia, která nám dělala v redakci tři týdny společnost.

Aby se sedělo zdravě

Za vývojem židlí Therapia stojí zakladatel nábytkářské firmy Prowork Petr Havlena. S nápadem nabízet kvalitní židle přišel už v roce 1995, ale po vážné autonehodě v roce 2005, kdy mu hrozilo ochrnutí a prošel náročnou rehabilitací, se začal důkladně zabývat zdravotními aspekty sezení. A začal vyvíjet židle Therapia.

Klepněte pro větší obrázek
Tyhle čtyři barevně zvýrazněné zóny jsou klíčovými prvky židlí Therapia

Židle jsou unikátním setem několika prvků, které zajišťují pohodlné a optimální sezení. Základem jsou tyto čtyři:

svislá opora horní části páteře, která zajišťuje oporu v ose zad. Přirozeně tak nutí k rovnému sedu, stabilizuje polohu zad a zároveň uvolní lopatky a otevírá hrudník pro lepší dýchání.

bederní opora zajistí záda ve vzpřímené poloze při zachování přirozeného prohnutí páteře v oblasti beder, čímž odlehčí napětí zádových svalů a motivuje ke správnému sezení.

vyvýšený sedák s pružinami zabezpečuje správnou pozici dolní části páteře při sedu a chrání páteř při dosedání a dlouhém sezení. Použití taškových pružin zajišťuje optimální pružnost a trvalé udržení vlastností.

přední okraj sedáku se speciálním tvarováním zajišťuje správnou pozici nohou. Anatomické odlehčení podporuje krevní a lymfatický oběh a vyvýšený výstupek mezi stehny zabraňuje tendenci ke sklouzávání a nesprávnému sedu na okraji židle.

Výrobce tyto čtyři stěžejní prvky svých židlí nazývá biozónami a má je patentované. Bez ohledu na marketingový název ale nutno uznat, že mají svá opodstatnění a kromě různých forem bederní podpory se s nimi u jiných židlí běžně nesetkáte. Jsou ale tyto vynálezy k něčemu i v běžné praxi, nebo je to jen marketing? To jsem si osobně vyzkoušel.

Tělo si musí pár dní zvykat

Židli jsem plně využíval dva a půl týdne při běžné práci v redakci, což zpravidla obnáší osm hodin sezení u počítače (poslední týden jsem ale sezení střídal s prací ve stoje). Poprvé jsem na Therapii usedl v pátek, kdy bylo tělo navyklé na dosavadní židli a změna to byla kupodivu docela bolestná. Měl jsem z toho pocit, jako když se po dlouhé době svezu na kole. Bolely mě otlačené sedací partie a v zádech se ozývaly svaly, o kterých jsem dlouho nevěděl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Židle Therapia iSuperbody

Měl jsem smíšené pocity. Sice jsem seděl vzpřímeně jak podle učebnice, ale nebylo to moc pohodlné. Přes víkend jsem toho moc nenaseděl a v pondělí se vrátil do práce k Therapii. Pocit ze sezení už byl trochu lepší a záda si začala zvykat, ale k pružinovému sedáku jsem stále moc lichotivý nebyl. Není sice nijak zvlášť tvrdý a příjemně pruží, ale sedací partie prostě bolely.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlavová opěrka se nabízí v různých tloušťák, horizontální posuv ale nemá • záda mají nevšední tvarování, které si ale rychle oblíbíte • područky se dají nastavit nejen výškově

Po konzultaci s fyzioterapeutem bylo jasno. Můj zadek jsem měl z předchozích židlí a stylu sezení otlačený jinak, než by bylo správné. Po pár dnech na Therapii už jsem si ale navykl sedět nově a bolest odezněla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zádovou část si můžete vertikálně nastavit, aretační kolíček je kupodivu za příplatek (bez aretace hrozí, že si při vstávání nebo zhoupnutí zádovou část posunete) • balonek slouží k dofukování výztuhy v bederní části

Postupně jsem začal objevovat smysl dalších funkcí. Geniální je pohup dozadu, jehož tuhost lze nastavit. Trochu jsem jej přitáhl, abych se nezhoupl dozadu příliš a nemusel přitom používat aretaci. Při sezení se tak každou chvíli houpnu jen tak o pár centimetrů vzad, přičemž záda jsou stále optimálně podpírána. Nesedím strnule a vydržím tak sedět déle, aniž bych se začal nějak nahýbat či jinak protahovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sedák je hodně vysoký a speciálně tvarovaný • V našem případě je potahová látka poměrně hrubá, což zabraňuje sklouzávání, ale pod holými lokty na područkách to bylo trochu nepříjemné

Jakmile do redakce dorazil k vyzkoušení i výškově polohovací stůl, využil jsem možnost náklonu sedáku. Stehna s páteří pak svírají trochu tupější úhel než 90° a malá část zátěže se přenese přímo na nohy. Člověk se tak ale dostane o pár centimetrů výš a chce to zvednout výšku pracovní desky stolu. Sezení je to ale velmi pohodlné a vydržíte tak sedět několik hodin v kuse (ne že by to bylo žádoucí, přestávky od sezení alespoň jednou za hodinu byste měli dělat, i když sedíte na ergonomické židli).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Veškeré nastavení je dostupné na pravé straně • píst si můžete vybrat z různých velikostí a rozsahů podle výšky postavy • kolečka se dělají ve verzi jak pro koberec, tak pro tvrdé povrchy

A nakonec jsem si pochvaloval i takový detail, jako jsou područky. Moje přechozí židle je má celé odřené od hrany stolu, je totiž nastavitelná jen výškově a do šířky. Područky Therpie lze posouvat i podélně a také otáčet. Což v praxi znamená, že se můžete ke stolu dostatečně přisunout a mít přitom ruce podepřeny pěkně po celé délce předloktí.

Klepněte pro větší obrázek
Napoprvé se na ni sedí zvláštně, po pár dnech ale Therapia odhalí svoje výhody

Prostě dobře udělaná židle

Židle je silně individuální záležitost a těžko vám mohu nabídnout nějaké měřitelné výsledky testu. Exaktně mohu zhodnotit snad jen mechanické vlastnosti.

Představení židle na videu:

Celkové zpracování židle je na velmi dobré úrovni. Snad jen područky by mohly mít trochu silnější aretace a pohodlnější způsob nastavení výšky. Stejně tak nastavení výšky opěry zad vyžaduje trochu trpělivosti. Západka mechanismu totiž přeskakuje po jednotlivých záchytných bodech, a jakmile překročíte nejvyšší, sjede poloha zase úplně dolu. A že jsem zrovna chtěl nastavit nejvyšší stupeň, trefil jsem ho až na několik pokusů.

Tyto záležitosti ale na židli nastavujete jen na začátku a zbytek ovládání už je bez problémů. Vše je soustředěno pod pravou ruku a vše lze snadno nahmátnout. Nalevo je vyveden jen příplatkový balónek pro dofukování bederní opěry. Pracuje na jednoduchém pneumatickém principu – mačkáním balonku více natlakujete vzduchovou komoru v oblasti beder, která se tak více vyboulí a vyfouknutím ventilem se zase zmenší.

Pochvaloval jsem si i opěrku hlavy, která je dostatečně vystouplá a vhodně tvarovaná. Pěkně lícuje od oblasti krku až po spodní okraj temene hlavy.

Klepněte pro větší obrázek
Řídící centrum...

Židli jsem měl k dispozici v textilním provedení z poměrně hrubé látky, která zjevně snese větší zátěž a má výhodu v tom, že ze sedáku nemáte tendenci nijak sklouzávat. Pokud jsem ale neměl dlouhý rukáv, byla hrubá látka na područkách pro holé předloktí trochu nepříjemná. Látek je ale k výběru více a rovněž je možnost si k látkové židli objednat kožené područky. Toho bych po osobní zkušenosti využil.

Sedák je jinak stabilní a celá spodní konstrukce je příkladně pevná. Píst pracoval bez problémů a kolečka nabízí optimálně tlumený pojezd.

Video výrobce popisující možnosti nastavení židle:

Něco to stojí...

Židle je prostě vyrobena kvalitně. A subjektivní dojmy po dvou týdnech používání jsou také pozitivní. Pro nějaké erudovanější hodnocení či vliv na držení těla a zapojení svalů by to ale samozřejmě chtělo delší test. Přesto se nezdráhám židli z hlediska nabízených vlastností doporučit.

Jenomže pak je tu ještě otázka ceny, a to už tak jednoznačné není. Testovaný kus totiž stojí 19 900 Kč bez daně, 24 079 Kč s daní (jedná se o model iSuperbody L). I přes nabízené vlastnosti a pětiletou záruku je to na židli nadočekávání velká částka.

Testovaný model iSuperbody je však plně vybavenou verzí židle iBody, u které cena začíná na 13 900 Kč bez daně (16 819 Kč s daní), což je na židli pořád dost, ale i v této verzi dostanete vše podstatné – speciálně tvarovanou oporu zad, specifický sedák s pružinami, pohup, ve všech směrech nastavitelné područky… Chybí bederní přífuk pro jemnější doladění bederní podpory a nastavení tuhosti pohupu (jen jedna síla a možnost pevné aretace). Bez toho se dá obejít a cena je už je snesitelnější.

Oficiální video s přehlídkou nabízeného příslušenství:

Židle se objednávají nejlépe individuálně, pak si můžete zvolit z různých velikostí (šíře a tloušťka sedáku, rozsah nastavení výšky atp.), designu a materiálů potahů a také například doplňkovou výbavu jako je ramínko na odložení svršků v zadní části nebo různě tvrdá kolečka dle typu podlahy. Příplatková výbava však může cenu navýšit o další tisícovky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka různých typů Therapií v brněnské prodejně Rada. • pro ženy a drobnější postavy je určen model iEnergy • naopak mohutnějším postavám typ Supermaxi

Therapie se nabízí v různých modelech a v nabídce je napoprvé trochu obtížné se vyznat. Základ pro muže je model iBody, která nabízí vše podstatné, v plné příplatkové výbavě pak tento model dostal ještě speciální název iSuperbody. Z modelu iBody jsou pak odvozeny modely Supermaxi, Xmen či Gigant pro robustnější postavy a intenzivní provozy. Naopak pro štíhlejší postavy a ženy je určen model iEnergy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Levnější verze se síťovanými zády iNet • a naopak luxusní kožený typ Exklusive s cenou přesahující 30 tisíc

Pak jsou ještě speciální modely pro operátory, lékaře atp., nebo luxusnější kožená provedení Exklusive. Tam už se cena dostává přes třicet tisíc korun. Na druhé straně je základní model Unisit s nižším opěradlem a základní výbavou, kde se cena dostala k 10 tisícům. Cenově zajímavý je také model iNet s prodyšnou, síťovanou oporou zad. Ten však logicky postrádá ono originální tvarování s vyvýšeným středem, má jen bederní oporu. Ostatní modely využívají všech čtyř ergonomických prvků židlí Therapia.

Židlový Apple z Česka

Cena je jednoznačně hlavní nevýhodou Therapií. Je to zkrátka high-end mezi židlemi, který něco stojí. Připlácíte nejen za kvalitu, ale i za nápad a exkluzivitu.

Sám se nedokážu jednoznačně rozhodnout, zda bych takovou investici do židle učinil. Existují totiž dostupnější modely českých výrobců, rovněž s dobrou kvalitou a prodlouženou zárukou, jsou přitom levnější a nabízí podobné vlastnosti. Ale nejsou to Therapie… Unikátní řešení sedáku a zádové opory navíc nikdo jiný nenabízí.

Diskuze (47) Další článek: Oculus Rift bude podporovat Mac, Apple ale musí udělat herní počítač

Témata článku: Video, Testy, Zdraví při práci s počítačem, Židle, Velká částka, Spodní okraj, Test, Píst, Příplatková výbava, Otázka ceny, Různé typy, Koberec, Kvalitní židle, Zadní část, Opěrka, Unikátní řešení, Dolní část, Partie, Přední okraj, Záchytný bod, Neobvyklé provedení, Pár centimetrů, Látka, Pohodlná práce, Balon


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor