Test USB ohřívače hrníčku: užitečná hloupost

Pokud vás v kapse svrbí několik stokorun a současně vás trápí, že kafe vám stydne rychleji, než by mělo, máme pro vás hloubkový test užitečné blbůstky - ohřívače teplých nápojů připojovaný na standardní USB port.

O různých nesmyslech připojovaných na USB port, jako jsou větráčky, lampičky nebo i vysavače, na Živě občas píšeme. Když nám firma TNTrade nabídla o otestování USB Coffee Warmer firmy Sunbeamtech, tedy ohřívač kávy připojovaný na USB, bylo logické, že si nějaký test nemůžeme nechat ujít. První dodávka dorazila a tak se na celou tu legraci můžeme podívat podrobněji.

Takový plotýnkový vařič

K počítači připojujete USB Coffee Warmer jak jinak než přes USB rozhraní. Z USB rozhraní se využívá jen napájení, nemá to tedy žádnou inteligenci, nevyžaduje to ovladače, prostě se to skutečně jen připojí a používá. Potěší dlouhý přívodní kabel, který má dva metry, na samotném ohřívači je pak ještě hlavní vypínač, který při zapnutí svítí červeně. Ohřívač vypadá na první pohled jako plotýnkový vařič, pochopitelně vzhledem k napájení z USB portu se nějak zvlášť rozehřát neumí. Výrobce udává maximální teplotu 70 stupňů, ale udržovaná teplota nápojů zdaleka těchto hodnot nedosahuje a drží se spíše u 40 stupňů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pohled plotýnkový vařič • vnitřní ohřívající se plocha je pod úroní vnějšího okraje. • Hlavní vypínač plotýnky při zapnutí prosvítí červená dioda.

Provedení je ryze plastové a od pohledu laciné. Vnější průměr plotýnky je zhruba 11,5 cm, ale ta nejdůležitější ohřívající se část má průměr sedm centimetrů. Na pohled vypadá jako kamenná destička, jedná se ale jen o nátěr, je to tenký plech. Ač je na různých propagačních fotkách na webu výrobce tato ploška vyvýšená a vypadá to, že by pohodlně doléhala i kdybyste tam postavili hrnec, ve skutečnosti je mírně schovaná pod okraj. Hrnek tedy musí mít doléhající plochu nejlépe v rozmezí těch sedmi centimetrů, což ale splňuje dost hrníčků a běžný čtvrtlitrák, který vidíte i na ilustračním snímku, se tam vejde tak akorát. Spíše nepočítejte s půllitrovými hrnky. Provedení je nicméně teplotně kvalitní, zahřívá se jen ohřívající plocha, okolní plasty zůstávají studené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně jsou gumové nožíčky • Standardní čtvrtlitrový hrnek padne na ohřívač tak akorát.

Výrobce udává výkon vařiče 10W, což by znamenalo odběr z USB portu při standardních 5 V plné 2 ampéry, přičemž standard USB povoluje odběr jen 0,5 A (tedy 2,5 W max). Spíše se ale klaním k názoru, že plotýnka jde nad limity povolené USB, ostatně notebook s Centrinem, který běžně udává výdrž 3:40, začal při připojení plotýnky ukazovat jen 2:20. Plotýnka sice nezpůsobila žádnému počítači nějaké problémy, čistá práce to ale moc není, buď se přesahují limity, nebo si vymýšlí výrobce (nebo oboje).

Ještě jedno kafe

Samozřejmě jsme chtěli podrobit plotýnku důkladnému testu a postavili jsme ji proti termohrnku – nerezovém hrníčku s dvojitými stěnami, který slibuje delší zachování teploty nápoje. Měření probíhala se skleničkou s rovným dnem, které přesně doléhalo na celou plochu, poskytli jsme tak plotýnce ideální podmínky, aby ukázala, co v ní je. Normální porcelánové hrnky mají na dně okraj a tak se nedotýkají plně celou plochou ohřevné plochy. Mimo měření ochlazování horké kapaliny jsme změřili i ohřev studené vody. Objem vody byl vždy 0,2 litru (2 deci, 200 ml, jak chcete). Okolní teplota místnosti byla termostatem držená na 22 stupňů.

Změřili jsme skleničku na ohřívači, skleničku běžně na stole a nápoj v termohrnku. Výsledky měření najdete na následujícím grafu.

Klepněte pro větší obrázek

Jasně vidíte, že v případě daného objemu nápoje se při ohřevu či ochlazování teplota na ohřívači ustaluje někam k 35 stupňům – to již vnímáme jako chladnější nápoj. Je ale pravdou, že pokud budete ohřívat jen menší objem vody dosáhnete lepších výsledků, výrobce udává udržovanou teplotu 40 stupňů. S jinou nádobou nebudou výsledky lepší čekejte spíše menší vliv ohřevu. Více bude mít vliv způsob pití nápoje, tedy kolik zůstává v hrníčku v který okamžik, to je ale velmi individuální.

Nápoj v obyčejné skleničce i v termohrnku pak logicky směřuje teplotou k teplotě místnosti, termohrnek se ale lépe drží a na konkrétní teplotu se dostává o několik minut později než nápoj ve skleničce.

Pokud běžně vypijete nápoj do půl hodiny, nebudou teplotní rozdíly nijak výrazné a plotýnka nestihne plně projevit svůj potenciál. Pokud ale často zaberete tak do práce, že na svém stole najdete po pár hodinách vychladlé kafe, může mít plotýnka smysl. Takto sice nebude nijak vřelé, ale úplně studené také nebude.

Drahá legrace

Mám-li být upřímný, cena této blbůstky je hodně likvidační, když uvážíme, že taková jednoduchá levně provedená věc je dražší než třeba 52rychlostní CD-ROM mechanika. Cena je prostě nastavena hodně vysoko a sází na nadšení z vlastnictví takového hlouposti. Pokud se na USB Coffee Warmer díváte kritickým okem, spíš si asi pořídíte termosku. Rozhodně ale nebudete vaše teplé kafe tak cool.

Klady a zápory

+ rozhodně to zaujme návštěvy
+ kafe to udrží teplé
- podezřelá spotřeba energie
- cena

USB ohřívač hrníčku
Výrobce Sunbeamtech
Zapůjčeno TNTrade
Cena 702 Kč včetně DPH

Diskuze (57) Další článek: Polovina uživatelů širokopásmového internetu chce měsíční paušál na stahování hudby

Témata článku: USB, Okolní teplota, Hloupost, Vnější okraj, Plotýnka, Vnější provedení, Coffee, Notebooky levně, Test, Hrnec, Celá místnost


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu