Test: umí vaše Windows zobrazit euro?

Nikdo neví co bude zítra. Co se však stane 1.1.1999 vám můžu říct naprosto přesně už teď: až do oběda nevylezu z postele a v jedenácti členských zemí EU začne být platná společná měna euro. Symbol této měny bude potřeba pořizovat do počítačů, zobrazovat a tisknout a to nejenom v těchto zemích. Umí to i vaše Windows?
Nikdo neví co bude zítra. Co se však stane 1.1.1999 vám můžu říct naprosto přesně už teď: až do oběda nevylezu z postele a v jedenácti členských zemí EU začne být platná společná měna euro. Symbol této měny bude potřeba pořizovat do počítačů, zobrazovat a tisknout a to nejenom v těchto zemích. Umí to i vaše Windows?

Ověřte si to hned
V následující tabulce uvidíte dva znaky – ten vlevo je korektní symbol euro, ten druhý je to, o čem se vaše Windows domnívají, že by mohlo euro být. Pokud jsou oba setřené symboly shodné, nevyhráváte bohužel nic, krom zjištění, že vaše Windows umí zobrazit tento znak. Pokud ovšem shodné nejsou a vy máte přesto o euro zájem, dá se s tím v některých případech něco udělat.
Windows 95 nebo Windows NT 4 se zobrazením eura nepočítají. Microsoft proto vydal pro oba systémy patch, který korektní zobrazení řeší. Lze ho ovšem aplikovat pouze na US verze, na úpravy pro národní verze si budeme muset ještě počkat. Kdy to bude nevím: na www.microsoft.cz je pouze rok stará zmínka o tom, že podpora pro Windows 95 se neplánuje a bude potřeba přejít na Windows 98 (pádný důvod k upgrade) a na hot-line Microsoftu (tamní operátorka měla skutečně velmi, velmi příjemný hlas) mi po chvilce čekání odrecitovali český překlad WWW stránky, na které se praví, že podpora pro národní verze ještě není k dispozici.

Windows 95 US: http://www.microsoft.com/windows/downloads/bin/w95euro.exe (2.2MB)

Windows 98: tento systém je už pro euro připraven, neaplikujte patch pro Windows 95 na Windows 98.

Windows NT 4 US: http://www.microsoft.com/windows/downloads/bin/ntw/NT4_Euro.exe (1.34MB)

(kdo si už stáhl Windows NT Service Pack 4, ten už má také euro a to ve fontech Arial, Courier, Times a Lucida)

Windows 2000: podpora bude zahrnuta podobně jako ve Windows 98.

Jak to lze napsat a kterými fonty?
Euro se v tabulce znaků nachází na pozici 128 a v Mapě znaků ho najdete pěkně v prvním sloupci uprostřed.

Používáte-li českou klávesnici (jedno jestli klasickou nebo programátorskou), je jeho psaní jednoduché – stačí zmáčknout AltGr+e. Používáte-li US klávesnici, mělo by to dle tvrzení Microsoftu jít pomocí AltGr+5 na numerickém bloku. Přiznám se, že se mi to nepodařilo a tak jsem sáhl po osvědčeném klávesnicovém chmatu, kdy jsem stiskl Alt a na numerickém bloku vydatloval kód kýženého znaku, v našem případě tedy Alt+0128.

Fonty podporující euro (po aplikaci výše uvedených záplat) jsou prozatím tyto:

  • Monotype's Arial Black TrueType
  • Monotype's Arial TrueType
  • Microsoft's Comic Sans TrueType (regular & bold)
  • Monotype's Courier New TrueType
  • Monotype's Impact TrueType
  • Monotype's Times New Roman TrueType
  • Microsoft's Tahoma TrueType (regular & bold)
  • Microsoft's Verdana TrueType
  • Microsoft's MS Sans Serif

Některé další lze stáhnout z http://www.microsoft.com/typography/fontpack

Doplňující informace
Microsoft nedoporučuje používat symbol euro v názvech souborů. Windows sice tuto vlastnost podporují, ale v některých situacích můžete mít problémy v DOSu nebo na síťových discích. Uživatelům MS Internet Exploreru je navíc doporučeno aplikovat poslední servisní pack. Další informace o problematice euro najdete na následujících odkazech:

http://www.microsoft.com/windows/euro.asp

http://www.microsoft.com/typography/faq/faq12.htm

Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Microsoft, Windows, Euro, Impact, Znaky klávesnice, Příjemné zjištění, Znak, Měna, Test, Numerická klávesnice, Numerický blok, Postel, Národní verze

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost