Test Toshiba L500-12V: Večer si zapaříme!

Cenově výhodný notebook s dedikovanou grafikou a slušným výkonem, neboli náhrada běžného osobního počítače. I tak lze stručně charakterizovat Toshibu L500-12V.

Toshibu L500-12V lze stručně charakterizovat jako patnáctipalcový notebook s dedikovanou grafickou kartou a oddělenou numerickou klávesnicí. Notebook tak není vzhledem k rozměrům a hmotnosti vhodný pro každodenní několikeré přenášení, na stranu druhou nabídne jako náhrada osobního počítače maximální komfort.

Ladné tvary jsou v módě

Toshiba u tohoto modelu vsadila na jemně pruhovaný vzhled a oblé módní tvary, které jsou dnes v módě. Nechejme počítač ještě chvíli zavřený a podívejme se na rozmístění konektorů. Na levé straně najdete vstup pro mikrofon a zvukový výstup, port e-sata, HDMI výstup, připojení ethernetu a D-SUB, tedy analogový výstup na monitor. Za nimi se nachází žebrování chladiče a odvod horkého vzduchu z útrob notebooku. Na zadní straně se nachází pouze rozměrný pant držící displej – ten se otevírá s překrytím zadní strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oblé tvary jsou ndes v módě

Na pravé straně najdete DVD mechaniku, dvojici USB konektorů a napájení. Vzhledem k velikosti notebooku bych rozhodně očekával více USB portů, na levé straně by se jeden určitě hodil. Notebook také nedisponuje slotem Express Card, byť mnoho internetových obchodů tvrdí pravý opak.

Přední strana nabízí slot pro karty velikosti SD a Memory Stick. Na první pohled jsem se zaradoval z otočného kolečka pro úpravu hlasitosti, které je však pouze „softwarové“. Funguje tedy pouze po startu systému a co víc, protáčí se dokola. Nemá tedy pevné zarážky a nevíte, kde je maximální a minimální úroveň. Jako majitel tohoto notebooku bych také přelepil nepříjemně pálící oranžovou diodu, která signalizuje stav bezdrátové síťové karty. Další, již méně agresivní diody se nachází uprostřed čelní strany.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Notebook by si rozhodně zasloužil více USB portů

Technickým zpracováním odpovídá notebook své třídě. Ušlechtilé materiály byste hledali jen stěží, zde se cílí na co nejnižší cenu. Toshiba rozhodně nepůsobí lacině na pohled, nicméně na omak se zařadí do dlouhé řady uniformní konkurence. K celkové hmotnosti 2,72 kg musíte připočítat ještě rozměrnější napájecí zdroj. Celkem tak na ramenu či zádech ponesete okolo tří kilogramů. 

Toshiba L500-12V: Typický studentský notebook, který přes den zastane spoustu práce a večer díky dedikované grafické kartě odmění celodenní snahu nějakou tou hrou. Že se do terénu příliš nehodí ale dokazuje především nižší výdrží baterie.

Opět lesklý displej

Displej nearetuje žádná zarážka ani háček, stačí jej chytnout a otevřít. Moderní doba velí používat displeje širší než širokoúhlé a Toshiba není pozadu. Na úhlopříčce 15,6 palce se prohání 1366 x 768 bodů, samozřejmě překryté dokonale lesklým povrchem. Ještě užší a širší displeje ocení nejen sjížděči seriálů a filmů, ale také uživatelé často pracující s čísly. Širší notebook totiž umožňuje i s takovou úhlopříčkou vměstnat plnohodnotnou klávesnici a vedle ní numerickou s čísly. Zde nelze o praktičnosti pochybovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Lesklý displej a jeho uchopení

Nedostatek vertikálních pixelů však jde zcela proti programovým trendům dnešní doby. Design kancelářského balíku Office 2007 s ribbonem zabírá snad pětinu virtuálního papíru. Jen co jsme si zvykli na nové Office, budeme si zřejmě brzy zvykat na vzhled jiný, přizpůsobený širokým displejům. Nejen pisálci, ale i studenti, programátoři a čtenáři webových stránek (tedy vlastně všichni), dají kolečku myši zabrat anebo si pořádně ošoupou prst.

Plast nedokáže tak rozměrný displej dostatečně zpevnit, proto není překvapením mírné prohýbání uprostřed víka i ve zkrutu. Kvality displeje patří ke standardu, zejména pozorovací úhly zespodu jsou nižší. Maximální intenzita mohla být ještě o stupínek vyšší, naopak nejnižší při sledování filmů za úplné tmy stále ještě zbytečně táhne oči.

Vypouklá klávesnice

Hlavní část klávesnice se díky rozměrům displeje nemusela ve svých rozměrech vůbec uskromňovat. Tlačítka mají optimální zdvih, vadí mi však jejich vypouklost a měkký podklad. Díky tomu se celá plocha při psaní nepříjemně prohýbá. Přestože je klávesnice zbrusu nová, nepatří mezi nejtišší a to se bude v průběhu času spíše zhoršovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice, ovládací tlačítka a touchpad

Hlučná jsou i tlačítka pod touchpadem, díky však za jejich štědré rozměry. Samotný touchpad je dle současných trendů zcela zarovnán s okolím a odlišuje se pouze zdrsněným povrchem. Práce s ním je příjemná, touchpad reaguje naprosto přesně a spolehlivě. Nevadí ani jeho nevýrazné vymezení.

Výdrž na baterie

V notebooku najdete předinstalovaný program s názvem Toshiba eco Utility. Informuje vás o aktuální spotřebě notebooku, a to jak číselně, tak v přehledném grafu. Jednoduchou aktivací zeleného režimu sice snížíte spotřebu, to se však děje pouze snížením podsvícení displeje a zkrácení časů pro jeho vypnutí a uspání pevného disku.

V prvním testu výdrže jsme se snažili vybít notebook co nejdříve, a to s pomocí maximální intenzity podsvícení, aktivované Wi-Fi připojené k síti a spuštěného testu vytěžujícím jak procesor, tak grafickou kartu. Baterie vydržela nápor po dobu pouhé hodiny a čtvrt, což není příliš dobrý výsledek. Ostatně spotřeba notebooku se v maximální zátěži pohybovala na hranici 40 wattů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Baterie a pohled na spodní stranu

Při běžné kancelářské práci se spotřeba pohybuje na hranici 30 wattů a pokud ztlumíte displej na polovic a vypnete Wi-Fi, sníží se spotřeba o dalších 7-8 wattů. Se snahou o maximální úsporu se výdrž zvýšila mírně nad úroveň dvou hodin, což však v současné době není příliš dobrý výsledek. Nicméně od notebooku s velkou obrazovkou, dedikovanou grafikou a především opravdu malou baterií nelze očekávat zázraky.

Použití: pouze na stole

U notebooků dokáži ocenit především tichost při běžné kancelářské práci anebo prohlížení internetu. Ventilátor se sice nezastaví ani při naprosto nenáročné práci, zůstává však velmi tichý. Naopak při velké zátěži dá o sobě vědět měrou vrchovatou. Otáčky se nemění plynule ale v několika málo krocích, přičemž změna probíhá takřka okamžitě se začátkem či koncem nadměrného zatížení. Ventilátor však uslyšíte pouze při hraní her a zde pomohou sluchátka. Překvapivě tichý však notebook zůstává i při přehrávání filmů ve vysokém rozlišení.

Za nepříliš promyšlený považuji systém odvětrávání notebooku. Ventilátor se nachází ve spodní straně a právě odsud nasává studený vzduch. Jeho použití jinde než na stole tak zůstává problematické. Bál bych se jej položit na koberec, při práci ve vlaku bych se musel kontrolovat, zda ventilátor nedusím nohou. Spodní část notebooku se však nadměrně nezahřívá, horký vzduch opouští útroby notebooku z levé strany.

Výkon notebooku

Výrobce pro snížení ceny notebooku zvolil procesor Pentium Dual-Core namísto dražších a jen o jednotek procent výkonnějších Core 2 Duo. Procesor T4300 s jádrem Wolfdale s taktem 2,1 GHz doplňuje L2 Cache o velikosti 1 MB (právě Core 2 Duo mívají tuto cache dvojnásobnou). Jde o velmi dobrý tah, ušetřené peníze vložil výrobce raději do dedikované grafické karty. Tímto krokem sice snížil procesorový výkon o pár procent, grafický však narostl násobně.

Procesor komunikuje pamětí a dalšími komponentami prostřednictvím sběrnice s taktem 800 MHz. Výrobce osadil rovnou 4 gigabajty paměti (2 x 2 GB), čemuž odpovídá předinstalovaný 64-bit operační systém Windows Vista.

Další fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Grafická karta ATI Radeon 4570 má pro vlastní potřebu vyhrazenou paměť typu DDR3 o velikosti 512 MB. Pokud nevystačí, může si karta další prostor obsadit z již pomalejší paměti operační. Výkon karty se pohybuje mírně pod úrovní již starší GeForce 9500M, což ostatně dokazují i syntetické testy. Slušný potenciál vyplývající z ostatních charakteristik zbytečně sráží úzké hrdlo sběrnice, pouze 64 bitů. Výkon grafické karty stačí na tituly jako Doom 3 anebo Serious Sam 2, které si i ve vysokých detailech zahrajete se slušnou plynulostí. Moderní tituly sice karta díky podpoře DirectX 10.1 také skousne, nicméně skřípění zubů se vyhnete jen výrazným snížením detailů a rozlišení.

Pro práci i zábavu

Mezi slabší stránky notebooku Toshiba L500-12V patří méně komfortní klávesnice, nízká výdrž baterie a nevhodně vyřešené nasávání vzduchu. Naopak oceňuji zcela tichý chod při kancelářské práci a jen velmi nízkou hlučnost při přehrávání náročných videí. Nad procesorem rozhodně neohrnujte nos, výrobce obětoval pár procent jeho výkonu a ušetřené peníze vložil do dedikované grafické karty. Díky tomu si trošku starší hry zahrajete s velmi slušnou kvalitou.

Klíčové vlastnosti

 • procesor Intel Pentium Dual Core 2,1 GHz
 • plnohodnotná klávesnice s numerickou částí
 • širokoúhlý displej s rozlišením 1366 x 768 bodů
 • dedikovaná grafická karta ATI Radeon 4570 s 512 MB DDR3 paměti
 • 4 GB DDR2 paměti
 • 320 GB pevný disk
 • Wi-Fi, Bluetooth

Hlavní nedostatky

 • klávesnice nemá pevný podklad
 • hlučná tlačítka touchpadu
 • lesklý a úzký displej
 • velmi nízká výdrž při běhu na baterie
 • rozměry napájecího adaptéru

Výsledky testů
ScienceMark1149
PC Mark Vantage3252
3D Mark
3D Mark 064021
3D Mark 057636
3D Mark 2001 SE15729
Cinebench R10
Single CPU2318
Multi CPU4316
Multiprocesorové zrychlení1,84x
OpenGL3285
HD Tach RW
průměr čtení48,3 MB/s
náhodná přístupová doba18,5 ms
Výdrž a nabíjení
kancelář2 hodiny 28 minut
maximální spotřeba74 minut
doba plného nabití2 hodiny

Diskuze (3) Další článek: CIA nepřímo investovala do firmy, která analyzuje sociální sítě

Témata článku: Hardware, Notebooky, Bezdrátové nabíjení, Toshiba, Moderní doba, Wi-fi karta, Rozměrný displej, 3D Mark, Touchpad, Kancelářská práce, Nejnižší úroveň, Displej, Přístupová doba, Watt, Dobrá úroveň, Serious Sam, Večer, Spodní strana, Zarážka, Studený vzduch, Nízká úroveň, HD Tach, Útroby, Celá plocha, Panty, Notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk