Test telefonu Nokia 7110 – konec kapesních počítačů?

Do redakce dorazil jeden z prvním prodejních vzorků telefonu Nokia 7110, již žádná betaverze, a podívali jsem se podrobněji na jeho možnosti.
Producenti mobilních telefonů volí v poslední době podobnou strategii: své výrobky s patřičným halasem ohlašují dlouhé měsíce dopředu a očekávání, která vzbudí, jsou skvělou reklamou téměř zdarma. S tímto postupem se však pojí riziko: nikdo se nedokáže těšit věčně a když se termíny uvedení stále oddalují, může se tato taktika obrátit i proti výrobci.

Modla jménem 7110
Z telefonu Nokia 7110 se od doby jeho ohlášení na počátku tohoto roku stal mobilní mýtus, a i když první kusy jsou právě v současné době v prodeji, na většinu zájemců (a že jich není málo) se dostane až v příštím tisíciletí. Není to ojedinělý případ: reklamní kampaň Ericssonu na malinký mobil T28 se kvůli jeho nedostupnosti míjí účinkem, je možné, že Vánoce nestihnou ani další dva nové telefony Nokia, ve zpoždění je i Bosch. Přitom si nedají pokoj … Ericsson před několika dny na Comdexu slavnostně oznámil, že nabízí první zařízení pracující s novou bezdrátovou technologií Bluetooth. Skvělé, ale v prodeji bude až v polovině roku 2000.

Telefon Nokia 7110 však máme pro testování v ruce. První pohled na mobilně-telefonní funkce najdete na webu časopisu Mobility, v tomto článku se zaměříme na možnosti telefonu, které byly doposud vlastní jen kapesním počítačům. Hned po podpoře WAPu (to je mimochodem téma na další článek) se totiž nejvíc povyku točilo kolem nich.

Palmy, třeste se
Rozměrný displej, skvělé ovládání, nezvykle vysoká kapacita paměti, více údajů k jednomu jménu … tyto argumenty finského výrobce vzali rádi za své i potenciální zákazníci. Vždyť proč by s sebou měli nosit dvě – byť kapesní – zařízení, když jim postačí jeden mobilní telefon?

Displej je opravdu obrovský (65 x 96 bodů) a ačkoli by místy šel využít účelněji, větší na běžných mobilech nenajdete. Ovládání zachovalo standardy stanovené předchozími telefony Nokia, kvůli kterým se někteří uživatelé odmítají na jiné přístroje jen podívat. A přibyl váleček! Úžasný nástroj, který se inspiroval kolečkem na myši Microsoftu. Lze jím otáčet a rychle probíhat menu a seznamy, lze jej tisknout a volit tak vybranou funkci.

Hodily by se přesýpací hodiny?
Váleček naráží na vlastnost, na kterou si u mobilních telefonů budeme muset začít zvykat – na rychlost operačního systému. Válečkem tak můžete otáčet ohromnou rychlostí, ale operační systém se vám nepřizpůsobí a listování nebude o mnoho rychlejší než práce s tlačítky na starších Nokiích (otáčení válečkem je ale příjemnější než mačkání tlačítek). Bude také zajímavé sledovat, jak se válečku bude dařit po měsících používání telefonu. Mechanickým součástem hrozí největší opotřebení a to platí také o výsuvném krytu telefonu, ve kterém je umístěn mikrofon .

Znáte vůbec tolik lidí?Jedničku si zaslouží paměť telefonu. Kdybyste ke každému jménu přiřadili tři čísla a jeden textový záznam, vejde se jich do paměti rovných tisíc. Když využijete všech možností a ke jménu přiřadíte až pět čísel a dvě textové poznámky (e-mail, poštovní adresa nebo poznámka), bude jich sice méně, ale i tak je to množství, které průměrný uživatel jen těžko kompletně využije.

V menu Nokia 7110 je také položka kalendář. I přes obří displej sice zobrazení není nejpřehlednější, ale i tak se je možné kalendář prohlížet v měsíčním, týdenním a denním pohledu. Do kalendáře lze přidat poznámky o jednání (údaj s časem), upozornění, že máte někam zavolat, je možné přidat výroční události (typicky narozeniny) nebo jednoduché textové upomínky. Celkem jich může být až 660 a vzhledem k tomu, že telefon starší záznamy dokáže automaticky mazat, mělo by to stačit.

Nevěřte, že 7110 nahradí kapesní počítač
Nemyslím si, že Nokia 7110 může nahradit časově-organizační funkce kapesních počítačů. Nejdůležitější vlastností PDA je možnost jednoduše komunikovat s osobním počítačem, vyměňovat s ním data a to Nokia neumí. Zadávat texty přímo na mobilním telefonu bych nikomu nepřál a když telefon neumí synchronizovat svá data s programy na PC (např. Outlookem), jako organizátor není příliš použitelný. Časově-organizační funkce Nokia 7110 lze přirovnat k tzv. organizérům – levným elektronickým diářům. Těm ale právě z důvodu velmi omezených možností komunikace nepatři budoucnost.

Tímto článkem nechci zpochybňovat možnosti mobilního telefonu Nokia 7110, kterým se Nokia opět konkurenci vzdálila k nedohlednu. Je to však telefon, nikoli kapesní počítač, a i když podporuje některé z jeho běžných funkcí, jako náhradu PDA jej není nemůžu s klidným svědomím doporučit.

Test mobilního telefonu Nokia 7110 najdete v časopisu Mobility 1/00, první pohled na telefon je na webu Mobilit již nyní.

Diskuze (14) Další článek: Čtyři vylepšení pro tablet

Témata článku: Nokia, Kapesní počítač, Tel, Diáře, Mobilní telefony s tlačítky, První pohled, První měsíc, První funkce, První jméno, Používání telefonu, Test, Telefon, Obří zařízení, Mobilní telefony nokia 225, Kapesní diáře, Konec, Mobilní displej, Bosch, První článek


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5