Test: Stomegabit od UPC rok poté

UPC svůj stomegabit prodává už bezmála rok. Naposledy jsme ho zkoušeli ještě před ostrým startem. Jak ale vypadá praxe dnes? Je skutečně tak rychlý a dokážete ho vůbec využít?

Když jsme loni v září poprvé otestovali stomegabit od UPC, závěr byl asi takový, že sice dostanete skutečně nádhernou přenosovou rychlost, ale za velké peníze – cena měsíčního nejvyššího tarifu Fiber Power 100 se totiž tehdy vyšplhala až na 1 750 korun. A to je cena, která až příliš připomíná doby minulé, kdy jsme za trochu rychlejší internet platili nehorázné peníze.

Dnes už je ale situace jiná, UPC totiž svůj metalický „fiber“ zlevnilo. Padesátimegabit dnes tedy stojí 799 korun měsíčně a stomegabit pak baťovských 999 korun. Noví zákazníci se ale mohou první čtyři měsíce těšit na padesátiprocentní slevu, rychlé připojení je tedy přijde pouze na 400, respektive 500 korun.

Jak využít stomegabit

Pro jednotlivce bude stomegabit asi docela velké sousto, rodina se dvěma náročnými studenty, kde má prakticky každý svůj notebook a nechce být omezován sourozencem, který si prostě musí stáhnout poslední epizodu seriálu, už ale může být tisícikoruna za internet stravitelnou částkou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Modem dodávaný ke stomegabitovému internetu a srovnání s klasickým SURFboardem

Právě v dělbě stomegabitové rychlosti totiž spočívá hlavní kouzlo Fiberu. Pokud hodláte stahovat data rychlostí po přepočtu nějakých 12 MB/s, budete mít ve většině případů smůlu. Existuje totiž skutečně jen málo serverů, které jedné IP adrese přidělí takovou konektivitu. U drobných souborů, ze kterých se skládá webová stránka, pak už prakticky nerozpoznáte rozdíl. Pokud tedy svůj internet používáte pouze ke stahování pošty a běžnému surfování, oproti základnímu desetimegabitovému připojení nezískáte prakticky nic..

Stomegabit se ale naopak hodí tam, kde více lidí surfuje naráz a nikdo z nich nechce být omezován. Můžete stahovat velká data, můžete u toho koukat na hypotetické HD vysílání České televize ze zimních olympijských her, můžete paralelně s tím využívat nejrůznější synchronizační webová úložiště jako Dropbox, Mesh nebo SugarSync a ještě můžete koukat na 1080p video na YouTube a poslouchat internetové rádio Grooveshark. Tuto činnost ke všemu může v jednom okamžiku provozovat celá vaše rodina, skrze Wi-Fi router se mohou synchronizovat vaše chytré telefony a vy nic nepoznáte. Vše bude rychlé a stabilní.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tyto rychlosti jsem změřil před rokem. Zatímco populární Rapidshare šlo tehdy vytížit na 100 procent konektivity, současné rychlosti jsou menší, pohybují se okolo 1 MB/s na jedno spojení (stahování). Stahováním více souborů z Rapidsharu naráz jsem se během dvou měsíců dostal maximálně na 50-60 Mb/s. Z českých univerzitních FTP serverů ale můžete stahovat 12 MB/s i dnes. Opět ale platí, že musíte stahování rozdělit do více spojení – jednotlivé soubory totiž budete stahovat rychlostí maximálně okolo 3 MB/s.

Rychlý modem nestačí

UPC Fiber po téměř ročním ostrém provozu funguje výborně. Stomegabitovou rychlost jsem dosahoval prakticky neustále a to včetně večerních špiček. UPC je poslední roky poměrně stabilním poskytovatelem internetu a časté výpadky let minulých jsou ty tam.

Zároveň ale platí, že stomegabit není jen vyšší rychlost. Je to už jiná technologie, která vyžaduje specifický výkon. Vedle rychlých serverů, ke kterým se budete připojovat, tedy budete potřebovat i rychlý počítač. To samé bude platit i o routeru, pokud tedy budete chtít připojení sídlet i mezi další počítače nebo třeba NAS disk.

A tady už mohou nastat skutečné problémy. Vyzkoušel jsem nejvyšší Fiber Power 100 na dvou různých noteboocích a dvou Wi-Fi routerech. Aby to bylo co možná nejvíce černobílé, vybral jsem si vždy špičku v oboru a naopak už stárnoucího technologického otloukánka.


Starší 100Mb/s router: Linksys WRT54GL

Několik let starý model bude stále okupovat kdejakou skříň nebo kout za stolem leckteré české domácnosti. Disponuje 100Mb/s ethernetovu konektivitou a k dispozici je i základní 802.11b/g Wi-Fi s teoretickou rychlosti 54 Mb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Následující snímky z měřiče rychlosti Speedtest.net jsou pouze orientační a představují nejvyšší dosažené rychlosti. Během testování jsem Speedtest použil pro každou konfiguraci několikrát a při různých situacích, přičemž naměřené rychlosti oscilovaly v rozmezí asi 5 Mb/s pro rychlost stahování. Rychlost nahrávání se vždy pohybovala pouze mezi 5 až 6 Mb/s.

IBM T42

Klepněte pro větší obrázek

Asus U53J „bambus“

Klepněte pro větší obrázek

Můj starý pracovní notebook, na jehož výbornou klávesnici nedám dopustit, dnes už pochopitelně nemůže plnit náročné úkony. Během posledních let v něm zestárlo prakticky všechno a v nitru tepající Centrino se zapotí při každém pracovním cyklu. Notebook je zároveň vybavený běžnou ethernetovou konektivitou od Intelu s rychlostí 100 Mb/s. Jako operační systém zde slouží Windows XP SP3.Před pár dny se mi do rukou dostal výkonný notebook od Asusu – ano, je to ten s odolnou „bambusovou pokrývkou“. Uvnitř tepe Core i7 a notebook nabízí gigabitovou ethernetovou konektivitu a 802.11 b/g/n Wi-Fi.
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nový 1Gb/s router: Netgear WNR3500L

Proti starému průměrnému Wi-Fi routeru jsem postavil výkonný Netgear WNR3500L. Router disponuje 1Gb rozhraním pro čtveřici ethernetových portů a nechybí ani kompletní výbava bezdrátového Wi-Fi 802.11 b/g/n s teoretickou propustností až 300 Mb/s. Router disponuje také USB portem s podporou technologie ReadyShare, pomocí které můžete do lokální sítě nasdílet třeba úložiště na USB klíčence.

Klepněte pro větší obrázek

IBM T42

Asus U53J „bambus“

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak to tedy dopadlo?

Jak vidno, rozdíly jsou patrné, narazíte na ně ale právě při vyšších rychlostech. Pokud budete mít domov pokrytý několikamegabitovým ADSL, lokální metropolitní sítí nebo některým z nižších tarifů kabelovek, nepocítíte rozdíl. Síť budete moci rozvést pomocí běžného levného Wi-Fi routeru a internet poběží jak má. Problém nebude činit ani starší notebook se slabým procesorem a jednoduchou stomegabitovou síťovou kartou.

Pokud ale starší router napojíte na hlasový modem Motorola SBV6120E, který dostanete k Fiberu, může se stát, že využijete pouze část konektivity, plný stomegabit totiž router nezvládne, přestože by to pro něj dle specifikace neměl být žádný problém. V mém případě rázem klesla rychlost na pouhých 30 Mb/s na obou připojených počítačích.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Luxusu stomegabitové konektivity neužijete vždy, UPC ji totiž může garantovat pouze na své síti. To ostatně dokládají i tato měření se změnou cílové lokality. Rychlost tedy přirozeně klesá se vzdáleností a klesající propustností měřícího serveru

Pokud tedy plánujete rychlý internet a nechcete spoléhat na přímé připojení modemu s počítačem, určitě se poohlédněte po kvalitnějším routeru. Testovaný Netgear WNR3500L si se stomegabitovým tokem poradil bez jediného problému a nedotkla se ho ani žádná režie. Připojený notebook tedy dosahoval stejných rychlostí jako pří přímém spojení s modemem.

Dobře si v tomto případě vedl jak starší IBM T42, tak Asus U53J, který se ale díky rychlejší síťové kartě a systému dokázal přehoupnout přes magickou hranici 100 Mb/s.

Konečně přijatelnější cena

Stomegabit od UPC funguje a vzhledem k současné cenové politice na trhu není ani předražený. Samozřejmě bez problému najdete levnější operátory, kteří nabízí to samé, jedná se ale pouze o lokální nebo regionální provozovatele. Pokud některý posílí natolik, aby postoupil na celorepublikovou úroveň, možná se rozpoutá zajímavý konkurenční boj. Nejdále je v tomto dnes pravděpodobně brněnský Netbox, který má alespoň dle svých plánů budoucího pokrytí zálusk i na pražskou metropoli a další města.

Ceník kabelového internetu UPC (v akci první čtyři měsíce za 50% ceny)

TarifRychlost stahováníRychlost nahráváníCena
Fiber Power 1010 Mb/s1 Mb/s494 Kč
Fiber Power 2525 Mb/s1,5 Mb/s599 Kč
Fiber Power 5050 Mb/s5 Mb/s799 Kč
Fiber Power 100100 Mb/s10 Mb/s999 Kč


Zrychlete síť změnou konfigurace Windows

Máte pocit, že vaše vysokorychlostní připojení nejede na plný plyn? Vyzkoušjte několik tipů, jak správně nastavit registry Windows a webový prohlížeč, nebo si stáhněte aplikaci UPC Fiber Power Optimizer. Ačkoliv je autorem UPC, můžete ji použít pro každou rychlou síť, která se už přibližuje 100 Mb/s. Program v praxi úpravou registrů zlepší komunikaci na protokolu TCP a vypne kontrolu takzvaných black hole routerů, která může zpomalovat komunikaci. Fiber Power Optimizer můžete stáhnout z webu UPClive.cz.

Diskuze (60) Další článek: Z čeho se skládá Facebook. Je to stále PHP a Apache?

Témata článku: Byznys, Internet, Poskytovatelé internetu, UPC, Black hole, Slabé Wi-fi, Plný plyn, Hlavní kouzlo, Wi-Fi Router, Surfboard, Starý model, Orphans, Hole, Nejvyšší tarif, Rychlé spojení, Regionální televize, Sto, Rychlost, SpeedTest, Rychlý server, Vertical, Rychlé úložiště, Pot, Drobný soubor, Rychlý internet, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor