Test: Stomegabit od Netboxu rok poté

Před rokem jsme otestovali nastupující generaci stomegových připojení pro domácnosti. Před týdnem jste si mohli přečíst, co se za rok změnilo u UPC. Teď se podíváme na Netbox.
Test: Stomegabit od Netboxu rok poté

Před přečtením tohoto článku důrazně doporučuji začít právě povídáním Jakuba Čížka o měření rychlosti internetu od UPC. Kromě rychlostí, které můžete přímo porovnávat, se také dozvíte, jak velký vliv má na využití takovéhoto připojení použití router a počítač

Před rokem byl stomegabitový internet od Netboxu (společnost, která jej provozuje, se jmenuje Smart Comp.) jasně lepší volbou – nejen, že nabízel symetrickou rychlost v obou směrech, ale navíc byl i výrazně levnější. Totéž platí i letos, pokud jste se ale už teď namlsali, raději se předem netěšte. Na rozdíl od UPC není Netbox dostupný na tak velké části území. Přestože stále expanduje, je k dispozici jen v Brně, Praze, Olomouci, Opavě, Jihlavě, Zlíně, Havlíčkově Brodě a Novém Jičíně a zejména pokrytí Prahy je přitom spíše symbolické. Stejně jako u UPC i zde se vyplatí sledovat akce pro nové zákazníky.

Ceník Netbox

TarifRychlost stahováníRychlost nahráváníCena
Click2 Mb/s1 Mb/s336 Kč
Fun17 Mb/s2 Mb/s481 Kč
Smart35 Mb/s5 Mb/s672 Kč
Rapid 100100 Mb/s100 Mb/s789 Kč

Při pohledu do tabulky je vidět, že tarif Rapid 100 je skutečným exotem na českém trhu, protože jde o symetrické připojení. Pokud o něm budete uvažovat, má navíc Netbox ještě neodolatelné lákadlo v podobě balíčků, kde k internetu dostanete kabelovou televizi a telefon. To by nebylo nic speciálního, ale cena balíčku Opti, který má internet 100/100 a 55 TV programů je jen 806 Kč!

Pořád stahujeme rychle

Stejně jako před rokem bylo i tentokrát téměř nemožné nastolit situaci, kdy by byla linka plně využitá. Stahování z běžných serverů (včetně obvyklého využití Rapidshare) se málokdy dostane nad hranici 40 Mb/s, při paralelním stahování začnete patrně narážet i na limity zahraniční konektivity celé ČR, případně na limity peeringu. Není se přitom co divit (a ani na co nadávat). Kapacita páteřních linek se měří v jednotkách a desítkách Gb/s - na první pohled to vypadá skvěle, ale linka s kapacitou 1 Gb/s dokáže při plné rychlosti obsloužit jen deset uživatelů stahujících na stomegabitovém internetu!

Ve skutečnosti není nic tak horké a zcela souběžné stahování se nekoná - už proto, že na stomegovém kabelu stáhnete věci opravdu rychle. Při hledání rychlých serverů tak posloužil nejen náš firemní stroj, ale také FTP servery univerzit. Při souběžném stahování jsem se v "mimošpičce" dostávat na hodnoty přibližně stejné jako před rokem: maxima šplhala lehce nad 80 Mb/s. Největších úspěchů dosáhnete samozřejmě s paralelním stahováním přes Rapidshare, kde se rychlost mimo špičku dostane na limity samotného kabelu (i přes 90 Mb/s).

Mnohem zajímavější jsou samozřejmě testy v době špičky, které lépe odpovídají reálnému využití. Ani zde se kupodivu Netbox nijak nezhoršil (ač počet stomegových uživatelů roste). Jak reálné testy, tak měření na známém serveru Speedtest.net ukazovaly rychlost mezi 50 a 70 Mb/s.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ještě nedávno byly rychlosti mezi Netboxem a UPC v rámci Brna  mizerné, teď se vše změnilo - dokonce i upload je rychlý. Stejně jako Jakub Čížek jsem i já změřit rychlost zahraniční konektivity. Je prakticky stejná jako u UPC, jen u uploadu nejsem limitován samotným tarifem a Netbox má podle všeho lepší RTT (tedy ping).

Upload bez konkurence

kromě ceny je na tarifu Rapid 100 nejzajímavější samozřejmě rychlost uploadu. Pro běžné domácí použití je samozřejmě téměř k ničemu - ani servery typu Rapidshare vám nedovolí nahrávat maximální rychlostí. Mnohem užitečnější je v případě, že se do práce či školy připojujete přes VPN. Iluze práce v lokální sítí je téměř dokonalá, na serverových úložištích umístěných na druhé straně města pracujete stejně, jako by byly u vás v obýváku (samozřejmě v mantinelech 100Mb/s sítě). Při testech s firemním serverem jsem se snadno dostával na hodnoty nad 70 Mb/s.

Testování maximální rychlosti proběhlo přímo na kabelu. Při připojení přes moderní router je pokles rychlosti prakticky neměřitelný, jiné je to v případě připojení přes Wi-Fi. Všechny starší standardy nedokážou linku vytížit, limitovat vás ale bude i 802.11n. Není to nic tragického, pokud vás ale zajímá maximální datová propustnost routerů v reálném nasazení, stáhněte si zdarma Computer 8/10 s testem domácích Wi-Fi routerů. Nejrychlejší router dosahoval rychlostí okolo 80 Mb/s.

Subjektivně

Pokud bych nechtěl pracovat přes VPN (a samozřejmě připravovat takovéto testy), pořízení tarifu Rapid 100 bych si i za takto krásnou cenu rozmyslel. Neměl bych pro něj prostě rozumné využítí a bez problémů by mi postačil levnější tarif s rychlostmi 35/5 Mb/s. I tak už běžně nepoužívám maximální rychlost, všechny mé notebooky jsou mimo testování připojeny přes Wi-Fi. Ty, které mají 802.11g se musí spokojit s rychlostmi mnohem nižšími, i stroj s 802.11n dosahuje maximálních rychlostí okolo 65 Mb/s.

Diskuze (20) Další článek: Dell připravuje netbooky s Chrome OS

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, Netbox, Statistiky, Reálné použití, Pot, Datová propustnost, Rychlost, SMART comp, Rapidshare, Rapid, Rychlý server, Reálné využití, Maximální cena, Wi-Fi Router, Využitá kapacita, Běžné pořízení, Upload, Smart TV, Maximální rychlost, Test, Jičín, Stahování, Opava, Symetrické připojení, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 3

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11