Test: Stomegabit od Netboxu rok poté

Před rokem jsme otestovali nastupující generaci stomegových připojení pro domácnosti. Před týdnem jste si mohli přečíst, co se za rok změnilo u UPC. Teď se podíváme na Netbox.
Test: Stomegabit od Netboxu rok poté

Před přečtením tohoto článku důrazně doporučuji začít právě povídáním Jakuba Čížka o měření rychlosti internetu od UPC. Kromě rychlostí, které můžete přímo porovnávat, se také dozvíte, jak velký vliv má na využití takovéhoto připojení použití router a počítač

Před rokem byl stomegabitový internet od Netboxu (společnost, která jej provozuje, se jmenuje Smart Comp.) jasně lepší volbou – nejen, že nabízel symetrickou rychlost v obou směrech, ale navíc byl i výrazně levnější. Totéž platí i letos, pokud jste se ale už teď namlsali, raději se předem netěšte. Na rozdíl od UPC není Netbox dostupný na tak velké části území. Přestože stále expanduje, je k dispozici jen v Brně, Praze, Olomouci, Opavě, Jihlavě, Zlíně, Havlíčkově Brodě a Novém Jičíně a zejména pokrytí Prahy je přitom spíše symbolické. Stejně jako u UPC i zde se vyplatí sledovat akce pro nové zákazníky.

Ceník Netbox

TarifRychlost stahováníRychlost nahráváníCena
Click2 Mb/s1 Mb/s336 Kč
Fun17 Mb/s2 Mb/s481 Kč
Smart35 Mb/s5 Mb/s672 Kč
Rapid 100100 Mb/s100 Mb/s789 Kč

Při pohledu do tabulky je vidět, že tarif Rapid 100 je skutečným exotem na českém trhu, protože jde o symetrické připojení. Pokud o něm budete uvažovat, má navíc Netbox ještě neodolatelné lákadlo v podobě balíčků, kde k internetu dostanete kabelovou televizi a telefon. To by nebylo nic speciálního, ale cena balíčku Opti, který má internet 100/100 a 55 TV programů je jen 806 Kč!

Pořád stahujeme rychle

Stejně jako před rokem bylo i tentokrát téměř nemožné nastolit situaci, kdy by byla linka plně využitá. Stahování z běžných serverů (včetně obvyklého využití Rapidshare) se málokdy dostane nad hranici 40 Mb/s, při paralelním stahování začnete patrně narážet i na limity zahraniční konektivity celé ČR, případně na limity peeringu. Není se přitom co divit (a ani na co nadávat). Kapacita páteřních linek se měří v jednotkách a desítkách Gb/s - na první pohled to vypadá skvěle, ale linka s kapacitou 1 Gb/s dokáže při plné rychlosti obsloužit jen deset uživatelů stahujících na stomegabitovém internetu!

Ve skutečnosti není nic tak horké a zcela souběžné stahování se nekoná - už proto, že na stomegovém kabelu stáhnete věci opravdu rychle. Při hledání rychlých serverů tak posloužil nejen náš firemní stroj, ale také FTP servery univerzit. Při souběžném stahování jsem se v "mimošpičce" dostávat na hodnoty přibližně stejné jako před rokem: maxima šplhala lehce nad 80 Mb/s. Největších úspěchů dosáhnete samozřejmě s paralelním stahováním přes Rapidshare, kde se rychlost mimo špičku dostane na limity samotného kabelu (i přes 90 Mb/s).

Mnohem zajímavější jsou samozřejmě testy v době špičky, které lépe odpovídají reálnému využití. Ani zde se kupodivu Netbox nijak nezhoršil (ač počet stomegových uživatelů roste). Jak reálné testy, tak měření na známém serveru Speedtest.net ukazovaly rychlost mezi 50 a 70 Mb/s.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ještě nedávno byly rychlosti mezi Netboxem a UPC v rámci Brna  mizerné, teď se vše změnilo - dokonce i upload je rychlý. Stejně jako Jakub Čížek jsem i já změřit rychlost zahraniční konektivity. Je prakticky stejná jako u UPC, jen u uploadu nejsem limitován samotným tarifem a Netbox má podle všeho lepší RTT (tedy ping).

Upload bez konkurence

kromě ceny je na tarifu Rapid 100 nejzajímavější samozřejmě rychlost uploadu. Pro běžné domácí použití je samozřejmě téměř k ničemu - ani servery typu Rapidshare vám nedovolí nahrávat maximální rychlostí. Mnohem užitečnější je v případě, že se do práce či školy připojujete přes VPN. Iluze práce v lokální sítí je téměř dokonalá, na serverových úložištích umístěných na druhé straně města pracujete stejně, jako by byly u vás v obýváku (samozřejmě v mantinelech 100Mb/s sítě). Při testech s firemním serverem jsem se snadno dostával na hodnoty nad 70 Mb/s.

Testování maximální rychlosti proběhlo přímo na kabelu. Při připojení přes moderní router je pokles rychlosti prakticky neměřitelný, jiné je to v případě připojení přes Wi-Fi. Všechny starší standardy nedokážou linku vytížit, limitovat vás ale bude i 802.11n. Není to nic tragického, pokud vás ale zajímá maximální datová propustnost routerů v reálném nasazení, stáhněte si zdarma Computer 8/10 s testem domácích Wi-Fi routerů. Nejrychlejší router dosahoval rychlostí okolo 80 Mb/s.

Subjektivně

Pokud bych nechtěl pracovat přes VPN (a samozřejmě připravovat takovéto testy), pořízení tarifu Rapid 100 bych si i za takto krásnou cenu rozmyslel. Neměl bych pro něj prostě rozumné využítí a bez problémů by mi postačil levnější tarif s rychlostmi 35/5 Mb/s. I tak už běžně nepoužívám maximální rychlost, všechny mé notebooky jsou mimo testování připojeny přes Wi-Fi. Ty, které mají 802.11g se musí spokojit s rychlostmi mnohem nižšími, i stroj s 802.11n dosahuje maximálních rychlostí okolo 65 Mb/s.

Diskuze (20) Další článek: Dell připravuje netbooky s Chrome OS

Témata článku: Internet, Statistiky, Netbox, Poskytovatelé internetu, Reálná rychlost, Smart TV, Rapidshare, Maximální rychlost, Rapid, Jičín, Upload, Reálné použití, Maximální hodnota, Pot, Běžné pořízení, Rychlý server, Využitá kapacita, Datová propustnost, Stahování, Reálné využití, Symetrické připojení, Sto, Wi-Fi Router, SMART comp, Maximální cena


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů