Test reproduktorových sestav 5.1

Dnes už prostorovým zvukem zaměstnáte šest a více reproduktorů. S výběrem sestav 5.1 vám pomůže i náš test.

Slovníček

RMS (Root Mean Square) efektivní, sinusový – trvale dosahovaný výkon, často uváděný při 1 kHz s celkovým maximálním zkreslením (THD) pod 10 %. Tento údaj by měl vypovídat o skutečném výkonu sestavy, ale často je udáván při vyšším zkreslení

RMS Max (RMS maximální špičkový) – výkon dosahovaný po zcela krátké okamžiky (obvykle 20 ms), často je to dvojnásobek RMS.

P.M.P.O. (Peak Music Power Output) – tzv. špičkový hudební výkon. Zcela nestandardizovaný údaj oblíbený zejména obchodníky na tržnicích. O skutečném výkonu neřekne téměř nic a seriózní výrobce takový údaj neuvádí

THX (Thomson Holman eXperiment) – certifikace THX zaručuje, že zařízení splňuje vysoké nároky na věrnost zvuku při sledování filmů DVD. V praxi má ale několik kategorií, pro které platí zcela odlišná kvalitativní kritéria. Certifikát THX u počítačových reproduktorů rozhodně po zvukové stránce neznamená totéž co tentýž certifikát pro ozvučení sálového kina

Minulý týden jsme testovali sluchátka. Ani výběr reproduktorů není snadný. Hezký vzhled nic neznamená, s udávanými ohromujícími parametry na krabicích je to podobné. Zda vybraný model skutečně hraje a nevydává jen „nějaké zvuky“ ukáže až zkouška poslechem. V našem testu vám poradíme, které reproduktory udělají vašim uším radost a kterým se raději vyhnout. 

 

Hned v úvodu budeme muset zklamat všechny, které jsme mohli nalákat natolik, že už oprašují své lampové zesilovače za desítky tisíc s tím, že k nim konečně najdou ty pravé reproduktory. Ač by to bylo krásné, většina z nás má rozpočet omezený a do poslechového komfortu příliš investovat nemohou. Nicméně i za poměrně malé peníze se dají pořídit reproduktory k počítači nebo zkrátka pro běžné domácí účely, jež mají slušný zvuk.

Na co se při výběru reproduktorů zaměřit

Aby reproduktory dobře hrály, musí splnit celou řadu podmínek. Jednou z nich je použití nejdokonalejších nebo alespoň poměrně kvalitních materiálů. Sebelepší měniče v lehkém plastu nedokáží vykouzlit to, co průměrně kvalitní v dřevotřískovém šasi. V zásadě je tedy lepší vyvarovat se sestavám, které mají satelity z lehkých plastů. Pokud je ale plast kvalitní a dostatečně tuhý, dokáže v této cenové kategorii podávat i lepší výsledky než dřevo.

Ať je provedení satelitů takové či makové, standardem už je použití dřeva (či spíše dřevotřísky) nebo velmi kvalitního a tuhého plastu u subwooferu. Rozhodně byste měli nechat bez povšimnutí sestavy, jejichž subwoofery jsou z lehkého plastu a při poklepání vydávají zvuky jako dětské hračky. Také byste se měli vyvarovat materiálů, které se zvenku jako dřevotříska tváří, ale ve skutečnosti jsou jen lisovaným papírem. Takové provedení se občas vyskytne u velmi levných sestav a dají se poznat podle zvuku (opět třeba při poklepání) a podle nižší hmotnosti.

Pryč se šumy, brumy a jinými neduhy

Důležité je sledovat, zdali reproduktory netrpí šumem či brumem (případně jiným rušením). Pokud hrají, tak nějaký šum či brum zaregistrujete jen těžko. Problém ale nastává, pokud zrovna nic neposloucháte a nemáte ve zvyku reproduktory při každé nečinnosti úplně vypínat. Obzvláště by vás to mělo zajímat, máte-li reproduktory umístěny poměrně blízko sebe – obvykle hned vedle monitoru. S neustále znějícím šumem se vám u počítače nebude dobře pracovat.

Nestačí ale sledovat jen přední reproduktory, obvykle více rušivých zvuků vydávají zadní satelity. Stejně tak si poslechněte i samotný subwoofer, zdali z něj nevychází brum (byť i slabší). Pokud bude místnost s takovou sestavou tichá a nedejbože v ní budete i spát, mohou být tyto rušivé zvuky velmi nepříjemné. Sledujte rušení i v režimu stand by, kdy jsou reproduktory jakoby vypnuté, ale stále je aktivní napájecí a řídící část. Rušení může způsobovat například méně kvalitní transformátor.

Výkon není podstatný

Při výběru sestavy zvažte, jaký výkon vlastně potřebujete. Do malého bytu nemá příliš velký smysl požadovat sestavu se stovkami wattů RMS výkonu a zrovna tak si pro ozvučení malé zahradní diskotéky nevystačíte s aparaturou, která těchto wattů má jen několik desítek. V každém případě ignorujte výkonové údaje za zkratkou P.M.P.O, protože o reálném výkonu neříkají takřka nic. Hodnota RMS je vypovídající mnohem více, ale stále nemáte přehled o reálně využitelném výkonu, protože některé sestavy už například nad polovičním výkonem začínají svůj zvukový projev výrazně zkreslovat.

Komfort a pohodlí

Dbejte na přístupnost a pohodlnost ovládání – nestačí jen regulace hlasitosti. Dobrá sestava by neměla mít problém ani s nastavením basů, výšek, úrovně předních a zadních satelitů, úrovně centrálního reproduktoru a případně i přepínáním vstupů. I když má sestava kromě běžného 5.1 vstupu i přídavný stereo vstup, ne vždy umožňuje mezi těmito vstupy přepínat. V praxi to pak znamená, že zvuky z obou vstupů se prolínají a v takovém případě je tedy nutné nežádoucí zvuk ručně ztlumit. S tímto se setkáte například u sestav Creative GigaWorks ProGamer G500 THX, Sony SRS-D511 nebo Sencor SPS 1001.

Důležité také je, aby bylo nastavení dobře dosažitelné, tzn. buď dálkovým ovladačem s dobrým dosahem, nebo dálkovým ovladačem drátovým, ale rozhodně ne pouze na nepřístupné zadní straně subwooferu, jako tomu je například u sestavy Labtec Arena 685.

Některé sestavy mají navíc

Nikde není psáno, že danou sestavu musíte nutně využít jen s počítačem. Proč byste k ní nemohli například připojit DVD přehrávač či cokoli jiného a udělat z ní plnohodnotnou součást domácího kina? Nejen z těchto důvodů je lepší, pokud má sestava vstupní konektory typu cinch. Odpadají tak problémy se sháněním příslušných redukcí.

Při výběru reproduktorové sestavy také zvažte možnosti propojení se zvukovým zdrojem. Dražší sestavy jsou vybaveny digitálními vstupy a přenos informací je u nich realizován optickým nebo koaxiálním kabelem. Pokud jste například vybaveni domácím kinem s kvalitními reproduktory a receiverem a chcete s ním propojit i počítač, pak propojení digitální cestou rozhodně zvažte. Digitální výstup má totiž mnoho lepších zvukových karet a výjimkou dnes nejsou ani integrované zvukové kodeky na základních deskách.

 

Témata článku: Video, Sestavy, TES, Rušivý zvuk, Genius, Test, Zvuková stránka, Aktivní zvuk, Subwoofer, Ohromující parametr, Celkové provedení, Praktické řešení, Dobrý dosah, Membrána, Samec, Jack, Receiver, Zvukovod, Výškový reproduktor, Náročný posluchač, Matrix, Basová složka, Dálkový ovladač, Parametr, ReproduktorSrovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika