Test Radeonu HD 2900 XT: R600 je konečně tady!

Na novém Radeonu poháněném čipem R600 jsme změřili všechno, co se dalo – tedy i výkon pod Windows Vista.
Test Radeonu HD 2900 XT: R600 je konečně tady!

Uživatele, kteří nehledí jen na snímkovou frekvenci, určitě potěší, že ATI svůj vysoce kvalitní režim anizotropního filtrování (technika zlepšující vzhled především vzdálenějších textur) nastavila nově jako jediný a implicitní. Anizotropní filtrování se dočkalo drobných vylepšení v podobě optimalizací pro situace, kde dosud nefungovalo ideálně. I tak ale zůstaly mírně úhlové optimalizace (daň rychlosti) a pokud na kartách nVidia nastavíte vysoce kvalitní režim, bude výsledek ještě o malý chloupek lepší. Kaliforňané však mají větší minus za to, že tento režim není nastaven implicitně.

Mnohem větších změn doznal anti-aliasing. ATI v něm bylo vždy průkopníkem a až do příchodu GeForce 8800 mělo nad nVidií technologicky navrch. I minulá generace (Radeony X1000) podporuje kromě běžného vyhlazování hran – metodou multi-sampling – adaptivní anti-aliasing (vyhlazuje hrany na průhledných texturách jako např. ploty, listí apod.), Super AA (anti-aliasing v režimu CrossFire) a tzv. dočasný anti-aliasing (temporal – funguje pomocí rychlého promítnutí dvou po sobě jdoucí snímků s různým rozložením vzorků anti-aliasingu a pro lidské oko se vyhlazování jeví jako dvojnásobného stupně při zachování výpočetní náročnosti).Schéma práce režimů anti-aliasingu R600: Vlevo běžný multi-sampling (osm vzorků na pixel, režim označován jako box), uprostřed úzká oblast – režim, kdy se do výpočtu barvy aktuálně zpracovávaného pixelu započte ještě barva ze vzorků odebraných v pixelech sousedních, vpravo pak nejkvalitnější široká oblast fungující na stejném principu ale počítající s ještě více vzorky od „sousedů“.


16× CFAA ve spojení s adaptivním vyhlazováním v ukázce ze hry Half-Life 2 (vlevo bez anti-aliasingu, vpravo se zmíněnou kombinací) – doufejme, že se nepotvrdí obavy, že by v některých případech mohl CFAA kvůli počítání se sousedními pixely rozmazávat podobně jako Quincunx nVidie. Pravděpodobnost by měla být v každém případě nižší, protože se počítá více vzorků z vlastního pixelu (klepněte pro zvětšení) (zdroj: AMD).

Nejenže ATI GeForce 8800 dohnala (16× vyhlazování), ale v některých ohledech i překonala. Neumí sice přímo 16× MSAA, ale nabízí zcela nový přístup – CFAA (Custom Filter Anti-Aliasing, více na obrázku). Při něm počítá i se vzorky ze sousedních pixelů a zatím to vypadá, že výsledky jsou pro všemožné úhly velice dobré. CFAA funguje se všemi předchozími technologiemi anti-aliasingu od ATI dohromady, funguje samozřejmě i s HDR. Díky plné programovatelnosti může ATI kdykoli algoritmus změnit a zlepšit tak výkon nebo výslednou kvalitu vyhlazení. Alias je hodně závislý na lidském vnímání, a tak může hledání ideálního rozložení vzorků pro vyšší režimy trvat.Teselace v praxi – nová jednotka v GPU dokáže (s hardwarovou akcelerací) dopočítat jemnější trojúhelníkovou síť předtím, než je na model nanesena normálová/displacement mapa dodávající detaily. Pro dopočítání je možno použít vícero algoritmů (N-pláty, Bezier, B-spline, NURBS nebo Catmull-Clark) a teselace je adaptivní (programátor může kontrolovat, kde se má a kde se nemá použít).

Filmovým maniakům

Pro ty, kteří si grafiku nekupují kvůli hrám, má ATI tak trochu po vzoru nVidie připraven úplně nový videoprocesor (UVD). Ten by měl akcelerovat ještě více úloh souvisejících s přehráváním videa (především toho HD) než G84 z GeForce 8600 (resp. akceleruje to samé, ale podle AMD nVidia zatím neakceleruje bitstream processsing a entropy encody v případě VC1, ale jen u H.264/AVC). V oblíbeném HQV benchmarku ATI nVidii dohnala a nejlepší čipy obou firem dosahují 128 ze 130 bodů (118 v PAL verzi). Test akcelerace videa náročných HD filmů vám přineseme v jednom z příštích čísel časopisu Computer.

S videem je spjata další novinka nových Radeonů. Nabízejí totiž výstup HDMI (přes speciální redukci z DVI-I výstupu, který tedy ve svých pinech přenáší i zvuk) a zvukový kodek. Díky tomu nemusíte zapojovat ještě další kabel pro audio a také můžete odděleně ovládat systémový zvuk a zvuk patřící k HDMI. Akcelerace videa a podpora HDMI včetně zvuku je zahrnuta pod název Avivo HD.


Prezentace v Tunisu: Máme tu HD video na Blu-ray disku, datový tok 20–30 Mb/s, kodek MPEG-4 AVC (klepnutím zvětšete)Zátěž procesoru je přitom pod 20 % (klepnutím zvětšete)


Oboje dohromady, abyste věřili, že je to opravdu při přehrávaní filmu a současně.
Teď už jen věřit, že v bedně vedle monitoru byl opravdu Radeon HD 2400 (klepnutím zvětšete)

 

Témata článku: Windows, Call, Call of Duty 2, Maniak, Obraz, Výhrada, Verse, Možný případ, Far Cry 3, Aritmetika, Far Cry, Velká ztráta, Nová jednotka, Test, Vertikální synchronizace, Šroubek, Lidské vnímání, Poslední ovladač, Sousední pixel, Grafická divize, Cell, Far Cry 2, VLIW, Detail, Výpočetní náročnost


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize