Test počítače - sestava Lynx pro multimediální vyžití

Do rukou se nám tentokrát dostal stolní počítač, který není na první pohled ničím výjimečný, ale přesto je na něm něco víc. Tentokrát to byla výtečná multimediální kombinace. Přemýšlíte-li o velmi silném domácím počítači pro hraní a zároveň jej chcete využít například jako televizi nebo rádio, pak by vás právě tento test měl zaujmout.
Kapitoly článku
Dnes jsou i ty nejvýkonnější sestavy celkem dostupné. Proto je zřejmé, že tam, kde kroky k nejvyššímu výkonu končí, začínají investice do dalších komponent. Velký LCD displej, vypalovačky CD a DVD, krásný kryt, přetaktování nebo monstrózní zvukové sestavy – to jsou již mnohokrát prověřené možnosti. Stále však zůstává něčím nezvyklým, má-li váš domácí počítač televizi s dálkovým ovladačem, rádio, umí stříhat video, nebo zobrazovat na dva monitory. Další vývoj nám přitom naznačuje, že právě tyto nezvyklosti budou pro budoucí počítače samozřejmostí. Je tedy na čase začít se věnovat i jim. A co je tedy u takového obyčejného počítače nezvyklé?

Vnější provedení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovali jsme sestavu LYNX od firmy Levi. Tmavý design jejich krytu byl své doby možná nevšední, dnes už však ničím nepřekvapí. Nehezký ale není. Co jsme ocenili, jsou nožičky, které je možné vysunout do stran a tím zajistit lepší stabilitu počítače. Vnitřní uspořádání je dobré, nic výrazně nebrání přirozenému toku vzduchu, prostoru je zde dostatek i pro velké chladiče a karty. Jako zdroj posloužil velice kvalitní 350W A-Open.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon

Výkon je stále podstatný. Bez výkonu není zábava. A tak je základem naší sestavy procesor AMD Athlon XP 3200+ (jádro Barton), který je – do doby než přijdou 64bitové procesory - vrcholem nabídky AMD pro domácí počítače.

Jeho takt 2200MHz (200x11) v kombinaci se 400MHz DDR (200x2) sběrnicí a DualChannel DDR paměťmi podává slušný výkon i pro náročné aplikace. Nemohu toto řešení neporovnat s adekvátním konkurenčním řešením Intelu (3200MHz, 800MHz sběrnice, DualChannel paměti). Výsledky měření vždy jasně hovoří pro Intel, byť jsou rozdíly celkem malé. Měl jsem možnost tyto konkurenty porovnat a bohužel musím konstatovat, že i z hlediska běžného uživatele je rozdíl výkonů patrný. Navíc rozdíl cen těchto vrcholových řešení není zas tak dramatický. Osobně bych volil spíše řešení od Intelu.

Základní deska je společně s procesorem tím nejdůležitějším. Pro našeho Bartona bylo zvoleno řešení od MSI nesoucí označení K7N2 DELTA-ILSR. Tato základní deska je pro AMD jednou z nejlepších na trhu, je postavena na čipsetu nForce2 SPP, soupis jejích parametrů je značně rozsáhlý, ovšem je myslím zbytečné všechno zde jmenovat, tedy jen ve zkratce: AGP8x, DualChannel DDR paměti, UltraATA 133, USB2.0, FireWire, 5.1 zvukovou kartu, 5xPCI a jeden ACR (Advanced Communication Riser) slot a 100Mbit LAN. Počítač byl vybaven 512MB DDR paměti pro 400MHz ve dvou modulech po 256MB, to proto, aby mohla být využíta funkce pamětí DualChannel. Navíc ještě S-ATA RAID diskové pole od Promise.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mezi další vybavení počítače patřila samozřejmě disketová mechanika, dále pak dvě mechaniky od ASUSu. Jedna DVD-ROM (E616) 48xCD a 6xDVD a jedna DVD-RW (DRW-0402P). Parametry jsou pro CD 32x čtení, 16x zápis a pro DVD 4x čtení a 2x zápis. Pokud tedy potřebujete svá data zálohovat, nic vám v cestě nebrání.

Zajímavostí naší sestavy ovšem bylo diskové řešení. Dva disky Seagate Barracuda V 120GB a řadič Promise (on-board) RAID 0, dohromady tedy rychlých 240GB!

Pro neznalé terminologie podám jen jednoduché vysvětlení. RAID 0 slouží ke zvýšení výkonu systému pevných disků při čtení a zápisu dat na disk. Proces se označuje jako "Stripping", používá se při něm dvou nebo více pevných disků pro znásobení rychlosti. Data jsou RAID řadičem rozdělena a ukládána současně na dva disky - polovina souboru na jeden disk, druhá na druhý disk. Data jsou dělena “za běhu” na menší části o určité velikosti (např. 8 KB) a ty jsou ukládány na oba disky současně. Neznamená to tedy, že první polovina souboru je na prvním disku, druhá polovina na druhém. Uložení 100 MB souboru na RAID 0 pole se dvěma disky zabere stejnou dobu jako uložení 50 MB souboru na jeden disk (teoreticky, v praxi samozřejmě ideálu nedosahujeme). Podobné je to při čtení. Důležité, co si musíme uvědomit je, že RAID 0 nezvyšuje v žádném případě bezpečnost uložených dat, spíše naopak. Pokud „odejde“ jeden z disků, téměř jistě budou data na druhém disku také nepoužitelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Něco navíc

Počítač, který byl podroben našim testům však měl pár zajímavostí navíc. První z nich byla grafická karta Radeon 9800 Pro se 128MB DDR paměti. Výkony byly výtečné. S touto grafickou kartou si zahrajete všechny dnešní hry a jistě je i dobrou investicí do budoucna - na této sestavě by měl jít bez problémů hrát i očekávaný Doom3.

Klepněte pro větší obrázek

Co nás ovšem zaujalo ještě více byla televizní karta a FM rádio v provedení od Leadtek Winfast TV2000 XP DeLuxe.

Klepněte pro větší obrázek

Co se kvality TV týká, citlivost tuneru je lehce nadprůměrná, ovšem zhodnotil bych to asi tak, že chcete-li kvalitní obraz, je zapotřebí také kvalitního signálu. Se slabším signálem má tuner (Philips) značné potíže. Tato karta se však řadí do nižší cenové kategorie, kde pravděpodobně představuje to nejlepší. Ostatně její vybavení je také obstojné – dálkový ovladač i s bateriemi, audiokabel pro propojení se zvukovou kartou, kabel SVHS na kompozitní vstup, kabel s čidlem pro dálkový ovladač a anténu pro rádio.

Dálkový ovladač je navíc velice příjemný, lehký, tlačítka jsou i barevně rozlišená a s jeho ovládáním nebyly nejmenší potíže. Co se zvuku týká, u televize je lehce nevyvážený (měkké basy, přebuzené výšky), zato u stereo-FM rádia jsem byl velmi mile překvapen – vyváženost zvuku byla jednou z nejlepších, kterou jsem měl možnost na PC slyšet. Mezi softwarové vybavení patří jedno CD s aplikací WinFast PVR pro přehrávání a zachytávání videa i radia (MPEG-1/MPEG-2/MPEG-4/WMV/VCD/DVD video a MP3/WMA formát) a dvě CD, na kterých jsou aplikace uLead Cool3D SE a VideoStudio6 SE.

 

Témata článku: Video, Multimédia, Sestavy, Mile, Test, Vnější provedení, Multimediální, Uložená data, Raid, FM Tuner, Tmavý design, Televize s DVD, Radius, Alps, Dálkový ovladač, Dobré řešení, Delta, Televize Philips, Sestava, Lynx, Kvalitní signál, Ovladač grafické karty AMD, Dálkové ovladače, Jednoduché vysvětlení, SES


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku