Solární energie | Srovnávací test

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Výroba energie ze slunce je lákavá nejen pro napájení domácnosti, ale i pro drobnou elektroniku. Až v poslední době jsou tyhle přenosné panely opravdu použitelné – v živé paměti mám test prvních pokusů před deseti lety. Byly neforemné, nespolehlivé a měly mizernou účinnost. Vývoj je však posunul a dnešní modely jsou užitečná zařízení.

Problém s dostupností

Tentokrát nepůjde o přímé srovnání modelů v jedné produktové kategorii, test má spíše přehledovou formu, otestovali jsme solární powerbanku, přenosné panely s výkonem 21–28 W a velký panel s udávaným výkonem 200 W. Mohli jsme si tak udělat představu o tom, zda jsou panely použitelné v celém tomto výkonovém spektru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Malé panely do 30 W jsou skladné a tenké, snadno je přibalíte do batohu. Tloušťku nejvíc zvětší elektronika s konektory USB a integrovaným ampérmetrem.

Zastoupené modely neodpovídají našim ideálním představám při plánování testu. A může za to především opravdu mizerná dostupnost solárních nabíječek v době plánování (květen). Do testu se například nepodařilo sehnat žádný z panelů o výkonu 50–100 W. Lákavou padesátiwattovou volbou byl model Quechua (privátní značka Decathlonu), stejně jako na tuzemském trhu oblíbené panely Viking.

Z Maďarska k nám nedoputoval panel Choetech a beznadějně vyprodané byly modely Goalzero. Většina zástupců těchto značek však zápůjčky přislíbila, takže je otestujeme v následujících měsících. Prvotním důvodem nedostatku jsou pokračující problémy v dodavatelských řetězcích a zvýšená poptávka v reakci na ukrajinský konflikt a energetickou nejistotu.

Tato situace neznamená pro test úplnou tragédii. Jak ukazují měření a podobnosti jednotlivých modelů, výsledky lze orientačně škálovat i na další výkonnostní kategorie. Například z největšího zastoupeného modelu s výkonem 200 W si uděláte dobrý obrázek o tom, jak bude fungovat poloviční model stejného výrobce.

Abecední seznam testovaných modelů

  • AlzaPower MAX-E 200W
  • Anker PowerPort Solar 21W
  • BigBlue Solar Pack 28W
  • Crossio SolarPower 28W
  • Sandberg Solar Powerbank 16000

Poděkování za zápůjčku

Produkty značek Anker a BigBlue zapůjčila společnost Alfapower.cz 

Klepněte pro větší obrázek

Powerbanku Sandberg zapůjčila společnost CZC.cz

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální výkony

Koncept většiny solárních nabíječek do nějakých 35 W udávaného výkonu je shodný. Jde o skládačku sedmiwattových panelů, které ve výsledku znamenají 14, 21, 28 nebo 35 W. A ačkoli to bez destrukce testovaných modelů nelze ověřit, dá se tipnout nejen totožný výkon jednotlivých článků, ale i stejná továrna, kde vznikly. Takřka vždy se jedná o monokrystalické panely v celočerném provedení s účinností kolem 20–23 %.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadají tři hodiny nabíjení ze solárního panelu v případě, kdy přijde oblačnost. Modrá linka jasně znázorňuje pokles nabíjecího proudu z 2,4 A až k 0,4 A

To znamená, že asi pětinu sluneční energie dopadající na panel dokážou přeměnit v elektrickou energii. Ta se zpravidla udává v jednotce W/m2, tedy výkonu na plochu, a měří se specializovanými měřiči intenzity slunečního záření. Ty pracují pouze v konkrétním spektru, které dokážou solární panely využít. I proto jsme se nepokoušeli o vlastní kalkulace účinnosti: i když bychom mohli intenzitu změřit redakčním luxmetrem, dostali bychom nesprávné hodnoty vyplývající z měření v kompletním světelném spektru.

 

U menších nabíječek do 30 W není limitem výkon panelů, ale podporované nabíjecí standardy. Ty základní mají limit kolem 12 W

 

Až u větších solárních nabíječek jsou větší rozdíly v návrhu samotných panelů i celkového designu. Častěji se liší výkony jednotlivých článků, kdy například padesátiwattový model může být složen ze dvou článků o výkonu 25 W, anebo čtyřech o výkonu 12,5 W.

A tím se dostáváme k největšímu zádrhelu přenosných solárních nabíječek – udávanému výkonu. Ten se totiž vždy vztahuje k samotným panelům, nikoli samotnému výstupu na nabíjecích konektorech. I když jsou totiž samotné solární články schopny dodat například 28 W (teoreticky tedy 5,6 A při 5 V), neexistuje žádný nabíjecí protokol, který by něco takového pro běžné USB uměl. Standardní pětivoltové protokoly počítají s proudem kolem 2,4 A. Není proto divu, že jsme z jednoho USB-C byli schopni vymačkat maximální výkon 12,8 W u nabíječky s udávaným výkonem 28 W. Vyšších čísel se tak dá dosáhnout při připojení více zařízení, tady už se ale pravděpodobně stává limitem i řídicí elektronika a u testovaných panelů s výkonem 28 W jsme se tak ani špičkově nedostali nad 15 W.

Jakkoli zní předchozí odstavec skepticky, není tomu tak. I nabíjecí výkon kolem 12 W znamená, že takový iPhone 13 nabijete kompletně za dobu kolem hodiny a patnácti minut. A to je na solární nabíječku, kterou pohodlně složíte do batohu, skvělý výkon.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak důležitá je orientace ke slunci a jak s odchylkou klesá výkon.

Podrobné testy pěti solárních nabíječek, parametry a naměřené hodnoty.

Popis testovací metodiky.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Apple, Články z Computeru, iPhone, Solární energie, iPad, Qualcomm, Srovnávací test, Fotovoltaika, Srovnání, Konektor, Nabíjení, BigBlue, Anker, Panel, Batoh, Nabíječka, Big Blue, Viking, Elektronika, Notebook, Maďarsko, Sandberg, Solární panely, Decathlon, Dobrá koupě, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tip: Nastavte si Disk Google pro Windows pro pohodlnější práci a vyhoďte ho z Rychlého přístupu

Tip: Nastavte si Disk Google pro Windows pro pohodlnější práci a vyhoďte ho z Rychlého přístupu

**Disk Google už nemusíte mít jako virtuální jednotku **Od nedávna můžete soubory z cloudu stahovat klasicky do složky **Můžete už i vypnout přidávání se Disku do Rychlého přístupu v Průzkumníku

Petr Urban
Disk GoogleGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle