Test nových Athlonů 64: nová patice, maximální výkon

Nejnovější uvedené procesory Athlon 64 s ratingem 3500+ a 3800+ nemají pouze vyšší frekvenci, ale přinášejí řadu dalších změn a vylepšení. Největším rozdílem je přechod na novou patici Socket 939, kterou AMD ukončila svou kontroverzní strategii. Otestovali jsme obě dvě varianty.
Test nových Athlonů 64: nová patice, maximální výkon
Kapitoly článku

Trochu historie

Procesory řady Athlon 64 jsou na trhu již poměrně dlouhou dobu. Pro běžné domácí použití byly původně uvedeny v patici Socket 754 a obsahovaly pouze jednokanálový paměťový řadič. Současně byly tehdy uvedeny i procesory do patice Socket 940 s označením Athlon FX. Ty se odlišovaly hlavně ve dvoukanálovém paměťovém řadiči, který ale vyžadoval paměti typu ECC, které byly (a stále jsou) dražší než běžné operační paměti bez parity.

Již tehdy bylo ohlášeno, že Socket 754 nebude mít dlouhou životnost a celkem brzy bude nahrazen Socketem 939. Tato strategie je zvláštní, ne-li zcela nelogická. Pouze mate nebo odrazuje zákazníky, protože koupě desky se Socketem 754 znamená velice omezenou možnost upgrade na vyšší rychlost. Nejrychlejším procesorem totiž bude zatím neuvedený model 3700+ s frekvencí 2,4 GHz. Také absence dvoukanálového paměťového řadiče je záporem a snižuje výkon, i proto jsou stejně taktované procesory v Socketu 939 označovány vyšším ratingem i když mají poloviční L2 cache.

Nový Socket 939 byl dlouho toužebně očekáván, protože konečně vyvažuje situaci v rodině procesorů s jádrem K8. Bude osazován procesory Athlon 64 a Athlon FX. Dvoukanálový řadič zvyšuje výkon, přičemž levnější desky, rychlejší Hypertransport a podpora Cool`n`quiet i při více než dvou osazených slotech (omezení Socketu 754) jsou zajímavé vylepšení. Omezení je v pouze absenci podpory víceprocesorových systémů, pro které je nadále určen Socket 940 s procesory Athlon FX a Opteron. Celkově je patice Socket 939 zaměřena na tzv. performance desktop nebo-li výkonné stolní počítače.

Socketová džungle v přehledu

Uvedením Socketu 939 uzavřelo AMD patice, do kterých budou osazovány procesory s jádrem K8. Současná nabídka je nevídaně široká a místy docela matoucí. V zásadě je každý z nabízených Socketů určený do jiné sféry trhu. Zvolená strategie je i tak zvláštní. Je sice zvykem mít serverové procesory v jiné patici, ale nabízet až tři varianty je nelogické a u zákazníků špatně přijímané. Ti, kteří si koupili Socket 754 s procesorem Athlon 64, již nemají téměř žádnou možnost upgrade a tedy již při koupi šlo o slepou uličku. Kdo nevyhledává slepé cesty si v poslední době nemá co koupit, protože i socket 478 pro Intel je v podstatě mrtvý a nový LGA775 (Socket T) s příslušnými procesory bude uveden až příští pondělí. Kdyby AMD měla v nabídce finální řešení a ne pouze berličku v podobě Socketu 754 byly by Athlony s jádrem K8 mnohem rozšířenější. AMD by tak mohlo přebrat trh, který zůstal volný při „zombie“ stavu socketu 478.

Socket 940 – určený hlavně pro servery, podpora Athlon FX a Opteron. Nutnost použít ECC registered pamětí a absence podpory Cool`n`quiet. Jako jediný z celé skupiny podporuje více procesorů.

Socket 754 – první patice pro Athlon 64, v budoucnu určena pro nižší kategorie procesorů (následníky řady XP). Podpora Cool`n`quiet u všech procesorů, ale pouze při osazení maximálně dvěma paměťovými moduly. Není potřeba použít ECC paměti, podporovány jsou ale pouze v jednokanálovém režimu.

Socket 939 – nejnovější přírůstek do rodiny. Procesory s dvoukanálovými paměťovými řadiči bez nutnosti použít ECC paměti. Podpora Cool`n`quiet i při více osazených paměťových slotech. Zvýšená frekvence Hypertransportu až na 1 000 MHz což znamená 4 GB/s přenosovou rychlost v jednom směru.

Rozdíl mezi socketem 939 a 940 není jen v jednom pinu, jsou také změněny funkce některých pinů, které ale souvisejí přímo s odlišnostmi ve funkcích (MP, hypertransport).

Nový Athlon 64 3500+ a 3800+

První procesory pro Socket 939 jsou poslední uvedené procesory Athlon 64 s ratingem 3500+ a 3800+. Oba jsou postaveny na jádře NewCastle (3500+ může být i ClawHammer s odpojenou půlkou L2 cache), které je použito například i v některých z posledních revizích procesorů 3400+ do Socketu 754. Do ostatních patic v rodině nejdou zasunout kvůli fyzickým odlišnostem. Reálná frekvence je 2,2, resp. 2,4 GHz. L2 cache má u obou velikost 512 kB a i při menší L2 cache jsou na stejné frekvenci ohodnoceny vyšším ratingem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek AMD Athlon 64 3800+

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek AMD Athlon 64 3500+

Nejen rating ale i reálný výkon se zlepšil díky dvoukanálovému řadiči. Ten sice zvýšil tepelný výkon procesorů v Socketu 939 (přesné údaje ve wattech ještě nejsou známy), ale nijak zásadně. Technologie Cool`n`quiet zabezpečí, že při nízké zátěži lze počítač chladit téměř pasivně. Při chlazení je potřeba zmínit, že chladiče jsou pro Sockety 754, 939 a 940 stejné a alespoň v tomto nenastávají komplikace.

Posledním procesorem do Socketu 939 je Athlon FX-53 s taktem 2,4 GHz a L2 cache o velikosti 1 MB, který je v drtivé většině aplikací téměř stejně výkonný jako 3800+. Rozdíl se projeví pouze v některých případech, kde se využije větší L2 cache (tedy i ve hrách), ale i tak je pouze v řádu jednotkách procent.

Témata článku: Sestavy, Poslední procesor, Nová patice, Rating, Athlon, Obrázek, Zvýšená frekvence, Zajímavé vylepšení, Max, Fyzické jádro, Dvoukanálové paměť, Poloviční velikost, Lynx, Tandem, Cool, Target, Reálná frekvence, Zombie, Raptor, Maximální výkon, Vnitřní výbava, Demo, Volný slot, Dvoukanálové paměti, Test


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu