Testy | Notebooky

Test notebooku Eurocom Q5: tenoučký a přitom na hry díky grafice Max-Q

  • Grafiky Nvidia Max-Q slouží pro tenké notebooky, cena je ale vysoká
  • Za vyšší cenu dostanete u Max-Q nižší výkon
  • Eurocom Q5 nabídne nezvykle bohatou nabídku konektorů

Pod notebooky značky Eurocom si obvykle vybavíme obří tlusté stroje s výkonnými komponenty, jako například silnými procesory určenými do stolních počítačů a dvojicí grafických karet. Novinka Eurocom Q5 je proto zásadní změnou - mimořádně tenký a lehký notebook s grafickou kartou GTX 1070 Max-Q.

Nvidia představila karty řady Max-Q jako řešení pro výkonné a extrémně tenké herní notebooky. Myšlenkou Max-Q je najít takový optimální bod, kde je nejlepší poměr spotřeba/výkon. Nejde tak o nejvyšší výkon, ale o nejlepší výkon za daných okolností.

V praxi to znamená, že notebooky s Max-Q grafikou jsou tenké a současně nejsou tak hlučné, jako u starších tenkých herních notebooků. Protože je ale Max-Q grafika trochu podtaktovaná, musíte počítat s nižším výkonem. GTX 1080 Max-Q je na úrovni desktopové GTX 1070. V případě srovnání GTX 1070 Max-Q s GTX 1070 v notebooku je pokles výkonu mezi 10 až 15 procenty. Přesvědčovat tak zákazníky, že mají chtít Max-Q řešení, bude složitější, zvlášť když Max Q notebooky jsou o desítky procent dražší než srovnatelné byť tlustší stroje s normálními neMax Q grafikami.

Eurocom Q5

Core i7-7700HQ ● 16 GB DDR4 ● Nvidia Geforce GTX 1070 Max Q, 8 GB GDDR5, 1101-1266 MHz ● 15,6" 4K, IPS, matný ● 512 GB M.2 NVMe SSD ● 500 GB HDD 7200 ot/min ● 3× USB 3.0, 2× USB-C 3.1, 2× miniDisplayPort, HDMI 2.0, Gb LAN, 2× audio, čtečka SD, slot pro SIM ● 802.11ac, BT 4.1 ● 55 Wh ● 38 × 24,9 × 1,86 cm ● 1,9 kg

68 402 Kč
vlastní konfigurace

Max-Q v případě Eurocom Q5 znamená tenký stroj, který vypíná ventilátory na grafické kartě, když pracujete ve Windows. Při nenáročném psaní textu nebo procházení webu se vypne i ventilátor na procesoru. Současně jde o tenký notebook, který svým vzhledem nenaznačuje obří herní výkon.

Q5_08.JPGQ5_09.JPGQ5_11.JPG
Na pohled jde o tenčí 15,6" notebook, ze kterého nevyzařuje silný herní výkon. Červené logo na víku displeje po zapnutí svítí

Teprve když pustíte nějakou hru, počítač dá o sobě vědět. Popravdě ho ale potom už nepřeslechnete. Grafickou kartu chladí hned dva ventilátory, třetí se samostatným okruhem má na starosti jen procesor. Maximální teplota grafické karty se pohybuje v zátěži kolem 78° C. V případě tohoto konkrétního stroje se jedná o předprodukční vzorek bez finální verze BIOSu a nastavení profilů pro ventilátory se ještě možná změní, ale hlučnost pro dosažení 78° C mi přece jen už připadá rušivá.

Nemyslel jsem si, že to někdy řeknu, ale Eurocom Q5 mi připadá málo šílený a extrémní. Acer pro svůj Max-Q notebook Triton 700 vyvinul ventilátory s kovovými lopatkami a silnějším sáním, do tenkého těla navíc vtěsnal mechanickou klávesnici, Asus rozevře do klínu celé tělo notebooku Zephyrus pro lepší sání vzduchu k vyladěným ventilátorům a Eurocom dal do na pohled normálního těla ke grafice dva ventilátory, které uslyšíte.

Své přitom chce říci i chlazení procesoru, které leží v levé třetině klávesnice. Tenký notebook totiž současně znamená malé vzdálenosti mezi klávesnici a chladičem, takže levá část klávesnice se při hraní i více zahřívá. Není to něco nepříjemného, ale teplých 44° C na WASD klávesách už prostě ucítíte.

Q5_12.JPGQ5_13.JPGQ5_15.JPG
Na levém boku je nezvykle husto, kromě výdechu chlazení procesoru se sem vešlo velmi mnoho konektorů. Výdech chlazení procesoru fouká dozadu a doleva, grafická karta jen do zadní strany

Fascinující je u Eurocomu Q5 konektorová výbava, je tu hned pět USB 3 portů (dva jsou USB-C), dva miniDisplayPorty a HDMI a kromě obvyklé bižuterie v podobě LAN, čtečky SD a dvou audiokonektorů tu je i slot pro SIM kartu. Uvnitř je totiž připravený slot a antény pro případný 3G/LTE modem.

Právě volitelná výbava patří k silným stránkám počítačů Eurocom. Na trhu není pár předvybraných konfigurací, se kterými se musíte smířit. Výběr počítače naopak probíhá přes pokročilý konfigurátor, kde si navolíte vlastní kombinaci disků, pamětí a typ displeje. V našem případě to je 4K IPS displej, na výběr bude ještě normální FullHD IPS a případně rychlý 120Hz TN displej. Osobně si myslím, že 4K displej je tu zbytečný, grafika ho ve hrách neutáhne a akorát zvyšuje spotřebu, současně TN displej má horší pozorovací úhly a stojí víc než FullHD IPS nebo 4K IPS.

Q5_10.JPGQ5_14.JPG
Klávesnice s třízónovým podsvícením má mírně zvýrazněné WASD klávesy. Chlazení procesoru tento segment klávesnice trochu zahřívá

Samotné šasi je přiměřeně pevné a nekroutí se, klávesnice je ale měkčí a dokáže se pod tlakem prohnout. Herní klávesnice se zvýrazněnými klávesami WASD nabízí RGB podsvícení volitelné ve třech zónách (vlevo, uprostřed, vpravo) a příjemný stisk s jasným bodem záběru, byť známe lepší herní klávesnice s ostřejší charakteristikou. V rohu touchpadu se dvěma samostatnými tlačítky pak najdete čtečku otisků prstů.

Q5_02.JPGQ5_03.JPGQ5_04.JPG
Vnitřní uspořádání počítá s oddělenými okruhy chlazení pro grafickou kartu a procesor. dvojice ventilátorů na grafice se roztočí jen při vyšší zátěži
Q5_05.JPGQ5_06.JPG
Uvnitř najdete slot a antény pro případný 3G/LTE modem. Kapacity a rychlosti disků a pamětí jsou libovolně konfigurovatelné před nákupem

Notebook se chlubí zvukovým řešením Sound Blaster X Pro Gaming, které dovoluje různé zvukové úpravy charakteru zvuku. Asi tím nejlepším je surround, který opravdu dokáže z reproduktorů pod displejem vykouzlit příjemný prostorový zážitek. Od herního notebooku bychom ale čekali lepší podání basů a i vyšší hlasitost. Pro sledování filmů se to použít určitě dá, ale kontrast mezi báječným prostorem a nedostatkem basů trochu mrzí.

blaster.PNGcontrol.PNGgpuz.PNG
Úprava zvuku pro Sound Blaster X zlepší prostor a zřetelnost zvuku. Řídící centrum umožní nastavit vlastní profil pro spínání ventilátorů. Základní parametry použité grafické karty v nástroji GPU-Z

Naměřili jsme

3DMark _ SSD
cdmssd.PNG
HDD
cdmhdd.PNG
Ice Storm 75155
Cloud Gate 24509
Sky Diver 27223
Fire Strike 11621
PCMark 10
Celkem 4546
Essentials 7219
Productivity 5932
Creation 5955
PCMark 8
Home OpenCL 3465
Home 2850
Creative OpenCL 4794
Creative 3198
Work OpenCL 4295
Work 2938
Unigine
Valley Extreme HD 74,3 FPS
Heaven Extreme 86,4 FPS
Výdrž
Film 3:31
Kancelář bez Wi-Fi 4:55

Pokud budu notebook srovnávat s nedávno testovaným strojem od MSI s normální grafikou GTX1070, tak se tu potvrzuje nižší výkon Max-Q varianty. V testech sice výkon padá o 10 až 15 procent, ale pořád je to výrazně lepší než GTX1060 v notebooku. Witcher 3 je i na Ultra nastavení hratelný na FullHD v 60 snímcích za sekundu.

Pořád ale musím přemýšlet, zda pomalejší Max-Q stojí za obvyklý příplatek několika tisíc korun, když odměnou je „jen“ tenčí a bez zátěže tišší notebook. To se už spíš vyplatí mít jeden pořádný herní stroj a za rozdíl si koupit tenký lehký přenosný notebook na práci v terénu. Beztak výkonné herní notebooky moc dlouho na akumulátor nepoběží, takže se do terénu moc nehodí.

Oprava: na několika místech textu byl chybně uvedený výrobce notebooku. Notebook se značkou Eurocom vyrábí kanadský Eurocom, u nás je distribuuje společnost Goldmax Services.

Diskuze (12) Další článek: Musk revidoval plány pro dobytí Marsu: Loď bude menší, ale šikovnější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,