Testy | Wi-Fi | Netgear

Test Netgear Nighthawk X6S: Když chcete lepší pokrytí se stávajícím routerem

  • Tři pásma pro vyhrazený komunikační kanál, který nesníží rychlost
  • spolehlivé automatické přepínání na silnější signál
  • Komfort mesh Wi-Fi sítě bez nutnosti kupovat nový router

Velkým hitem letošního roku jsou mesh Wi-Fi sítě: koupíte si pár krabiček v ceně několika lepších Wi-Fi routerů, doma je rozmístíte v místnostech a ony se vzájemně domluví a nabídnou rovnoměrné pokrytí signálem s plynulým přepojováním mezi jednotlivými krabičkami.

Jak je to skvělé, tak to není pro každého. Pokud jste už investovali do dobrého routeru, asi jej nechcete vyhodit a nahradit novým řešením. Současně řešení pro mesh Wi-Fi sítě cílí na běžné uživatele a často vás nepustí k nastavení DHCP, směrování portů nebo pevně nastaveným IP adresám.

Velký test Mesh Wi-Fi najdete v aktuálním Computeru

Řešením, jak zlepšit domácí pokrytí, které se nabízí už delší dobu, jsou Wi-Fi extendery. Připojíte je tam, kde signál hlavního routeru už trochu skomírá, a vytvoříte novou bublinu se silným signálem. Mají ale zásadní problém – snižují přenosové rychlosti na polovinu.

Komunikaci na kanálu musí neustále přepínat mezi koncovým zařízením a hlavní routerem. Nemají také často dobře vyřešené automatické přecházení mezi sítěmi, tzv. roaming. Mobil se vám často bude zuby nehty držet slabého signálu, i když má přímo před sebou rychlý router nebo extender s lepším signálem.

Extender pro novou dobu

Wi-Fi extender Netgear Nighthawk X6S slibuje, že odstraní problémy předchozích extenderů a přenese tuto kategorii do současné doby mesh Wi-Fi sítí. Dlužno dodat, že nejde o levnou záležitost – stojí 4,5 tisíce korun – stále jde ale o polovinu ceny za nějakou sadu pro mesh Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tmavě šedá, rozměrově výrazná krabice se asi nestane elegantním doplňkem interiéru. Nabízí ale špičkový výkon a dobré možností pro připojení dalších zařízení

Cílí na ty, kteří už doma mají kvalitní rychlý router s bohatými možnostmi nastavení a nechtějí jej zahodit. Současně ale ocení výhody mesh Wi-Fi.

Netgear Nighthawk X6S EX8000

802.11ac ● AC3000 - 400Mb/s @ 2,4 GHz, 866 Mb/s + 1733 Mb/s @ 5 GHz ● 4× Gb Ethernet ● USB 2.0 (disk nebo tiskárna) ● 22,7 × 17 × 9,3 cm

Cena: 4 700 Kč

Zapadne snadno do domácí sítě

Instalace spočívá v zapnutí, připojení se k síti extenderu, která automaticky spustí průvodce v prohlížeči. Vyberete domácí síť a po restartu máte rozšířený signál. V nastavení nenajdete žádné speciální vychytávky, není to zkrátka router a všechna nastavení sítě má na starosti stávající vládce bezdrátu v domácnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro nastavení bezdrátové sítě stačí jedna stránka, jedinou další větší
má nastavení funkce USB konektoru

Tři je více než dvě

Problém s rychlostmi řeší Nighthawk X6S třemi Wi-Fi pásmy – 866 Mbit/s a 1733 Mbit/s pro 5 GHz a 400 Mb/s pro 2,4 GHz. Umí si tedy vytvořit páteřní spojení s routerem a nabídnout dva zbývající kanály pro připojená zařízení.

Ideálně byste ho měli samozřejmě spárovat s třípásmovým routerem Nighthawk X6S, aby se i v případě routeru nesdílelo jedno pásmo mezi připojená zařízení a extender. Extender ale funguje bez problémů s jakýmkoli routerem ostatních výrobců.

Na extenderu jsou čtyři gigabitové LAN porty pro připojení pevných zařízení a USB konektor, ke kterému můžete připojit USB disk a nasdílet ho v rámci sítě.

Plynulé přepínání dle síly signálu

Navíc extender Nighthawk řeší plynulé přecházení mezi sítěmi. Pokud na routeru máte jeden název pro 5GHz i 2,4GHz pásmo, Nighthawk umí připojeným zařízením automaticky přidělit rychlejší pásmo s vyššími rychlostmi.

Přecházení mezi routerem a extenderem je potom plynulé. Přehrávání videa nebo stahování na mobilu jede plynule, zatímco se na pozadí přehodí sítě. Poznáte to jen podle změny ukazatele síly signálu.

Reálně se tak Wi-Fi Extender Nighthawk X6S chová jako další uzel domácí mesh Wi-Fi sítě – plynule rozšíří signál v domácnosti a nabídne rovnoměrné pokrytí. Dosah jeho signálu přitom odpovídá kvalitním routerům, není to jen řešení pro pokrytí jedné místnosti.

Pokud jsem umístil extender metr vedle Wi-Fi routeru, naměřená rychlost přenosů v lokální síti mírně poklesla o zhruba 10 procent, ale rozhodně nespadla pod polovinu. Tady si Netgear opravdu nevymýšlí a extender díky samostatnému kanálu tolik nesníží rychlost. Ale hlavně když jsem extender dal do místa, kde notebook nebo mobil dokázal s routerem komunikovat jen pod 20 Mbit/s, vše se výrazně zlepšilo. S extenderem jsem na tom samém místě v notebooku získal spolehlivé připojení kolem 100 Mbit/s. Extender má lepší antény a díky pevnému umístění může lépe doladit spojení s routerem.

Naměřili jsme

Blízké umístění Download [Mb/s] Upload [Mb/s]
– LAN router 338,6 733,7
– Wi-Fi router 330,0 537,0
– LAN extender 297,2 393,3
– Wi-Fi extender 230,0 413,0
Vzdálené umístění
– Wi-Fi router 20,1 8,0
– Wi-Fi extender 95,2 106,6
– LAN extender 95,0 110,0
Měření rychlosti na speedtest.cesnet.cz. Cílem bylo změřit hlavně úbytek/nárůst rychlosti při využití Wi-Fi extenderu. Maximální propustnost sítě může být vyšší. Jako router sloužil AC2200 Zyxel NBG6815

Výhody mesh sítí se stávajícím routerem

Extender Nighthawk X6S můžu doporučit těm, kteří již investovali do dražšího routeru a stále mají doma nějaká hluchá místa s horším pokrytím. Netrápí ho problémy tradičních levných extenderů a současně dokáže zlepšit pokrytí ve stylu mesh Wi-Fi sítí. Vyšší cena extenderu je ale stále jen na polovině toho, co by vás stálo předělání domácí sítě na mesh Wi-Fi.

Testy mesh Wi-Fi řešení:

Diskuze (11) Další článek: Osvobození od DPH pro balíčky do 22 eur skončí. V Praze možná i proto vyrostl obří sklad pro Aliexpress

Témata článku: Video, Testy, Wi-Fi, USB, Router, Netgear, Plynulé přecházení, Třípásmový router, Lokální síť, Wi-fi extender, Mbit/s, Wi-Fi Router, Připojené zařízení, Dobrý signál, Páteřní spojení, Rovnoměrné pokrytí, Letošní rok, Nový router, Download Upload, LAN port, Bezdrátová síť, Hlavní router, Dobré pokrytí, Naměřená rychlost, Wi-fi síť, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 152

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

** Naučilo se to číst ** Naučilo se to rozebírat text ** A nakonec se to i naučilo psát fiktivní články na libovolné téma

Jakub Čížek | 40

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?