Testy | Wi-Fi | Netgear

Test Netgear Nighthawk X6S: Když chcete lepší pokrytí se stávajícím routerem

  • Tři pásma pro vyhrazený komunikační kanál, který nesníží rychlost
  • spolehlivé automatické přepínání na silnější signál
  • Komfort mesh Wi-Fi sítě bez nutnosti kupovat nový router

Velkým hitem letošního roku jsou mesh Wi-Fi sítě: koupíte si pár krabiček v ceně několika lepších Wi-Fi routerů, doma je rozmístíte v místnostech a ony se vzájemně domluví a nabídnou rovnoměrné pokrytí signálem s plynulým přepojováním mezi jednotlivými krabičkami.

Jak je to skvělé, tak to není pro každého. Pokud jste už investovali do dobrého routeru, asi jej nechcete vyhodit a nahradit novým řešením. Současně řešení pro mesh Wi-Fi sítě cílí na běžné uživatele a často vás nepustí k nastavení DHCP, směrování portů nebo pevně nastaveným IP adresám.

Velký test Mesh Wi-Fi najdete v aktuálním Computeru

Řešením, jak zlepšit domácí pokrytí, které se nabízí už delší dobu, jsou Wi-Fi extendery. Připojíte je tam, kde signál hlavního routeru už trochu skomírá, a vytvoříte novou bublinu se silným signálem. Mají ale zásadní problém – snižují přenosové rychlosti na polovinu.

Komunikaci na kanálu musí neustále přepínat mezi koncovým zařízením a hlavní routerem. Nemají také často dobře vyřešené automatické přecházení mezi sítěmi, tzv. roaming. Mobil se vám často bude zuby nehty držet slabého signálu, i když má přímo před sebou rychlý router nebo extender s lepším signálem.

Extender pro novou dobu

Wi-Fi extender Netgear Nighthawk X6S slibuje, že odstraní problémy předchozích extenderů a přenese tuto kategorii do současné doby mesh Wi-Fi sítí. Dlužno dodat, že nejde o levnou záležitost – stojí 4,5 tisíce korun – stále jde ale o polovinu ceny za nějakou sadu pro mesh Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tmavě šedá, rozměrově výrazná krabice se asi nestane elegantním doplňkem interiéru. Nabízí ale špičkový výkon a dobré možností pro připojení dalších zařízení

Cílí na ty, kteří už doma mají kvalitní rychlý router s bohatými možnostmi nastavení a nechtějí jej zahodit. Současně ale ocení výhody mesh Wi-Fi.

Netgear Nighthawk X6S EX8000

802.11ac ● AC3000 - 400Mb/s @ 2,4 GHz, 866 Mb/s + 1733 Mb/s @ 5 GHz ● 4× Gb Ethernet ● USB 2.0 (disk nebo tiskárna) ● 22,7 × 17 × 9,3 cm

Cena: 4 700 Kč

Zapadne snadno do domácí sítě

Instalace spočívá v zapnutí, připojení se k síti extenderu, která automaticky spustí průvodce v prohlížeči. Vyberete domácí síť a po restartu máte rozšířený signál. V nastavení nenajdete žádné speciální vychytávky, není to zkrátka router a všechna nastavení sítě má na starosti stávající vládce bezdrátu v domácnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro nastavení bezdrátové sítě stačí jedna stránka, jedinou další větší
má nastavení funkce USB konektoru

Tři je více než dvě

Problém s rychlostmi řeší Nighthawk X6S třemi Wi-Fi pásmy – 866 Mbit/s a 1733 Mbit/s pro 5 GHz a 400 Mb/s pro 2,4 GHz. Umí si tedy vytvořit páteřní spojení s routerem a nabídnout dva zbývající kanály pro připojená zařízení.

Ideálně byste ho měli samozřejmě spárovat s třípásmovým routerem Nighthawk X6S, aby se i v případě routeru nesdílelo jedno pásmo mezi připojená zařízení a extender. Extender ale funguje bez problémů s jakýmkoli routerem ostatních výrobců.

Na extenderu jsou čtyři gigabitové LAN porty pro připojení pevných zařízení a USB konektor, ke kterému můžete připojit USB disk a nasdílet ho v rámci sítě.

Plynulé přepínání dle síly signálu

Navíc extender Nighthawk řeší plynulé přecházení mezi sítěmi. Pokud na routeru máte jeden název pro 5GHz i 2,4GHz pásmo, Nighthawk umí připojeným zařízením automaticky přidělit rychlejší pásmo s vyššími rychlostmi.

Přecházení mezi routerem a extenderem je potom plynulé. Přehrávání videa nebo stahování na mobilu jede plynule, zatímco se na pozadí přehodí sítě. Poznáte to jen podle změny ukazatele síly signálu.

Reálně se tak Wi-Fi Extender Nighthawk X6S chová jako další uzel domácí mesh Wi-Fi sítě – plynule rozšíří signál v domácnosti a nabídne rovnoměrné pokrytí. Dosah jeho signálu přitom odpovídá kvalitním routerům, není to jen řešení pro pokrytí jedné místnosti.

Pokud jsem umístil extender metr vedle Wi-Fi routeru, naměřená rychlost přenosů v lokální síti mírně poklesla o zhruba 10 procent, ale rozhodně nespadla pod polovinu. Tady si Netgear opravdu nevymýšlí a extender díky samostatnému kanálu tolik nesníží rychlost. Ale hlavně když jsem extender dal do místa, kde notebook nebo mobil dokázal s routerem komunikovat jen pod 20 Mbit/s, vše se výrazně zlepšilo. S extenderem jsem na tom samém místě v notebooku získal spolehlivé připojení kolem 100 Mbit/s. Extender má lepší antény a díky pevnému umístění může lépe doladit spojení s routerem.

Naměřili jsme

Blízké umístění Download [Mb/s] Upload [Mb/s]
– LAN router 338,6 733,7
– Wi-Fi router 330,0 537,0
– LAN extender 297,2 393,3
– Wi-Fi extender 230,0 413,0
Vzdálené umístění
– Wi-Fi router 20,1 8,0
– Wi-Fi extender 95,2 106,6
– LAN extender 95,0 110,0
Měření rychlosti na speedtest.cesnet.cz. Cílem bylo změřit hlavně úbytek/nárůst rychlosti při využití Wi-Fi extenderu. Maximální propustnost sítě může být vyšší. Jako router sloužil AC2200 Zyxel NBG6815

Výhody mesh sítí se stávajícím routerem

Extender Nighthawk X6S můžu doporučit těm, kteří již investovali do dražšího routeru a stále mají doma nějaká hluchá místa s horším pokrytím. Netrápí ho problémy tradičních levných extenderů a současně dokáže zlepšit pokrytí ve stylu mesh Wi-Fi sítí. Vyšší cena extenderu je ale stále jen na polovině toho, co by vás stálo předělání domácí sítě na mesh Wi-Fi.

Testy mesh Wi-Fi řešení:

Diskuze (11) Další článek: Osvobození od DPH pro balíčky do 22 eur skončí. V Praze možná i proto vyrostl obří sklad pro Aliexpress

Témata článku: Video, Testy, Wi-Fi, Router, USB, Netgear, LEP, Špičkový výkon, Wi-fi síť, Plynulé přepínání, Maximální propustnost, Dlouhá doba, Naměřená rychlost, Dobrý signál, Signál, Bezdrátová síť, Rychlý router, Koncové zařízení, Mbit/s, Levná záležitost, Netgear Nighthawk, R nebo E, Současná doba, Kvalitní router, Download Upload, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu