Test: multifunkční tiskárny

Multifunkčních zařízení je mnoho druhů, většinou se ale jedná o inkoustové, nebo laserové tiskárny s dalšími podpůrnými funkcemi, zejména skenerem. Předmětem tohoto testu jsou inkoustové multifunkční tiskárny, které kromě kopírování a skenování zvládají reprodukovat i fotografie.
Test: multifunkční tiskárny

Klepněte pro větší obrázek

Ještě před pár lety bývala řada multifunkčních zařízení výrobce tiskáren odstrkovaným nevlastním sourozencem základního výrobního programu, jež se musela spokojit s tiskovými mechanikami a skenery předchozí generace a skromnou marketingovou podporou.

Dnešní špičková multifunkční zařízení mohou posloužit jako univerzální tiskárna, fototiskárna, skener, kopírka, fax a čtečka paměťových karet. Levnější modely některé z těchto funkcí pomíjejí, minimálně však poskytují tisk, skenování a přímé kopírování. Chybějící funkce se liší model od modelu. Některé například vůbec nenabízejí podporu faxování, jiné postrádají čtečky paměťových karet. Jiná zařízení pro změnu poskytují skoro všechny funkce z výše uvedeného seznamu, avšak chybí jim automatický podavač dokumentů pro skenování celého stohu listů najednou.

Zkrátka, pokud chcete multifunkční zařízení, musíte se rozhodnout, jaké funkce potřebujete a pak svůj seznam kandidátů zúžit na ta, co je obsahují všechny. A právě v tom by vám měl pomoci náš test. Vybrali jsme do něj:

 • Canon Pixma MP800
 • Epson Stylus Photo RX640
 • HP Photosmart C6180
 • Canon Pixma MP500
 • HP Photosmart C4180
 • Canon Pixma MP170
 • Epson Stylus DX4850
 • Lexmark X8350
 • Epson Stylus DX3850
 • HP DeskJet F380
 • Lexmark X1270


Více barev – více věrnosti

Základní vlastností fototiskárny by mělo být použití více než čtyř základních CMYK barev (azurová – Cyan, purpurová – Magenta, žlutá – Yellow a černá – blacK). Obvykle se přidávají ještě světlejší odstíny azurové a purpurové, takže v tiskárně je šest přímých barev. Ne všechny tiskárny však tuto podmínku splňují, což se někdy neblaze podepsalo na kvalitě vytištěných fotografií.

Slovo „kvalita“ skloňujeme na této stránce ve všech pádech. Jak ji tedy poznat? V části Jak jsme testovali je zmíněna především ostrost v jednotlivých detailech, tedy pokud možno co nejjemnější rastr (nejlépe tak, aby nebyl vůbec znatelný). Toho lze docílit nastavením nejvyšší kvality v softwarovém ovladači. Rovněž kvalitní fotopapír umožňuje jemnější slití inkoustových kapiček, jeho největší výhoda je ale především v sytosti a věrnosti barev. U levnějších papírů dochází obvykle k zesvětlení či jinému zkreslení. Neobvyklý není ani jemně fialový nádech některých odstínů.

Klepněte pro větší obrázek

Při spotřebě inkoustu často zdůrazňujeme výhodu jednotlivých kazet pro každou barvu, které používají tiskárny Epson, Canon Pixma MP800 a MP500 nebo HP Photosmart C6180. Je obecně známo, že libovolná sada fotografií má jiné, někdy velmi rozdílné zastoupení barev. Například u sady fotografií s motivem vody se pravděpodobně jako první spotřebuje inkoust s azurovou barvou (cyan). Výhodou jednotlivých inkoustových kazet (pro každou barvu zvláštní kazeta) je, že po vypotřebování této barvy vyměníte pouze tuto jedinou kazetu, ve které již žádný inkoust nezbývá. Naproti tomu u vícebarevných inkoustových kazet může nastat situace, že se spotřebuje jedna barva, přičemž v kazetě zbývá například polovina inkoustu ostatních barev. V takovém případě vám nezbývá než inkoustovou kazetu vyměnit s tím, že zbylý inkoust již nikdy nevyužijete. Proto platí téměř ve všech případech, že pokud má fototiskárna samostatně dělené inkousty, bude mít i poměrně nízké provozní náklady.


Skener i kopírka v jedné lampě

Přestože skenery by měly být druhou nejdůležitější částí multifunkčních zařízení, a tudíž by měl být kladen důraz na jejich výkonnost a schopnost nasnímat opravdu dobré fotografie, opak je bohužel pravdou. Většina skenerů v testovaných výrobcích jako by byla vzata z katalogu nejlevnějších modelů. Čestnou výjimku v tomto směru tvoří Epson a snad ještě Canon Pixma MP800 či MP500. V ostatních případech není snímač skeneru schopen rozeznat jen trochu tmavší či světlejší stíny. Mimo to se často vytváří nepěkný rastr, takže výsledek v počítači opravdu není příliš uspokojující.

Nejhorší kvalitu měly pochopitelně skenery se snímačem CIS, jehož snad jedinými výhodami jsou nízká cena, malé rozměry a energetická nenáročnost. To je ovšem v případě výrobků určených k práci s fotkami dost málo. Naopak snímače CCD mají předpoklady dosáhnout solidních výsledků, ale ani zde bohužel nejde generalizovat.

U testovaných výrobků by člověk rovněž očekával ve standardní výbavě tzv. dianástavec pro snímání filmových předloh (negativy a diapozitivy). Nachází se však pouze u dražších produktů firem Epson a Canon. Na druhou stranu je nutné přiznat, že kinofilmy se v dnešní době přece jen používají čím dál tím méně, takže taková vada na kráse to zase není. Namísto dianástavce se u dvou skenerů objevuje podavač dokumentů (HP Photosmart C6180 a Lexmark X8350) umožňující hromadné snímání předloh z volných papírů. To je sice užitečné v kanceláři například při faxování, ale s fotografiemi to příliš nesouvisí.

Díky přítomnosti snímače skeneru dostávají multifunkční zařízení další rozměr – mohou sloužit jako kopírka bez použití počítače. Je s podivem, že mnohé výrobky dosáhly v tomto směru kvalitních výsledků, i když test skeneru u nich nedopadl nejlépe.


Přidaná hodnota

Na správném fotomultifunkčním zařízení nesmí chybět čtečka paměťových karet. Všechna testovaná zařízení (s výjimkou Lexmarku X1270 a HP DeskJet F380) mají v sobě sloty pro nejpoužívanější typy. Navíc z nich umožňují tisk přímo bez použití počítače. Velkou výhodu mají samozřejmě výrobky, které se ovládají pomocí barevného LCD displeje a mají na něm možnost zobrazit náhled nebo provést drobné úpravy fotografie z karty.

Klepněte pro větší obrázek

U modelu Espon Stylus DX4850 se čtečka nachází, ale jak jistě tušíte, tento model není vybaven displejem a to ani textovým. Epson to tedy vyřešil po svém. Po vložení paměťové karty stačí vytisknout speciální index s miniaturami, na kterém si poté označíte požadované fotografie a vložíte jej do skeneru. Po neskenování a zpracování označeného indexu vám budou vytištěny fotografie.

Ostatní funkce už jsou spíše jen jakýmsi bonusem. Patří k nim zejména fax nebo možnost potisknutí povrchu CD/DVD, u něhož se můžete setkat se dvěma způsoby: s přímým potiskem datového média v tiskárně nebo s možností potisku speciální samolepící fólie CD/DVD Tattoos. Pro přímý potisk budete samozřejmě potřebovat média se speciálním povrchem – označují se jako „printable“. Naproti tomu CD/DVD Tattoos můžete aplikovat na jakýkoli typ disku.

Výhodou ve firemním prostředí je určitě možnost připojení přes počítačovou síť. Není tak nutné dokupovat mnohdy drahý tiskový server. V testu byl tímto rozhraním vybaven pouze jediný model, a to HP Photosmart C6180.

Opomenout nelze také softwarové vybavení a zejména kvalitu ovladačů skeneru i tiskárny. Většina výrobců je nabízí v českém jazyce. Všechny tyto důležité parametry, které by měly při vašem výběru hrát roli, najdete v obvyklé přehledné tabulce.

Jak je vidět, testovali jsme mnoho rozličných funkcí a každé z uvedených zařízení vynikalo v něčem jiném. Každý si tedy může vybrat zařízení pro domácí práci s fotografiemi podle parametru, který považuje za důležitý. Pro někoho jsou podstatné tiskové náklady, pro jiného pořizovací cena nebo třeba kvalita skeneru.

 

Témata článku: Windows, Tiskárny, Tiskárny Canon Pixma, Skener, Epson Stylus, Diva, HP Deskjet, Paměťová karta, Výrobní program, Předchozí nastavení, Splynutí, Energetická nenáročnost, HP Photosmart, Chemické složení, Test, Samolepící fólie, Jediný výraz, Small, Status monitoru, Tiskárny Canon, Paměťové karty, Speciální papír, Canon Pixma, HTTP, Centrum


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu