Testy | Monitory

Test Monitoru AOC AG273QZ: když vážně potřebujete vyšší frekvenci i rozlišení

  • Toto není univerzální monitor pro každého
  • Nezvyklá kombinace jemného rozlišení a frekvence 240 Hz
  • TN panel tady dokáže nabídnou jasné a přesné barvy

Pokud jako náročný hráč chcete využívat maximální 240 Hz na monitoru pro naprosto plynulý zážitek ze hry a nezpomalené reakce, nabídka se vám omezí v drtivé většině na Full HD modely. Existují ale výjimky. AOC AG273QZ totiž kombinuje několik zdánlivě protichůdných parametrů – vysokou obnovovací frekvenci 240 Hz na rozlišení 2560 × 1440 a současně docela přesné podání barev s barevným pokrytím přesahujícím sRGB na panelu s technologií TN.

AOC AG273QZ

27", 2560 × 1440, 240 Hz, TN, matný, jas 400 nitů ● odezva (MPRT) 0,5 ms ● HDR: Vesa DisplayHDR 400 ● pokrytí sRGB: 100%, dE 3,18 ● kontrast 1000:1 ● reproduktory 2× 5 W ● 2× HDMI 2.0, 2× DisplayPort 1.4, 4× USB 3.0, 1× USB vstup, mic-in, mic-out, sluchátka s mikrofonem ● kabely v balení: HDMI, VGA, DVI, DisplayPort, audio, vše 1,8 m ● nastavení stojanu: otočení ± 32°, náklon ­5.5° ±1° až 21.5° ±1.5° ● rozměry se stojanem (š × v × h): 61,4 × 56,2 ×  28,9 cm ● hmotnost 8,4 kg ● záruka 3 roky

Cena: 18 590 Kč

Odmítání TN panelu na herním monitoru je jako kritizování závodního auta za malý kufr. TN pro hráče znamená především bleskurychlou změnu obrazu, díky čemuž ostře vidíte i rychle se pohybující objekt, například vašeho kličkujícího protihráče.

Panely IPS nebo VA vám poskytnou vyšší komfort s lepšími barvami, pozorovacími úhly nebo intenzitou černé, ale jejich mazání dané pomalejší technologií pixelů nezachrání ani případná obnova v 240 Hz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pozorovací úhly zepředu, z 30 stupňů co dovoluje stojan a z většího úhlu
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Shora to není tak hrozné, jen z dolního ostrého úhlu vidíte typické invertování TN panelů. Proto režim na výšku nedává smysl – horší pozorovací úhly budou vodorovně

Navíc, jak ukazuje TN panel v testovaném AOC, TN nemusí znamenat mizerné barvy s ještě horšími pozorovacími úhly. Jasně, bílá při pohledu ze strany mírně žloutne a ze spodu jde obraz do inverze, to ale až v úplně extrémním úhlu, ze kterého se na monitor nikdy dívat nebudete.

Stojan sice kromě nastavení výšky a sklonu podporuje i natočení monitoru na výšku, ale prosím nedělejte to. Toto je herní monitor a nezaslouží si, abyste jej kritizovali za pozorovací úhly v režimu na výšku.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Video, YouTube, Monitory, Lenovo, HDR, LCD, DisplayPort, G-Sync, FreeSync, Heureka, AOC, IPS, Jasa, Má Daň, Monitor, FPS, Úhel, Overwatch, MPRT, Frekvence, AMD FreeSync, Heureka.cz, Pozorovací úhel, Grafická karta40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost