Microsoft | Počítače | Testy | Surface

Test Microsoft Surface Studio 2: famózní displej vyhraje nad nižším výkonem

  • Obří rozlišení doplňuje skvělé podání barev
  • Polohování displeje pro kreslení po displeji nebo práci s klávesnicí
  • Výkon je na dnešní dobu slabší, pro tvůrčí práci na displeji ale stačí

Hodnotit Surface Studio jako běžný počítač moc nejde. Pohled do parametrů a výslednou cenu ve vás vytvoří dojem, že tak předraženou plečku si může koupit jen šílenec. Vždyť v počítači s cenou přes sto tisíc jsou součástky, které známe spíše z notebooků za třetinu takové ceny.

Po chvíli ale zjistíte, že cena Surface Studia je v podstatě ještě výhodná a pokud byste si něco takového chtěli poskládat po vlastní ose, vyjde vás to dráž nebo dané součástky jinak neseženete.

Microsoft Surface Studio 2

Core i7-7820HQ ● GTX 1060, 6 GB ● 16 GB DDR4 ● 28", 4500 × 3000 (3:2), IPS, lesklý, dotykový + pero (max. jas 558 nitů, sRGB ∆E 0,79) ● 1TB NVMe SSD ● 4× USB 3.0, USB-C, Gb LAN, čtečka SD, audio ● FullHD+IR kamera s podporou Windows Hello ● 802.11ac 2×2, BT 4.0, Xbox přijímač ● BT klávesnice, myš, Surface Pen ● Windows 10 Pro

109 990 Kč

Displej, jaký jste ještě neviděli

Microsoft Surface Studio totiž není ani tak počítač, jako hlavně displej. Počítačové komponenty tu vytvářejí nezbytně nutný pohon pro bezproblémové kreslení a práci na špičkovém displeji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Za vysokou cenou počítače stojí především špičkový displej

Obrazovku Surface Studio není moc s čím srovnávat. Úhlopříčka 28“, poměr stran 3:2 a rozlišení 4500×3000 se zcela vymyká konkurenci. Displej je navíc uchycený v unikátním stojanu, jehož kloub dovoluje snadné sklápění mezi režimem klasického monitoru a plochou pro pohodlné kreslení po displeji. Stačí zlehka zatlačit prstem na hranu a displej klouže do požadované pozice, přitom je dostatečně pevný, abyste se mohli o plochu displeje opřít rukama a ten se ani nepohnul.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Naklápění je zcela plynulé a displej drží nastavenou pozici. Ze svislé polohy snadno přejdete do skloněné polohy pro pohodlné kreslení na displeji

Famózní je pak i kalibrace displeje. Naší sondou jsme v prostoru sRGB změřili odchylku dE jenom 0,79. Vše pod hodnotu 2 se přitom bere jako přesná kalibrace. Displej umí nastavit kromě sRGB i rozšířený barevný prostor DCI-P3, ale v něm už ale v zelených odstínech nedokáže plně pokrýt požadovaný prostor. Monitor přitom nepodporuje HDR ani pro přehrávání videa, takže hlavní využití displej najde v režimu sRGB s možným přesahem do práce v AdobeRGB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kameru nad displejem můžete použít pro přihlašování. Kalibrace sRGB je příkladná

Displej je přitom samozřejmě dotykový a podporuje kreslení pomocí Surface Pen. Unikátní volitelné příslušenství pak doplňuje puk Surface Dial, který může na stole či ploše monitoru sloužit pro rychlejší ovládání v podporovaných aplikacích.

Pokud byste chtěli podobný perem ovládaný displej od jiného výrobce, existuje snad jen Wacom Cintiq Pro 32 s rozlišením 4K na 32“ a tento samotný kreslící tablet/monitor vyjde na 90 tisíc.

Proti displeji Surface Studia nelze říci křivého slova. Něco takového se opravdu jen tak nevidí a Microsoft nedělal žádné kompromisy. Nevybral z hotové nabídky displejů různých výrobců, navrhnul požadované parametry a nechal si vyrobit displej na míru.

Rozlišení 4500×3000 na pohled vypadá jako zbytečně vysoké, ale pokud kreslíte perem s očima jen pár centimetrů od displeje, toto jemné rozlišení s 192 PPI, kdy pixely nijak neruší, rozhodně oceníte. Takové rozlišení ale současně klade vyšší nároky na počítač a jeho grafickou kartu – nesmí se nikde nic cukat.

Procesor a grafika téměř na hranici ostudy

Počítač v srdci Surface Studia plní jen toto – plynulost při práci na displeji. Procesor Core i7-7820HQ už v noteboocích několik let nenajdete, grafická karta GTX 1060 se taky nervózně bojí, že byste snad chtěli hrát v nějakých detailech na plném rozlišení displeje, a 16GB paměť či 1TB SSD téměř za zmínku nestojí. Dražší verze Surface Studia (i takové existují) obsahují GTX 1070 a více paměti, ale procesor je stejný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Celý počítač se i se zdrojem vešel do stojanu pod monitor. Reproduktory hrají štěrbinou u horního okraje základny. Pero magneticky přichytíte k oběma stranám displeje

Chlazení zajišťuje žebrování na spodní části krytu s větším výfukem na pravé straně. Hlučnost v zátěži zásadně neruší a navzdory malým rozměrům a integrovanému napájecímu zdroji nenutí teploty procesoru a grafiky k nějakému umělému snižování výkonu.

Počítač určitě zvládá grafické aplikace, kreslení či 3D modelování mu bude vlastní, ale pro raytracing scény nebo renderování videa najdete levnější a výkonnější počítače. Popravdě by ani tak pomalejší komponenty nevadily, kdyby Microsoft tolik nepřehlížel současné možnosti USB-C.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přibalená klávesnice je skvělá, u myši takové nadšení nesdílím. Můžete si přikoupit Surface Dial (3000 Kč) - otočný ovladač na stůl či displej

Počítač totiž obsahuje čtyři klasické USB-A, čtečku SD karet, gigabitovou síť a v případě aktuálního Surface Studio 2 alespoň jedno USB-C. To ale bohužel nepodporuje Thunderbolt 3, takže nerozšíříte počítač o rychlé diskové úložiště nebo nezvýšíte rychlost výpočtů externí grafickou kartou. USB-C tu alespoň můžete použít pro připojení externího displeje. Sice nebude tak jemný a velký jako základní displej, ale pomocná plocha pro maily nebo poznámky při kreslení na hlavním displeji se může hodit. Bohužel také chybí vstup obrazu, pokud byste chtěli Surface Studio použít jen jako skvělý displej pro výkonnější počítač.

Naměřili jsme

Surface Studio 2 MSI Trident X MSI P65 Creator
procesor Core i7-7820HQ Core i7-9700K Core i7-8750H
grafika GTX 1060 RTX 2080, 8 GB GTX 1060 MaxQ, 6 GB
paměť 16 GB DDR4 32 GB DDR4 16 GB DDR4
3DMark
Ice Storm 131 647 232 614 84 936
Cloud Gate 25 235 45 925 29 233
Sky Diver 24 941 50 720 25 925
Fire Strike 9 675 22432/6439U 9 399
Time Spy 3 810 10 343 3 612
PCMark 10
Celkem 3 753 6 477 5 019
Essentials 7 872 9 856 8 395
Productivity 4 919 7 258 7 371
Creation 3 705 10 307 5 546
Unigine Extreme
Heaven [FPS] 73,6 177,4 68,5
Valley HD [FPS] 61,2 130,9 58,4
Crystal Disk Mark
sekv. čtení [MB/s] 3 129,9 3 374,9 1 608,1
sekv. zápis [MB/s] 805,2 1 953,1 809,2
4KB čtení [MB/s] 955,5 1 090,8 1 034,2
4KB zápis [MB/s] 336,1 1 818,3 749,4

Geniální nástroj pro grafické kreativce

Surface Studio je skvělý pracovní nástroj pro konkrétní kreativní zájemce. Pro rendrování grafiky a videa zrovna není, současnými hrami bych jej také raději netrápil. Pro retuš fotografií a kreativní grafiku ale sotva najdete takto ergonomicky sladěný kompletní počítač, který nepřekáží, nenutí vás ke kompromisům a dovoluje vám soustředit se přímo na cíl.

Díky svému elegantnímu designu Surface Studio možná skončí v nejedné kanceláři pana ředitele, nejspokojenější ale bude v rukách kreativního profesionála.

Diskuze (13) Další článek: Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Témata článku: Video, Microsoft, Počítače, Testy, Surface, All-in-one, GTX, Kreslení, Microsoft Surface, Gb LAN, Nízký výkon, Surface Diala, Počítač, Displej, Wacom Cintiq, IPS, Rozlišení, Disk Mark, Surface Pen, Surface Studio, Procesor


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 77

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

** V úterý začal Microsoft uvolňovat dubnové kumulativní aktualizace ** Netrvalo dlouho a uživatelé začali hlásit první potíže ** Nejčastěji jde o zpomalení a zamrzání systému

Karel Kilián | 129

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 28

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 46Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?