Testy | Bezpečnost | Kamera | Netatmo

Test inteligentní venkovní kamery Netatmo se sirénou: světlo, které umí hlídat

  • Nahradí venkovní světlo a svítí jen pro nastavené objekty
  • Sirénu zapnete jen ručně, sousedy omylem trápit nebudete
  • Neplatíte žádné měsíční poplatky, záznamy jsou vaše

Plusy

  • Chytré venkovní světlo
  • Kvalitní obraz i v noci
  • Jednoduchá instalace i používání
  • Bez měsíčních paušálů za provoz

Minusy

  • Nižší odolnost vůči útokům
  • Pořizovací cena
8/10
Hodnocení

Užitečnost některých produktů se naplno ukáže, až jim přestanete věnovat pozornost. Když opadne to prvotní nadšení, kdy zkoumáte každou vychytávku a žasnete nad nabídkou funkcí, a daná věc se stane přirozenou součástí vašeho života. Když na pračce budete prát na jeden dva programy, na myčce nádobí vám stačí jedno tlačítko a chytré hodinky na ruce s desítkami aplikací využijete jen na sledování času a notifikací.

Inteligentní venkovní kamera Netatmo Presence existuje na trhu několik let, letos přichází její verze se zabudovanou sirénou. Připnul jsem ji ven a začal zkoumat. Teprve po pár dnech, kdy jsem jí přestal věnovat šťouravou pozornost, jsem pochopil její smysl. Na rozdíl od běžných bezpečnostních kamer, které prokážou svou hodnotu jen při odhalení nezvaného návštěvníka, vám kamera Netatma bude projevovat užitečnost každý den.

Inteligentní venkovní kamera se sirénou 

senzor 4MPx, šířka záběru 100°, rozlišení 1920×1080 ● 12 W stmavitelné světlo, IR noční vidění s detekcí do 15 m  ● Wi-Fi: 2,4GHz 802.11b/g/n ● microSD karta: 8GB v kameře, lze vyměnit za až 32GB ● podpora Apple HomeKit, Google Assistant ●  napájení 100-240V ● provozní teploty: -20° – 50° C ●  odolnost: hliníkové tělo, plasty odolné UV záření, HZO ochrana ● Rozměry: 50×200×110 mm

9 200 Kč
8 000 Kč bez sirény

Kamera na zeď místo světla

Ono to začíná už samotnou instalací. Kameru nepřipojujete jako ostatní bezpečnostní kamery přes LAN kabel s napájením, nemá vůbec LAN konektor. Nepřipojujete ji ani přes nějaké napájení vedené ze zásuvky. Venkovní kameru Netatma připojujete místo běžného venkovního světla na stěně domu. Napojíte ji přímo na domovní elektrický rozvod, přišroubujete na krabici ve stěně nebo na stěnu k vyvedeným kabelům. Pak jen nastavíte správný úhel a sklon záběru a vše napevno utáhnete.

P5220453.JPGP5220454.JPGP5220455.JPG
Na kameře dominují LED pro osvětlení prostoru, ty jsou ale jen pro vás, kamera vidí i po tmě

Vtipné je také přidávání do vašeho Netatmo účtu. Protože se počítá, že kamera bude někde vysoko na zdi, nemá na sobě tlačítko pro párování nebo reset. Místo toho dostanete v krabici kartičku s vytištěnými QR kódy. Ty ukážete kameře a ona se přepne do správného režimu. Kódy jsou unikátní pro každou kameru. Nezvaný návštěvník tedy nemůže vytáhnout univerzální kartičku pro reset a vypnout vám kameru.

Jednoduchost je víc než bezpečnost

Nehraje se tady na bezpečnost v podobně nezarušitelného drátového datového připojení nebo ochranu napájení přes nějakou UPS ve skříni s domácí síťovou infrastrukturou. Nad vším vyhrává jednoduchost při instalaci a používání.

P5220456.JPGP5220457.JPGP5220458.JPG
MicroSD karta je snadno dostupná, kontakty ale chrání tmel. Kamera podporuje režim vzhůru nohama, ale takto se do vnitřností voda určitě dostane. Vadit by to ale nemělo

To, že kamera umístěním nahradí vaše venkovní světlo, také napovídá o jejím hlavní využití. Díky výkonným LED s nastavitelným jasem dokáže osvětlit prostor v dosahu několika metrů, sama přitom světlo nepotřebuje. Pohyb před kamerou rozpozná i v noci díky silným infradiodám. Viditelné světlo slouží především vám.

Na rozdíl od běžných pohybem aktivovaných venkovních světel ale Netatmo díky kameře a umělé inteligenci umí něco víc. Rozeznává osoby, zvířata a auta. Můžete tak nastavit, že vaše kočka v noci slídící venku zbytečně světlo nerozsvítí, ale když přijedete autem, kamera se zapne a posvítí vám na cestu.

Screenshot_20200616-185507_Chrome.jpg
Zjištěná osoba na mobil dorazí jako notifikace spolu s obrázkem a možností okamžitě reagovat. Tlačítko Zvuk v notifikaci rovnou spustí sirénu
Prohlídka ovládání kamery přes mobilní aplikaci

Pro každou kategorii osoba/zvíře/auto můžete nastavit aktivaci světla, záznam pohybu a zaslání upozornění na mobil. Všimněte si, že nezmiňuji zapnutí sirény, i když testuji kameru s integrovanou sirénou. Netatmo si dobře uvědomuje, že to nejhorší, co se může bezpečnostnímu systému stát, jsou falešné poplachy, které otupí pozornost okolí. Sousedovu zmatenou sirénu budete brzy znechuceně ignorovat, než abyste stále pozorně sledovali, co se děje.

Siréna skutečně zazní, jen když vážně chcete

Sirénu v inteligentní kameře Netatma můžete aktivovat jen a pouze ručně. Na mobil vám dorazí notifikace se záběrem detekované osoby a na vás bude rozhodnutí, zda budete jen sledovat, co tam dělá, nebo rovnou pustíte sirénu.

 

Sirénu v inteligentní kameře můžete aktivovat jen a pouze ručně

 

Zatímco samostatná doplňková siréna Netatma, kterou jsem zkoušel s domácí kamerou Netatmo Welcome, umí například přehrávat ruch domácnosti nebo plačící dítě, aby nezvaného návštěvníka zmátla, siréna ve venkovní kameře umí jen jedno. Píská s extrémní hlasitostí (viz první video), bez snahy o nějaký jemnější kultivovaný projev. Cílem je prostě poplach a poplach dostanete.

Záznamy v kameře nebo na vašem serveru

Kamera ukládá nahrané záběry na zabudovanou microSD kartu. Můžete ji vyměnit, ale je uvnitř zalepená tmelem, aby kamera odolala dešti. Nejspíš to tedy nikdy dělat nebudete. Kromě toho můžete záběry automaticky ukládat na svůj FTP server nebo nahrávat na Dropbox. I když ale nenastavíte síťové úložiště, při nějakém katastrofickém selhání nebo ukradení kamery o snímky nepřijdete. Kamera všechny události posílá i na servery Netatmo. Na stránce my.netatmo.com pak uvidíte časy s malými fotkami, které spustily oznámení. I když je kamera odpojená, o tento přehled nepřijdete.

image.png
I s odpojenou kamerou se stále dostanete k přehledu událostí s fotkami

Když kameře vypadne připojení k internetu, stále bude fungovat rozsvěcení světla podle nastaveného objektu v záběru, záznamy a upozornění se ale neuloží. Kamera se tedy promění na chytré světlo, ale i když má lokální SD kartu pro záznam, bez internetu nic neuloží.

 

Nemusíte platit žádné měsíční poplatky za přístup k vašim záznamům

 

Především – a to je u Netatma velká výhoda – nemusíte platit žádné měsíční poplatky za přístup k vašim záznamům a upozorněním. Kamera je sice na začátku trochu dražší, ale po celou dobu životnosti nepotřebujete platit nic navíc.

Domluví se s domácí kamerou i displejem

Kamera také spolupracuje s chytrými displeji Googlu, tedy Google Home Hub nebo Nest Hub. Hlasovým povelem „Hey google, show me <jméno kamery>“ si můžete zobrazit stream z kamery na displeji. Na televizoru s Android TV a Google Asistentem to ale bohužel nejde. Potřebujete chytrý displej.

Upozornění lze také zpracovávat pomocí služby IFTTT, ta ale nereaguje tak rychle jako samotné upozornění v aplikaci na telefonu. Často se zpožděním v mnoha minutách. Na IFTTT bych tedy moc nespoléhal.

Pokud venkovní kameru Netatmo Presence doplníte o domácí interiérovou kameru Neatmo Welcome s rozpoznáváním tváří, umí automaticky vypnout upozorňování, když je někdo doma. Samotná venkovní kamera ale nemá rozpoznávání tváří a nemůžete ji naučit, aby upozorňovala jen na neznámé obličeje.

Umělá inteligence je opatrná

Kamera spolehlivě rozpozná zvířata. Pozná i ptáky, nejen domácí kočky a psy. Ohledně osob jde opatrnější cestou, kdy raději upozorní, i když nejde zrovna o osobu, než aby jí někdo unikl. Falešně se tedy hlásí třeba na sušáku pověšené oblečení, do kterého zrovna foukl vítr nebo zvíře, kterému je vidět jen nepatrná část těla. Osoby ale rozezná i na několik desítek metrů, kdy jim nemusí být vidět celé tělo. Auta jsou pak pro rozpoznávání jednodušší, nemění tvar a snadno se za sloup neschovají. V záběru můžete také nastavit zónu, kde se má rozpoznávání aktivovat, abyste nesnímali případné veřejné prostranství.

U všech detekovaných objektů můžete následně zpřesnit analýzu. U chybně zjištěných kameře vysvětlíte, co je správně, a postupně se tedy naučí přesněji analyzovat.

Záběry za dne i v noci vždy zřetelné

Obraz z kamery je vždy zřetelný a nerozmazaný bez ohledu na světelné podmínky. V noci díky nočnímu vidění získáte přehled nejen těsně okolo kamery ale se spolehlivým dosahem několika metrů. Dynamický rozsah bezpečně stačí na rozpoznávání osob a kamera by tak jako tak měla nejlépe z výšky mířit dolů. Proto by oslnění sluncem a jasnou oblohou nemělo být tak časté.

presence_15_06_2020_22_33.00_00_08_14.Still001.jpg presence_15_06_2020_22_33.00_00_49_14.Still002.jpg
Noční záběr ježka a denní záběr kočky (dole na trávě).
Ježka ani tuto kočku přitom nevlastním

Pokud byste inteligentní venkovní kameru Netatmo srovnávali s klasickým zabezpečovacím kamerovým systémem, pochopitelně vám neunikne slabší zabezpečení. Kamera nepřežije vyhození jističe nebo zarušení Wi-Fi signálu. Stejně tak upozornění se zasílají na mobil jako klasické notifikace s náhledem záběru z kamery. Pokud tedy telefon bude v noci v režimu nerušit, upozornění nepípne ani nezavibruje.

Pokud ale uvidíte u někoho na stěně domu charakteristický černý kvádr kamery Netatmo, můžete si být jistí, že vás kamera spolehlivě uvidí a upozornila majitele dřív, než něco stihnete podniknout.

Odolala extrémům

Kamera během mého testování musela navíc vytrpět intenzivní deště působící záplavy v okolí stejně jako první letní teploty přes třicet stupňů. Na funkčnost to nemělo nejmenší vliv, byť se černý kryt kamery na přímém slunci citelně rozpálil. Kryt i uchycení na zdi je přitom z kovu, takže časem nic nezkřehne či nepopraská.

Cena vyšší, ale bez dalších paušálů

Základní venkovní kamera Netatmo Presence nyní stojí osm tisíc, příplatek za verzi se sirénou je u Netatma tisíc dvě stě. Díky tomu, že se siréna spouští jen ručně, nebudete otravovat sousedy falešnými poplachy, současně máte k dispozici alespoň nějaký nástroj pro zastrašení nezvaných návštěvníků.

Především ale venkovní kamera Netatma každý den a zejména večer poslouží jako inteligentní venkovní světlo. Náhodně se nerozsvítí, pokud zrovna před ním něco proletí, ale jen když před ním bude stát člověk. Zatímco bezpečnostní kamery jen hlídají a v běžném životě nepomáhají, Netatmo Presence slouží každý den. A když náhodou do záběru vleze někdo nepovolaný, dá vám vědět a díky siréně můžete upozornit okolí, ne jen nečinně přihlížet.

Než flikovat zabezpečení nemovitosti nějakými jednoúčelovými kamerami s povinným měsíčním placením za funkčnost a odesíláním vašich dat na kdovíjaký server mimo Evropu, Netatmo po vás nechce poplatky za provoz. Videa jsou jen u vás, a jako francouzská firma podléhá přísnému evropskému dohledu na soukromí.

Diskuze (14) Další článek: Tohle není televizor, ale nový herní monitor od Philipsu. Láká na 120 Hz a Ambiglow

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,