Je fajn že se cena 2TB disků dostala na cenu která tady byla před více než 6 lety. Musel jsem se pro zasmání podívat na starou fakturu a 20.9. 2011 jsem za 2TB disk WD Caviar Green zaplatil 1683 Kč. Dodnes bez problému funguje.
Zrovna nedávno jsem kvůli docházejícímu místu na disku s fotkami taky kupoval nějaký 3,5" 2TB interní disk a rozhodoval jsem se v podstatě jen mezi Seagate Barracuda 2 TB a WD Blue 2 TB a i když Seagate vypadá, že je na tom papírově lépe (je levnější, 7200ot./min, v podstatě lepší poměr cena/výkon), tak nakonec jsem šel kvůli osobním zkušenostem do WD. Zrovna mám vedle PC hromádku s mými předchozími 3,5" disky se jmény jako Quantum, Hitachi, Samsung, Western Digital a všechny jsou kupodivu stále plně funkční (i dle S.M.A.R.T.) a zjistil jsem, že jsem vlastně nikdy nevlastnil v PC disk od Seagate 😀. Zkušenost se značkou Seagate mám tedy spíš nepřímou díky cizím diskům, které se mi dostali do ruky a kdo ví, jak bylo s těmi disky zacházeno. A jelikož mi momentálně leží na stole 2,5" Seagate s již přemapovanými sektory (Reallocated Sector Count) a nedávno kolegovi v prcovním PC odešel 3,5" disk od Seagate, tak proto a možná ze zbabělosti jsem šel raději do WD. Ale určitě nemůžu tvrdit, že WD je spolehlivější než Seagate, na toto tvrzení nemám dostatečný počet vzorku. Jediné s čím mohu operovat a nějakou značku preferovat je jen a pouze osobní zkušenost 🙂.
S WD black plna spokojnosť. Vykon/cena. čo sa týka životnosti, tak mi frčia torrenty takže disky pracuju cely čas, tak ešte aj ten pomalý Maxtor 160GB z roku 2005 mi funguje doteraz.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 1. 2018 08:22
A kde je nějaký Hitachi disk??? Rok 2018 a srovnáváme 2TB disky 😀😀😀
Disková divize Hitachi byla prodána Western Digitalu, který tyto disky prodává pod značkou HGST. Nicméně na nátlak antimonopolních úřadů WD nezískalo 3,5" HDD, ale pouze 2,5" HDD. Technologie a výrobu 3,5" HDD získala Toshiba (Toshiba sama už vyráběla HDD, ale právě jen svoje 2,5", takto se dostala i ke "svým" 3,5").Takže -- chceš-li Hitachi 3,5 HDD, kup Toshibu. Chceš-li 2,5" HDD poohlédní po HGST.3,5" HDD HGST totiž zřejmě budou jen přeznačené WD disky.
A kdy bude velké srovnání pamětí ddr4 2400 MHz, které podporují EEC?
Koho to napadlo srovnávat hrušky s jabkama?Nejde porovnávat hrušky s jabkama.Myšleno jednak například 7200 vs 5900 vs 5400a jednak i například podle počtů ploten nebo určení.Mimochodem Seagate má i v klasické řadě dvě plotny tak by spíš bylo vhodnější porovnávat dvouplotnový s dvouplotnovým a jednak Seagate má ekvivalent v řadě Pro pro ten uvedený WD ve stejné cenové relaci (taky 5 letý záruka, navíc myslím je určený pro nepřetržitý provoz a má navíc 128 MB cache oproti 64 MB u WD).A nesedí mi v testech i pár dalších věcí. Např. jak může mít nějaký disk s vyšší spotřebou a navíc s menší hmotností nižší teplotu?Jak může mít nějaký disk s vyšším sekvenčním čtení/zápisem nižší kopírování filmů (což je vpodstatě sekvenční čtení/zápis) oproti jinému s opačnýma hodnotama (přístupová doba v tom dělá nulu nula nic rozdílu)? Mně to spíš příjde, že se to prostě zapisovalo/četlo v jednom případě z části bližší středu a opačně.Za mě je předem vítězem vždy Seagate oproti WD v jakékoliv kategorii 🙂
Dik za tenhle prispevek! Vidim, ze nejsem sam, kdo by privital nejaky pouzitelny test misto tohohle paskvilu. Presne to same autorovi zazlivam taky.
V serveru mám 2x WD RED 2TB a zátím plná spokojenost. Mám je v RAID1 a jeden disk má najeto 35211 hodin a druhý 34340 hodin. TJ. přes 4 roky točení v kuse a zatím jsou naprosto bez problému. 🙂
Rád kupuji 2TB disky, protože mám dobrou zkušenost s životností, zcela postačuje Seagate Barracuda / WD Black / Red edice na 7,2k otáčkách. Nemá smysl hledat něco "lepšího", kupuji je proto, že mají méně ploten (méně povrchů k zápisu), čili menší vibrace, menší výška disku, menší čas obnovy dat (ze záloh) pokud disk selže, což se stane raz, dva. Bavím se o 3,5", malé pro NB neřeším (2,5" HDD nevěřím, už to tak mám), tam jedině SSD interní, jeden či dva (dle užití NB) a ext. 3,5" disk s vlastním napájením, mám s tím dobrou zkušenost, spolehlivost, jede na všech zařízeních, pohoda. V dobré skříni, nejsou takové disky (3,5") prakticky slyšet Corsair / Fractal (BigTower). Lze pak osadit spoustu pozic (9 - 11), měnit disky a stejně jede vše poměrně tiše. Na rychlost SSD ovšem nemají a pokud načítáte video do Pr ze 4K zdroje, delší sekvence - video, panečku, hned se pozná zoufalost HDD, co tam trvá desítky sekund, řeší SSD jednotky, rychlý posun také ukáže zoufalé slabiny HDD (totálně out), plné osazení pozic SSD znamená dnes prakticky cenu PC, často vyšší, slibováno to bylo jinak. A není pravda, že SSD při práci nic nevydrží, většina jede bez problémů na 70% životnosti ještě po 3 letech, při velké vytíženosti.Radil bych 2 věci:1. Neztratit pokladní blok, ideálně vždy prodloužit plnou záruku (prodejcem).2. HDD zbytečně nevypínat, nedávno se mi znova potvrdilo, že takto ošetřené disky (2x 1TB) už jsou v nebi, zatímco všechny ostatní co jsou stále on-line jedou bez problému, chod je prostě lepší, než neustálá změna stavu.3. Vždy zálohovat data, protože S.M.A.R.T. kontrola / informace jsou skutečně jen informativní záležitost (mimo sektory hlášené jako podezřelé*, či přímo přemapované** - konec disku, také velký počet chyb, při čtení z ploten je příznak potíží***), jakmile se disk zpomaluje platí i pro vyhledávání, či rychlý přístup k datům, kde nemá, více zahřívá bez zátěže, případně je stále hlučnější a nakonec si občas zatluče, vydá pazvuk (nemyslím parkování hlaviček), rychle prohlédnout kontrolou od výrobce / jiným SW, už neprovádět žádnou hloubkovou kontrolu! (další zatížení a poškození dat) a data pryč! Žádný NAS! NAS je ořezané PC to asi každý ví, má svůj zdroj a pokud je stále připojen, žádnou ochranu z hlediska zdroje, ani virů nepředstavuje! Pro zálohy vždy off-line disky (připojit, záloha, kontrola zapsaných dat, odpojit), BD-R disky (nelze přepsat, nelze napadnout, je ovšem nutná občasná kontrola dat ideálně v jiné, než vypalovací mechanice, konečně u HDD také), ideálně nepoužívat žádné SSD / flešky (stejná technologie), nejedná se o trvalý zápis v řádu roků, bez zapnutí o obnovy dat na médiu. Při zapnutí SSD / HDD kontroluje konzistenci dat, jakmile roky nejede, nic neprovádí a chyby jsou na světě.* CurrentPendingSector** ReallocatedSectorCount*** RawReadErrorRate
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 1. 2018 13:31
Pro mne je nejdůležitější spolehlivost, takže osobně preferuji Seagate pak Toshibu a nakonec WD. Možná jsem neměl šťastnou ruku, ale každé WD co jsem koupil se mi rozsypalo ještě v záruce. Naopak se Seagatem jsem neměl problém nikdy.
Vybírat disky podle spolehlivosti je jako vybírat na ruskou ruletu revolver podle toho jestli má šest nebo osm ran.
Spolehlivost disků se hodnotí blbě, protože asi nikdo nemá doma tolik disků, aby to bylo statisticky významné pro nějaké závěry a pak se od sebe dost liší různé řady. Měl jsem mrtvý seagate, western a kdysi i maxtora. Ten western neumřel úplně a měl už brzy vadné sektory, takže byl v záruce vyměněn. Bezproblémovost Seagatu může být štěstí. Já je mám raději, protože se mi zdá, že méně vibrují, ale můj poslední 4TB kus tohle pravidlo porušuje a navíc občas vydá nepopsatelný a hodně znepokojivý a nepříjemný zvuk.
Tady jsou asi nejzajímavější statistiky cloudového úložiště Backblaze, kteří provozují tisíce disků. Bohužel obvykle ne těch consumer, ale i tak si lze udělat nějakou představu o spolehlivosti výrobců.https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-r... Nicméně právě ve výše uvedeném článku je zajímavé, že spolehlivost consumer a enterprise disků je v podstatě totožná...
Z toho odkazu mi jednoznačně vyplývá, že vždy je nejlepší podle Backblaze šáhnout po Seagate 🙂
Doma v nasu mam disky vyhradne od wd ... a do koprunsel jen jeden. Po sesti letech. Ostatni funguji stejnou dobu bez zavahani - a to jwdou 24/7.Ted je postupne vyhazuju, ale ne jvuli stari a problemum, ale kvuli kapacite.
Zrovna nedávno jsem taky HDD kupoval (náhrada původního na data, systémové je SSD) a původně jsem chtěl 2TB. Nakonec jsem ale skončil u 3TB Seagate Barracuda s 7200ot., ten poměr cena/výkon plus příplatek pár stovek za 1TB mě přesvědčil celkem jasně...
jestli je to ten disk STDM300 nebo tak nějak, tak je to pěknej kripl. Tenhle 3TBajťák jsem měl a krátce po dopršení záruky umřel...B-]
Tak je to přesně ST3000DM001. Kupoval jsem ho v půlce r. 2012.
Jenze ST3000DM001 se vyrabeji uz asi sto let. Prvni serie / revize byly dost pruser, ale to uz je davna historie. Ted uz tenhle model spolehlivosti nijak nevycniva.
ST3000DM008, to je ten co jsem pořídil.Uvidíme jak bude sloužit...
No taky jsem dlouho vybral a šáhl jsem po WD Black... trošku jsem doufal ,že tu narazím na srovnání se Seagate Barracudu co má otáčky také 7200 (většinou 2TB+) a nic.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.