Test: Flash není horší než HTML5. Ale ani lepší

Je náročnější Flash Player, nebo HTML5 video? To je věčná otázka komunitních válek v diskuzích. Odpověď je poněkud neurčitá, protože záleží i na webu, kodeku a prohlížeči.

Před pár dny Adobe odstranil svůj Flash Player z katalogu Google Play a symbolicky tak završil jepičí éru Flashe na mobilních zařízeních. Při této příležitosti se nabízí otázka, jestli je už tedy svět připravený na to, aby Flash definitivně odešel do počítačového záhrobí.

Majitelé chytrých telefonů nejspíš odpoví, že tomu tak skutečně je, hlavní multimediální weby totiž svůj videoobsah nabízejí formou aplikace, nebo jako HTML5 video. Jiný flashový obsah je sice na mobilech nenávratně pryč, nicméně ten se na kapacitním displeji beztak nikdy neovládal zrovna nejlépe (drtivá většina flashových aplikací má rozhraní upravené pro přesnou myš, nikoliv pro nepřesný dotyk).

Jinak je tomu ale na desktopech, kde Flash Player stále neohroženě vládne a zůstává hlavním způsobem, jak dostat streamované video z multimediálního serveru do prohlížeče. Když bych se čtenářů zeptal, jestli je v takovém případě lepší Flash Player, nebo HTML5, je docela možné, že bych se dočkal tolik typické odpovědi, že Flash Player leda tak vyšťavuje baterku a HTML5 video je prostě bez debat lepší.

Pravda je ale úplně někde jinde. Napsal jsem si primitivní prográmek v C# (projekt pro Visual C# Express si můžete stáhnout zde), který měří postupnou spotřebu CPU času vybraného programu na Windows v milisekundách. Hodnotu zaznamenává každé dvě sekundy a výsledek ukládá do CSV tabulky. Jen připomenu, že kumulovaný CPU čas je vlastně postupně rostoucí doba, kterou procesor věnoval zvolenému programu od jeho startu. Když tedy křivka času v grafu roste jen velmi pomalu, znamená to, že program procesor vytěžuje jen velmi málo. Když naopak vystřelí vzhůru, vytěžuje ho naplno.

Klepněte pro větší obrázek
Chrome zvesela vytěžuje procesor a mně se hodnoty ukládají do textového souboru

Když pak máte po ruce takové časové grafy třeba pro prohlížeč Chrome a přehrávání videa ve Flash Playeru a v HTML5, snadno zjistíte, kdo v průběhu času více vytěžoval procesor a tedy i hypotetickou baterii v notebooku.

Co jsem změřil ve svém experimentu? Jednoduše to, že s příchodem HTML5 videa nelze jen tak snadno svalit vinu na některou z technologií. Když na YouTube streamujete video ve Flash Playeru, máte jistotu, že SD video bude nejspíše ve formátu FLV a HD video v MP4/H.264. Toto jsou výchozí kodeky Flash Playeru na všech platformách.

Jenže HTML5 video žádný kodekový standard nemá a záleží pouze na službě samotné, v jakém formátu pošle prohlížeči stream videa. Každý prohlížeč zároveň podporuje různé kodeky a používá různě kvalitní dekodéry videa. Najednou nelze svalit vinu na nějaký doplněk, ale na celý prohlížeč.

IE 9: Flash vs. HTML5 na YouTube

Když jsem tedy měřil přehrávání videa z YouTube v Internet Exploreru 9 (Windows 7), zjistil jsem, že při přehrávání ve Flash Playeru je procesor vytěžován mnohem méně než při přehrávání v HTML5 režimu. V obou případech se přitom jednalo o totožný MP4 soubor. Vše pochopitelně souvisí s rozdílným přístupem ke GPU akceleraci aj.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer a YouTube – v obou případech H.264 video

Chrome: Flash vs. HTML5 na YouTube

Na základě předchozího měření bych nyní mohl konstatovat, že Flash Player je prostě lepší a tečka. Jenže jak už jsem napsal výše, nejde pouze o přehrávací technologii, ale i o prohlížeč a konkrétní dekodér. YouTube při použití HTML5 režimu preferuje vlastní formát Googlu WEBM/VP8, který se přirozeně použije i v Chromu. A kdybych si doinstaloval kodek pro Windows Media Player, tak i v Internet Exploreru.

Při použití Flash Playeru se tedy v Chromu opět dekóduje MP4/H.264 video, ale při použití HTML5 verze WEBM/VP8 video. Jak to dopadlo? Zvítězil opět Flash Player, i když jen o zanedbatelný kus času.

Klepněte pro větší obrázek
Chrome a YouTube – H.264 video ve Flashi a VP8 video v HTML5

Chrome: Flash vs. HTML5 na Vimeu

Jenže v jiném případě může vše vypadat úplně jinak. Stačí na chvíli opustit YouTube a vyzkoušet třeba Vimeo, které také nabízí HTML5 režim, nicméně podporuje pouze kodek H.264. tedy žádné VP8 video, Ogg Theora a další exotické formáty. Když jsem měřil vytěžování procesoru na Vimeu, přehrávání H.264 stopy v HTML5 bylo rázem výrazně úspornější než přehrávání naprosto identické H.264 stopy ve Flash Playeru. Jenže vzpomínáte si na první případ s Internet Explorerem? V jeho případě by to zase bylo úplně naopak.

Klepněte pro větší obrázek
Chrome a Vimeo – H.264 video v obou případech

Suma sumárum, tvrzení, že je Flash Player lepší, nebo horší než HTML5 vždy a jedině závisí na kombinaci: prohlížeč – technologie přehrávání (Flash, HTML5) – webová služba (formát videa).

To však běžného uživatele včetně mě nezajímá, a pokud se nezačne rýpat v kódu, ani se to nedozví. Rozdíly přitom mohou být markantní a při sledování streamovaného večerního filmu na notebooku se může klidně jednat o výrazný kus kapacity baterie.

Diskuze (84) Další článek: Stavíte si počítač? Nová licence Windows 8 je pro vás

Témata článku: Technologie, Prohlížeče, Web, Chrome, Internet Explorer, HTML5, Flash, TES, Nen, Videoobsah, Test, Player, Celý prohlížeč, Flash Player, Primitivní prográmek, Streamovaný film, Multimediální server, Flashový obsah, Vimeo, LEP, HTM, Rozdílný přístup, Hlavní způsob, Youtube VideoHorizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

První letošní exkluzivita PlayStationu vychází už za pár týdnů a z Guerrilla Games k nám stále proudí nové informace. Tentokrát ohledně zakončení příběhu.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestPS5Exkluzivita
Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

** Někteří vědci se domnívají, že na Saturnově měsíci Mimasu se nachází vnitřní oceán ** Mají-li pravdu, byl by Mimas třetím měsícem Saturnu s podpovrchovým oceánem ** Je ironií, že badatelé se původně snažili prokázat pravý opak

Stanislav Mihulka
OceánSaturnMěsíc
Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko