Test Dell XPS 15: parádní notebook, který klame tělem

  • Velký 15,6" displej v těle 14palcového notebooku
  • Výkonné komponenty, přitom velmi tenký profil
  • Za minimum kompromisů si ale připlatíte

Dell XPS 15 klame tělem. Rozměry vůbec nepřipomíná patnáctipalcový notebook a v tak tenkém těle byste nečekali výbavu, kterou se často chlubí tlusté herní notebooky.

Patnáctipalcové XPS rozvíjí už dříve testovaný XPS 13. Displej zasahuje k samým okrajům víka a půdorys notebooku tak neodpovídá běžným patnáctkám. Spíše se blíží 14palcovým notebookům. Tenké rámečky nahoře a po stranách ale znamenají, že se webkamera přesunula do levého dolního rohu a snímá vás tak z ne zrovna lichotivé pozice.

Ostatně i zbývající výbava odpovídá více menším notebookům. Nenajdete tu optickou mechaniku a klávesnice nenabídne numerický blok.

Kryt displeje a spodní stranu chrání masivní kovový plát, dotykový displej pak z přední strany i odolné sklo. Víko s displejem je tedy mohutnější, ale působí robustním dojmem. Plochu okolo klávesnice kryje matný plast s designem skládaného karbonu. Bohužel každodenním používáním rád chytá mastnotu. Samotný notebook váží dvě kila, nic extrémního, ale vzhledem k malé velikosti čeká každý menší hmotnost a na první potěžkání jej ohodnotí jako příliš těžký. Na podobně vybavený notebook je to ale peříčko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Umístění webkamery je nešťastné. Nebýt prstu vypadal by okraj displeje se 4K rozlišením docela normálně. Displej od kraje ke kraji se neomrzí

Testovaná maximální konfigurace se může pochlubit 4K displejem, který nejenže oslní jemností, ale zároveň výborným podáním barev a pozorovacími úhly. Můžete mít samozřejmě verzi jen s FullHD rozlišením. Bohužel lesklý povrch za jasné dne nebude vaším přítelem, dotyková vrstva si ale žádá své.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Matná plocha okolo klávesnice přitahuje mastnotu z rukou. Kovové pláty dostatečně chrání displej a spodek notebooku. Sice jde o patnáctipalcový notebook, numerický blok tu ale nenajdete

Klávesnice bez numerického bloku je vycentrovaná, píše se na ní tedy o něco lépe než na jiných patnáctkách, klávesy mají navíc více prostorou pro pohodlné psaní. Testovaný kus přišel s anglickým rozložením klávesnice s nepohodlně tvarovanou klávesou Enter, česká verze by měla mít vhodnější ležatý Enter. Dvouúrovňové podsvícení klávesnice za dne neškodí a večer neoslňuje.

Oproti třináctipalcové verzi se výrazně zvětšil Touchpad. Sice má naznačená dvě tlačítka, můžete jej ale tisknout po celé ploše a zvládá všechna potřebna gesta více prsty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výdechy chlazení míří pod displej.
Servisní informace se ukrývají pod štítkem na spodní straně

Uvnitř se skrývá procesor Core i7 6700HQ posílený grafickou kartou nVidia GTX 960M. Díky tomu vše ve Windows švihá plynule i na 4K displeji, a byť ve hrách musíte na 4K rozlišení zapomenout a u moderních her občas i snížit požadavky na detaily, stále jde v tak kompaktním těle o nebývale výkonné řešení. Při větší zátěži jsou už ventilátory mířící pod displej slyšet, ale zahřívání klávesnice není nějak nepříjemné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mezi konektory už nechybí USB-C v provedení Thunderbolt 3. Úhel rozevření displeje mírně přesahuje 130 stupňů a těsně se vyhýbá kritice.

Dell nabízí uvnitř kombinaci SSD a pevného disku nebo jen SSD. Pokud zvolíte jen SSD, odměnou bude vyšší kapacita baterie 84 Wh místo 56 Wh. Díky většímu akumulátoru se i s tak výkonnými komponentami dostanete na výdrž vyhrazenou úsporným ultrabookům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V balení najdete USB-C redukci pro drátovou síť. Na boku se po stisku tlačítka rozsvítí diody podle stavu akumulátoru

Naměřili jsme

3D Mark
Klepněte pro větší obrázek
Fire Strike 3998
Sky Diver 13038
Cloud Gate 13701
Ice Storm 77110
PC Mark 8
standard 3694
OpenCL 3357
Unigine Heaven Extreme
FPS/score 24,8/624
Unigine Valley Extreme HD
FPS/score 21,1/878
Výdrž
HD film 6:40
psaní textů 7:45

Klepněte pro větší obrázekDell XPS 15

Intel Core i7 6700HQ (2,6 GHz)
Intel HD530 + Geforce GTX 960M 2GB
16 GB DDR4 (2× DIMM, lze měnit)
15,6", 3840 × 2160, IPS lesklý dotykový
512 GB SSD, NVMe Samsung PM951
802.11ac, BT 4.1, USB-C Gb LAN
2× USB 3.1, USB-C Thunderbolt 3, HDMI, čtečka SD, audio
84 Wh
35,7 × 23,5 × 1,8 cm
2 kg

59 000 Kč
Dell XPS 15 N16-XPS15-N2-711S

Z hlediska konektorů je XPS 15 připravený na budoucnost. dva normální USB 3 porty doplňuje USB typu C v provedení Thunderbolt 3, samozřejmostí je HDMI, audio a čtečka karet. Na boku je i tlačítko s diodami pro zjištění stavu akumulátoru i při vypnutém počítači. Drátovou síť můžete připojit přes USB-C redukci v balení s notebookem.

Reprodukty míří dolů na přední straně, ale při položení na stůl hutný zvuk rozehraje celý notebook. Toto opravdu není tichý nenápadný stroj do firemní zasedačky ale sebevědomý multimediální počítač.

XPS 15 je ztělesněním nového Dellu, který odešel z burzy, aby jej neřidily požadavky Wall Streetu. XPS přináší odvážná nekompromisní řešení. Nabídne to nejlepší v netradiční formě a byť asi neosloví masu zákazníků hledajících co nejdostupnější řešení, fandové technologií mají novou modlu.

Diskuze (39) Další článek: Vaio se spojí s Toshibou a Fujitsu. Budou bojovat o japonský trh

Témata článku: Video, Notebooky, Testy, Dell, Webkamera, Odolné sklo, Výkonná komponenta, Hutný zvuk, Kapacita baterie, Multimediální počítač, Nenápadný stroj, Robustní tělo, Dell XPS, Výkonné řešení, Heaven, Nenápadný design, FullHD rozlišení, Lesklý povrch, DEL, Patnáctipalcová verze, Vybavený notebook, Kovový plát, Celý notebook, Numerická klávesnice, Matná plocha, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači