





Přibalený kožený kryt čtečku skvěle chrání nebo poslouží jako stojánek.
Ke čtečce jsem měl také značkový flipový kryt. Vy za něj budete muset připlatit (749 Kč), ale rozhodně to doporučím. Ne že by byl e-ink nějak zásadně zranitelný, ale cítil jsem se lépe, když jsem čtečku házel do batohu ochráněnou robustním krytem. Navíc se s ním lépe drží, lépe se s přístrojem manipuluje.
V zavřeném stavu je čtečka zavřená jako kniha. Po otevření můžete čelní část přehnout a magneticky připnout k zádům čtečky, nebo ji dle naznačených rysů složit do polohy stojánku. Pak si můžete přístroj pohodlně postavit třeba na stůl a nerušeně číst.
Software a komfort čtení
Co se prostředí týče, bude vám připomínat jiné čtečky, pochválím plnou podporu češtiny. Vše začíná u domovské obrazovky, která se skládá z vaší knihovny stažených titulů a doporučení zajímavých novinek, které byste si mohli stáhnout. Čtečka Kobo má totiž i integrovaný obchod s e-knihami a audioknihami. Některé z nich jsou v češtině, ale jednoznačně dominuje anglojazyčný obsah.



Skrze Kobo Store lze nakupovat elektronické knihy i audioknihy. Najít zde můžete i obsah v češtině.
To ale ničemu nevadí, do čtečky si totiž můžete nahrát obsah vlastní – přes kabel z počítače. Bohužel to je praktický jediný způsob alternativního nahrávání. Na možnost zasílání knih přímo od jiných prodejců e-knih jako třeba u Kindlu či Pockebooku zapomeňte. Dokonce není možné ani na čtečku poslat knížky e-mailem, i když je čtečka napárována k vašemu Kobo účtu s emailovou adresou.





Prostředí čtečky Kobo Clara nabízí vaši knihovnu s podrobnými statistikami o knihách i různá nastavení displeje a čtečky. Nechybí dodatečné aplikace jako je Pocket (snadné poslání článku z webu na pozdější přečtení), či webový prohlížeč.
Kobo podporuje nejpoužívanější formáty PDF, ePub i Mobi, ale také méně časté a obrázkové formáty EPUB3, FlePub, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR. Není problém si na čtečce prohlížet obrázky, nebo uložené webové stránky. Z těch knižních formátů se mi ale jednoznačně nejlépe osvědčil ePub, který ve většině případů fungoval na jedničku, včetně podpory písem, změny velikosti apod. U Mobi se mi několikrát stalo, že byl text divně formátovaný.


Při testování jsem párkrát narazil na podivné formátování u knihy i článku z webu. Problém nevyřešila ani aktualizace softwaru.
Občas mi vadilo bylo podivné nastavení. Například ve výchozím stavu měla čtečka zapnuté číslování stránek pro ePub, přičemž čísla se mi zobrazovala i přes text v knize, což bylo velmi nekomfortní. Po chvíli hledání v nastavení šla tato funkce vypnout. Naopak mě potěšily široké možnosti formátování textu od změna fontu či velikosti písma až po řádkování, nastavení okrajů, zarovnání textu či konturu písma.