Test Apple iMac: s počítačem na vysoké noze

Počítače Apple nejsou jen výpočetní jednotkou, ale i skvělým designérským počinem. Dokladem toho je i iMac, počítač uvnitř ploché obrazovky, který je zároveň domácím šperkem.

Když se porozhlédnete po nabídce produktů značky Apple, nenajdete v ní žádný klasický stolní počítač ve smyslu skříně s komponenty připojitelné k periferiím. Na jedné straně spektra stojí drahý Mac Pro, který v základě tento koncept splňuje, ale je to nadstandardní stroj pro profesionální využití. Na druhé straně je miniaturní Mac Mini, jakožto nejlevnější a nejslabší počítač od Applu zabudovaný v elegantní krabičce.

„Něco mezi“ a také nejbližší konkurent pro běžné desktopy je Apple iMac. Ten patří do kategorie tzv. all-in-one počítačů, které v monitoru skrývají i veškerý ostatní hardware. Jeho cena je samozřejmě o několik tisíc vyšší, než by tomu bylo u srovnatelné skládané sestavy, ale ve srovnání s počítači all-in-one značek Dell nebo HP je cenově zcela srovnatelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iMac na oficiálních fotkách

V testu jsme prověřili nejlevnější verzi ve větším 24” provedení. Apple iMac se jinak vyrábí i s obrazovkou ve velikosti 20”.

Pán stolu

Po vybalení iMacu z krabice se dostaví dojem, že vám do ní určitě zapomněli něco dát, protože kromě samotného „monitoru“ jsou zde akorát manuály, DVD se systémem a myš.

Hned na úvod bych rád rozebral jednu nepříjemnost, na kterou při kupování iMacu u nás narazíte. Zatímco v Applem oficiálně podporovaných zemích je kromě myši dodávána i klávesnice, v tuzemsku ji v základním balení nenajdete a je potřeba si ji dokoupit zvlášť. Problém je to hlavně proto, že myš Mighty Mouse dodávaná s iMacem má velmi krátký kabel (necelých 50 cm) a má být zapojena do USB portu na klávesnici. Při pořizování iMacu si tedy připravte ještě 1 656 Kč vč. DPH (u autorizovaného distributora na Apple.cz) na dokoupení klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nic víc není potřeba, do štíhlého monitoru se vešel celý počítač

Ale zpět k samotnému iMacu. Zapojování zvládne i naprostý laik, protože největším problémem u této činnosti je paradoxně zvedání 11,5 kg váhy tohoto hliníkového krasavce na stůl. Pak už stačí jen připojit běžný napájecí kabel a dokoupenou klávesnici a můžete začít.

Na stole působí 24” iMac poměrně monstrózně ve srovnání s běžnými 24” monitory. Je to způsobeno hlavně sklem displeje, které kromě samotné obrazovky překrývá i černý, dva centimetry široký rámeček kolem. Podíl na tom má také část hliníkového těla, které se nachází pod displejem. Celé tělo iMacu tak má úhlopříčku úctyhodných 28” (cca 71 cm).

Klepněte pro větší obrázek
Spodní panel a rámeček velikost počítače ještě opticky umocňují

Design nadevše

Design se drží pro Apple již tradičního hesla „v jednoduchosti je síla“ a koresponduje se současnými MacBooky Pro v provedení unibody.

Stojan, na němž je tělo iMacu uchyceno, je dostatečně široký, aby se počítač při případných otřesech nepřevrátil. V souvislosti s uchycením je potřeba zmínit i to, že nelze nastavovat vertikální polohu obrazovky, ale pouze naklánět, což v praxi nepovažuji za problém, ale někomu to může nepochybně vadit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Masivní stojan je dostatečně pevnýa zajišťuje stabilní polohu počítače

S designem je spojena i jedna nepříjemnost, a to umístění portů. Aby nekazily dobrý dojem, jsou všechny vyvedeny na zadní straně počítače. Než si zvyknete je rozeznávat hmatem, budete muset několikrát vstát a pohledem na zadní stranu si požadovaný port najít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektorů není moc a jsou schované na zadní straně. Také tu najdete vypínací tlačítko.

Na zadní části se nachází také skryté, ale poměrně dobře dostupné zapínací/vypínací tlačítko. To slouží i k rychlému uspání počítače při krátkém stisknutí. Kromě něj a zmiňovaných portů naleznete na zadní straně už jen dva nenápadné průduchy chlazení, slot na zámek Kensington a veliké logo nakousnutého jablka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
DVD mechanika a reproduktory

Co na zadní straně kupodivu zcela chybí, to jsou jakékoli šroubky. Uživateli prakticky není umožněno, aby se dostal dovnitř počítače. Tedy až na jeden malý šroubek na spodní straně, který drží kryt operačních pamětí. Na spodní straně iMacu jsou kromě tohoto krytu už jen dvě mřížky překrývající otvory pro chlazení a reproduktory

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto lze displej naklánět, výška je ale pevně daná

Abychom měli popis vzhledu iMacu kompletní, zbývá ještě zmínit, že na pravé straně se nachází slot-in DVD vypalovací mechanika, na horní straně jsou pouze malé dírky integrovaného mikrofonu a vpředu kromě displeje najdeme ještě webovou kameru u Applu zvanou iSight. Ta se nachází ve své klasické pozici nad displejem (v onom černém rámečku). V tmavém Apple logu pod displejem je rafinovaně maskován infračervený senzor dálkového ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V jablíčku je skrytý infraport dálkového ovládání, nahoře pak kamera a mikrofon

Funkce, výbava a výkon

Počet portů je průměrný a jejich množství mohlo být vzhledem k nenápadnému umístění klidně vyšší. Najdeme zde pouze čtyři USB porty, FireWire 800, gigabitový ethernet, Mini DisplayPort a audio vstup/výstup, které jsou stejně jako v případě MacBooků Pro kombinované s optickým vstupem/výstupem. Úplně byla vynechána čtečka jakýchkoli karet a jiné porty.

Neboť jde o all-in-one řešení, najdeme v iMacu také Bluetooth 2.1 včetně EDR (Enhanced Data Rate) a WiFi ve specifikaci IEEE 802.11n, jenž umožňuje komunikaci ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz i 5 GHz.

iMac je vybaven aktivním TFT displejem s rozlišením 1920 × 1200 bodů a s lesklou úpravou, takže stejně jako v případě MacBooků hrozí nežádoucí odlesky. Ty jsou poměrně úspěšně potlačeny výrazným podsvícením, ale může se stát, že při sledování filmů s tmavšími scénami a slabším zaclonění místnosti uvidíte místo hlavních aktérů na obrazovce sebe.

Klepněte pro větší obrázek 
Displej je lesklý, a tak se můžete stát nechtěným aktérem sledovaného filmu

K podsvícení se však váže i jeden nedostatek, na který jsem narazil při večerním používání. Zatímco u všech MacBooků lze podsvícení postupně ztlumovat až do úplného vypnutí, iMac ve tmě poměrně jasně svítí i na nejnižší nastavení, takže při práci v horších světelných podmínkách hrozí, že vás po čase začnou bolet oči.

Slot-in mechanika je, dá se říci, stejná jako v případě laptopů Applu. Jde o úzkou štěrbinu s těsněním proti prachu, která sice při zasouvání a vysouvání disku vydává zvuk, jako by jej polámala, ale jinak pracuje stejně tiše jako jiné mechaniky. Vysouvání disku se provádí stiskem tlačítka na klávesnici nebo softwarově v operačním systému.

Testovaný model je vybaven procesorem Intel Core 2 Duo o frekvenci 2,66 GHz, 4 GB operační paměti, integrovanou grafickou kartou nVidia GeForce 9400M a 640 GB úložného prostoru na pevném disku. Na domácí a kancelářské využití, ke kterému je počítač určen, disponuje snad až přebytkem výkonu.

Ve spojení se systémem Mac OS X se nemusíte bát ani kódování videa v HD rozlišení nebo hraní některé z her dostupných pro platformu Macintosh.

Klávesnice a myš z rodiny

Už jsem zmiňoval, že je iMac u nás dodáván pouze s myší Mighty Mouse a klávesnici je k němu případně potřeba dokoupit. Samozřejmě to lze vyřešit nákupem libovolné USB klávesnice a také myš si můžete dopřát jinou. Zejména v případě klávesnice by ale byla škoda volit jinou značku, protože originální periferie je přizpůsobena operačnímu systému, bezvadně ladí svým designem a mimo to je velmi pohodlná.

Klávesnice má základní blok kláves až na pár detailů stejný jako klávesnice MacBooků, má však zvlášť numerický blok a šipky, jako je tomu u běžných PC klávesnic. Klávesy mají velmi nízký zdvih a kladou příjemný odpor při mačkání, takže je klávesnice vhodná i pro rychlé, a zároveň pohodlné psaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice Apple spojuje funkčnost s elegancí, musíte si za ni ale nemálo připlatit

Myš Mighty Mouse je díky svému symetrickému tvaru vhodná pro praváky i pro leváky, díky čemuž nečekejte nějakou převratnou ergonomii. Zajímavostí je, že na myši nejsou viditelná žádná tlačítka, i když je jich tu víc než základní počet. Myš totiž rozeznává, na které straně myši zrovna klikáte, a podle toho vyhodnocuje, zda má být použito pravé nebo levé tlačítko.

U tohoto provedení jsem narazil také na malou chybičku. Pokud chcete zmáčknout pravé tlačítko, musíte zvednou prst na levé straně, aby myš registrovala stisk správného tlačítka. Jinak bude kliknutí bráno jako stisknutí tlačítka levého. V systému Mac OS X, kde se pravé tlačítko používá minimálně, sice nejde o velký problém, ale zamrzí.

Klepněte pro větší obrázek
Ergonomie žádná sláva, ale elegantní valounek bude další ozdobou stolu

Prostřední kolečko je vlastně kulička, abyste nebyli ochuzeni o scrollování do stran. Samozřejmostí je, že kulička funguje zároveň i jako prostřední tlačítko. Oceníte u ní zejména citlivost scrollování, kdy se můžete posouvat doslova po pixelech. Zároveň není problém rychle přejet třeba na konec stránky.

Jako čtvrté tlačítko fungují plošky po stranách. Jejich mačkání sice vypadá, jako byste chtěli elektronického hlodavce zardousit, ale funguje dobře. Pro mě osobně je umístění plošek poměrně neergonomické, ale to je otázka vkusu každého jednotlivce.

Zbývá jen dodat, že v systému můžete libovolně nastavovat funkce pro jednotlivá tlačítka. Kromě primárního, sekundárního a “prostředního” tlačítka lze nastavit například přepínání programů Exposé, otevření programu Dashboard s widgety nebo zapnutí vyhledávání Spotlight.

Dokonalý design za vyšší cenu

iMac je i přes all-in-one provedení plnohodnotným desktopem, který výkonově dostačuje i náročnějším domácnostem a kancelářím. Běžné počítače však naprosto nechává za sebou, co se týče designu a dílenského zpracování. Za to si uživatel náležitě zaplatí, ale ve srovnání s konkurenčním Dellem XPS One 24 nebo HP TouchSmart IQ800t nabízí vyšší výkon za příznivější cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konkurence od Dellu nebo HP

Pro zákazníky požadující ještě výkonnější stroj jsou v nabídce dva modely s frekvencí procesoru 2,93 GHz, resp. 3,06 GHz, větším diskem a výkonnějšími grafickými kartami nVidia Geforce GT 120, resp.GT 130.

Jako v případě každého Macu dostanete i k iMacu softwarovou výbavu v podobě operačního systému Mac OS X a kreativního balíku iLife, jenž obsahuje nástroje pro organizaci a úpravu fotek, střih a editaci videa, nahrávání a úpravu hudby, tvorbu vlastních DVD nebo vlastního webu.

Technická specifikace

 • Procesor: Intel Core 2 Duo (2,66 GHz)
 • Operační paměť: 4 GB (DDR3, 1066 MHz), rozšířitelná až na 8 GB
 • Pevný disk: 640 GB (7200 ot./min, SATA)
 • Grafická karta: nVidia GeForce 9400M, až 256 MB sdílené paměti
 • Optická mechanika: SuperDrive DL 8x (DVD+-R DL / DVD+-RW / CD-RW)
 • Displej: 24”, rozlišení 1920×1200 bodů
 • Wi-Fi: 802.11b/g/n
 • Bluetooth: 2.1 + EDR
 • Porty: 1x Mini DisplayPort, 1x RJ-45, 1x FireWire 800, 4x USB 2.0, audio vstup/výstup
 • Rozměry: 52 × 56,9 × 20,7 cm (včetně stojanu)
 • Hmotnost: 11,5 kg
 • Cena (vč. DPH): 37 202 Kč
Testčas / body
Geekbench - celkem3677
Geekbench - Integer3010
Geekbench - Floating Point5323
Geekbench - Memory2827
Geekbench - Stream1956
Xbench - CPU179,20
Xbench - Memory197,60
Xbench - OpenGL176,57
Xbench - UI377,37
Xbench - disk74,69

K testu zapůjčil Czech Data Systems (www.apple.cz).

Diskuze (134) Další článek: Nvidia povolila SLI u čipsetů Intelu pro plaformu Core i5 a i7 na LGA 1156

Témata článku: Apple, Hardware, iMac, Ostatní hardware, Naprostý laik, Masivní stojan, Dílenské zpracování, Apple iMac, Spodní strana, Prostřední tlačítko, Nenápadný design, Levé tlačítko, Mini klávesnice, Mini USB, Krátký kabel, Pravá strana, Běžný monitor, Test, Mac Mini, Editace a střih videa, Optický audio kabel, All In One, Rychlý střih, Kreativní balík, Úplné vypnutí, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czMiyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

Miyazaki je fanda oldschoolovek. Bez ICO by prý Dark Souls nikdy nevzniklo

V Japonsku se slavilo 20. výročí od vydání PS2 legendy.

Radek Wunderlich
PlayStationFromSoftware
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

** Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici ** Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá ** US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Stanislav Mihulka
LetadlaZbraněVojenství
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony