Test 7 procesorů - maratón pro sedm statečných (1. část)

Uvažujete o výměně procesoru za novější, ale pořád si říkáte, že to nebude to pravé bez výměny základní desky s novou čipovou sadou? Také toužíte po základní desce se dvěma paměťovými řadiči, o které kamarádi tak básní, ale netušíte, kolik výkonu vám vlastně přinese? Odpovědi najdete v našem testu procesorů.

Ve spolupráci s nejprodávanějším časopisem o počítačích vám přinášíme test sedmi procesorů platforem Intel respektive AMD. Úvodní článek pojednává spíše obecněji, konkrétní zhodnocení jednolivých procesorů se dozvíte zítra a vyhodnocení testu s tabulkami a grafy ve čtvrtek. Takže sledujte naše stránky a budete vědět, který procesor je v současnosti nejvýkonější a který zase nabízí nejlepší poměr cena / výkon. Pokud nechcete čekat do čtvrtka, můžete si pořídit aktuální číslo časopisu Computer a získat všechny informace ještě dnes.

Klepněte pro větší obrázek

Do rukou se nám mimo jiné dostaly nové procesory Intel Pentium 4 na frekvenci 3,06 GHz a AMD Athlon XP 2800+. Tyto procesory nemají pouze změněnou pracovní frekvenci, ale zaznamenaly i změny v architektuře čipu. Intel Pentium 4 3,06 GHz je první procesor Intelu podporující technologii Hyperthreading a AMD Athlon XP 2800+ je jedním z nové řady procesorů s jádrem Barton, který obsahuje zvětšenou vyrovnávací paměť L2 (cache). Pro přímé srovnání s Pentiem 4 na 3,06 GHz jsme se snažili získat Athlon XP 3000+, ale vzhledem k jejich nedostatku se nám to nepodařilo. I tak je ovšem procesor s modelovým označením 2800+ důstojným soupeřem. Abychom zjistili přínos větší vyrovnávací paměti Athlonu XP 2800+, zařadili jsme do testu také starší Athlon XP 2700+ s 256kB vyrovnávací pamětí L2. Dále jsme vytvořili duel středně výkonných procesorů Intel Pentium 4 na frekvenci 2,2 GHz a AMD Athlon XP 2200+ a duel cenově výhodných procesorů Intel Celeron s frekvencí 1,7 GHz a AMD Duron 1300 MHz.

Co přináší Hyperthreading

Takzvaný Hyperthreading (zkráceně HT) je nová technologie Intelu, kterou budou podporovat všechny nové procesory Pentium 4. Jedná se v podstatě o hardwarové vytvoření dvou virtuálních procesorů na jednom skutečném jádře Pentia 4. Procesor se tedy vůči softwaru chová tak, jako by byl v počítači dvakrát. To je ovšem jenom zdání, protože druhý virtuální procesor může využívat pouze ty prostředky skutečného procesoru, které nevyužívá první virtuální procesor. Takže se v podstatě jedná o maximální využití všech částí jednoho čipu. HT je vlastně jakási kompenzace toho, že Pentium 4 dokáže v jednom taktu zpracovat pouze jednu instrukci, zatímco Athlon XP až tři.

Barton není jen prkno

Procesory s jádrem Barton jsou nedávno představené Athlony XP 2500+, 2800+ a 3000+. Jejich skutečná frekvence je 1 833 MHz, 2 083 MHz a 2 166 MHz. Jsou vyráběny 0,13mikronovou technologií a všechny používají 166MHz (333MHz DDR) systémovou sběrnici. Na rozdíl od předchozího jádra Thoroughbred B mají zvětšenou kapacitu vyrovnávací paměti L2 z 256 kB na 512 kB, což v některých aplikacích může znamenat citelné zvýšení výkonu.

Jízda dvěma kanály

Technologie Dual Channel nebo Dual DDR (dvoukanálový přístup do paměti) kombinuje sílu dvou nezávislých paměťových řadičů. To při použití 333MHz DDR pamětí vede k teoretické přenosové rychlosti 5,4 GB za sekundu, což je dvojnásobek možností čipové sady s jedním řadičem. Úzkým hrdlem je ovšem rychlost systémové sběrnice, na které pracuje procesor. U Athlonu XP je to v současnosti 166 MHz (333 MHz DDR), která přenese maximálně 2,7 GB za sekundu, takže zbývající potenciál řadičů přijde vniveč. O něco lépe je na tom Pentium 4, které má při rychlosti sběrnice 100 MHz (400 MHz QDR), respektive 133 MHz (533 MHz QDR) teoretickou propustnost 3,2 GB za sekundu, respektive 4,2 GB za sekundu. Takže čipové sady pro Intel, jako námi testovaná SiS 655, vytěží z Dual DDR mnohem více než čipset nForce 2 pro AMD. Čipová sada SiS už dokonce podporuje i dvoukanálové 400MHz DDR, které ovšem – kvůli nízké přenosové rychlosti sběrnice procesoru – nepřináší žádné reálné zvýšení výkonu.

Dva paměťové řadiče ovšem nezvyšují pouze paměťovou propustnost. Navzájem úzce spolupracují, a tak snižují zpoždění při přístupu do paměti. Například řadič „A“ čte nebo zapisuje do paměti, zatímco řadič „B“ připravuje další přístup do paměti a naopak.

Výhledy do budoucna

AMD připravuje nové procesory s jádrem Barton (s vyrovnávací pamětí L2 o kapacitě 512 kB), které budou mít 200MHz (400MHz DDR) sběrnici. Bude to Athlon XP 3200+, jehož skutečná frekvence bude 2 200 MHz. Stejně tak se na této frekvenci systémové sběrnice objeví i současný Athlon XP 3000+, který bude mít reálnou frekvenci 2 100 MHz, což je o 66 MHz méně než ten, který je nyní se sběrnicí 166 MHz (333 MHz DDR).

V květnu budou představena nová Pentia 4 na 200 MHz (efektivně 800 MHz QDR) sběrnici a s podporou Hyperthreadingu. Bude to procesor Pentium 4 3,2 GHz. Stejně tak budou představeny i procesory s nižšími frekvencemi na této rychlosti sběrnice a s podporou Hyperthreadingu s frekvencemi 2,4 GHz, 2,6 GHz, 2,8 GHz a 3 GHz.

Přetaktování
Klepněte pro větší obrázek
Procesory Intel Celeron používají dvě různá jádra. Celerony s frekvencí pod 2 GHz mají staré 0,18mikronové jádro Willamette, které se dá přetaktovat právě do 2 GHz. Celerony s frekvencí od 2 GHz již používají nové jádro Northwood, které lze díky 0,13mikronové technologii taktovat až ke 3 GHz. Jádro Northwood používají v současnosti i procesory Intel Pentium 4, takže jejich hranice je také kolem 3 GHz. Nejsložitější situace je u platformy AMD. Procesory Duron používají 0,18mikronové jádro Morgan, které dostanete stěží nad 1,4 GHz, a Athlon XP se vyrábí se čtyřmi různými jádry: Palomino, Thoroughbred A, Thoroughbred B a Barton. Jádro Palomino používá 0,18mikronovou technologii a naleznete jej v modelech 1600+ až 2100+. Hranice této technologie je kolem 1,9 GHz, takže je na taktování nevhodný. Podobně je na tom 0,13mikronové Thoroughbred A, které je v modelech 1700+ až 2200+. Situace se zlepšila až s příchodem Thoroughbredu B a Bartona, které jsou optimalizovány pro vysoké frekvence a zvládají až 2,3 GHz. Tato jádra se nacházejí ve všech modelech od 2400+ výš a rovněž v některých nižších modelech jako 1700+, 1800+ a 2100+. Podrobnější informace můžete získat na adrese www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=109469&CAI=2073.

Diskuze (32) Další článek: Pozor na falešné procesory AMD Athlon XP

Témata článku: Vyrovnávací paměť, Virtuální procesor, Palomino, Frekvence, Prkno, Proces, Jádro, Duel, Teoretická propustnost, Paměťová sběrnice, Reálná rychlost, Dual, Test


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 113

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?