Test 26 základních desek pro socket 754 a 939 - II. část

V první díle testu jsme se podívali na desky pro socket 754. Dnes náš čeká první čášt sedmnácti desek pro socket 939. Popíšeme si i metodiku užívanou při testování a použité měřící přístroje.

Testu desek pro socket 939 se zůčastnilo 17 modelů. V této části si z těch zúčastněných představíme prvních osm. Na zbývajících devět a podrobnou tabulku se všemi naměřenými výsledky se podíváme zítra.

 1. DFI nF4 SLI-DR Expert
 2. Asus A8N32-SLI Deluxe
 3. MSI K8N Diamond Plus
 4. Abit AN8 32X
 5. Biostar TForce4 U
 6. Gigabyte GA-K8NF9 Ultra
 7. Foxconn WinFast NF4UK8AA-8EKRS
 8. Epox 9NPAJ SLI
 9. Asus A8N-VM CSM
 10. Sapphire Pure PI-A9RX480
 11. Sapphire Pure PC-A9RD580Adv
 12. Asrock 939SLI-eSATA2
 13. Epox EP-9HEAI
 14. ECS RS482-M(V1.0A)
 15. Jetway A210GDMS
 16. Asrock 939Dual-SATA2
 17. MSI RS482M4-ILD

Jak jsme testovali

V našem testu se utkaly základní desky pro Socket 754 i 939, proto jsou v něm zahrnuty všechny cenové kategorie a prakticky všechny čipové sady, se kterými se u platformy AMD můžete setkat. U každé základní desky byl BIOS v nejnovější verzi dostupné na stránkách výrobce.

Stejné podmínky pro všechny

Velmi důležitým úkonem bylo nastavit BIOS tak, aby byly podmínky testování pro všechny základní desky stejné. Jednalo se především o nastavení časování pamětí na 2-3-3-9/1T, jejich frekvence na DDR400, dále správné rychlosti procesoru, sběrnice PCIe na 100 MHz a Hypertransportu na 800 MHz (4×) u Socketu 754 či 1 000 MHz (5×) u Socketu 939. Při testování byla vypnuta funkce RAID. Bez těchto nastavení se neobejdete, protože některé BIOSy často volí nižší frekvence a násobiče, než na které jsou komponenty stavěny. Právě různá nastavení mají velký vliv na výkon a při poměrně malých výkonnostních rozdílech mezi deskami by velmi zkreslovaly výsledky.

Rychlost aplikací oceníte

Po instalaci Windows XP a nejnovějších ovladačů následovaly první testy v sekci Syntetický výkon pomocí známého nástroje Everest 2.50 (www.lavalys.com). Ten posloužil především k měření propustnosti paměti a přístupové doby při zápisu na pevný disk. Nemohl chybět také vynikající PCMark05 (www.futuremark.com), který otestoval rychlost celé sestavy i jednotlivých komponent. Výborným testem paměti operační, procesorové i samotného procesoru s vyloučením vlivu operačního systému je ScienceMark 2.0 (www.sciencemark.org). Mezi poslední syntetické testy patří Aquamark 3, ve kterém jsme se zaměřili na výkon procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Tutéž úlohu měl i 3DMark 2001SE v sekci Aplikační výkon, nastavený na nízké rozlišení a softwarové vykreslování. Zda základní deska nebrzdí grafickou kartu měl za úkol zjistit 3DMark03, OpenGL hra Doom3 a oblíbená DirectX hra Half-Life 2. Posledním z grafických testů, SpecViewPerf 7.1 (www.spec.org), je OpenGL benchmark reálných profesionálních 3D aplikací. U starších her Quake 3 (test propustnosti paměti) a UT 2003 (test procesoru) jsme v BIOSu vypnuli zvukový kodek, aby nezkresloval výsledky.

Klepněte pro větší obrázek

Program HD tach 3.0 (www.simplisoftware.com) posloužil nejen pro řadu testů souvisejících s pevným diskem, ale také zjistil propustnost rozhranní USB 2.0 či FireWire a zatížení procesoru při přenosu dat na externí disk. Také komprese videa pomocí programu Xmpeg (www.xmpeg.net) a kodekem XviD nezůstala opomenuta, stejně jako vykreslování 3D scény v benchmarku Cinebench 2003 (www.cinebench.com) a simulace komprimace souborů v programu WinRAR 3.51 po stisku kláves Alt + B.

Ticho na úkor teploty

Dnešní výkonné základní desky jsou také výrazným zdrojem tepla, hluku nebo dokonce obojího. Proto jsme se rozhodli změřit teploty nejvíce zahřívajících se částí desky, jako jsou napájecí tranzistory mosfet poblíž procesoru a samotná čipová sada. Měření jsme prováděli infračerveným teploměrem po patnáctiminutové zátěži při vypnutých ventilátorech, aby měly všechny desky stejné podmínky. Vždy byla brána maximální dosažená teplota na chladiči. Měření hluku pomocí hlukoměru je problematičtější z důvodu nemožnosti zajistit absolutní okolní ticho. Proto byl slovně i bodově hodnocen poměr hluku při zapnutém a při vypnutém větráčku čipové sady jeden centimetr nad chladičem. Do výsledku jsme také zahrnuli subjektivní dojem (např. nepříjemný vysoký tón ventilátoru).

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti BIOSu bývají v základních nastaveních vesměs podobné, proto jsme hodnotili především možnosti přetaktování. K nim patří rozsahy frekvencí a napájecích napětí procesoru, pamětí, systémové sběrnice (Hypertransport), čipové sady a PCIe či AGP slotu. Kvalita zvuku byla měřena programem RightMark Audio Analyzer 5.5 (audio.rightmark.org) s využitím zvukových vstupů externí zvukové karty Sound Blaster Live! Aby nebyly výsledky ničím ovlivňovány, je před měřením nutné vypnout všechny audio výstupy kromě wav a toho celkového. Poté jsme subjektivně hodnotili množství šumu a ruchů ve zvuku např. při pohybu okna aplikace nebo při práci disku. Nechybělo ani měření zátěže procesoru při přehrávání zvuku v 3DMark03 – Sound test, kdy byl hodnocen poměr snímků za sekundu bez zvuku a se zvukem.

Výbava

Poslední, ale nejdůležitější a nejvíce hodnocená je výbava, která je nezbytná pro rozšiřitelnost desky. Bohaté příslušenství jistě oceníte. Neměla by chybět všechna potřebná kabeláž, instalační CD a disketa s ovladači diskového pole RAID. Ostatní doplňky jsou také vítány, proto bylo množství příslušenství i dodávaný software hodnocen podle nejvybavenější desky.

 

Testovací sestava

 • procesor Athlon 64 4000+, 2,4 GHz, San Diego – pro Socket 939; AMD Athlon 64 3200+ 2 GHz, NewCastle – pro Socket 754
 • pevný disk Seagate 160 GB, 7 200 ot./min, SATA
 • paměti: 2× 512 MB DDR400 Corsair, 2-3-3-9-1T
 • grafická karta Gigabyte GeForce 6600 GT, 128 MB, v AGP 8× i v PCIe ×16 verzi

Klepněte pro větší obrázek

Použité měřící přístroje a pomůcky

 • Infračervený bezdotykový teploměr s laserovým zaměřovačem: VoltCraft IR-362
 • hlukoměr VoltCraft IEC 61672-1 Class 2
 • externí pevný disk s USB 2.0 a FireWire rozhranním – Western Digital Media Center 320 GB
 • externí zvuková karta Sound Blaster Live! do USB portu
 • sluchátka Sennheiser MX400

Témata článku: Sestavy, Bios, SoC, Dlouhý kabel, Externí disk, Test paměti, Pure, 6 Plus, Pasivní řešení, Origin, Sennheiser, Expert, Slot, Foxconn, Deluxe, Poslední procesor, Základ, Rozměrný chladič, Pasivní chlazení, Clip, Newcastle, Základní nastavení, Mozila, Everest, Diamond

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší